From the manufacturer
MilkMagic Pro for perfect milk foam
Froth directly in the cup and easily get firm milk foam
With the MilkMagic Pro you can froth directly in the cup and get excellent milk foam. Simply pour the milk into a cup or glass and push the frother down into the milk. It foams the milk in the cup, so the frothy layer sits right on top of your coffee. For a great taste and a beautiful look.
Click to play video
Easy Select Panel for intuitive handling
The illuminated sensor keys make coffee preparation even easier.
For barista-quality coffee
Enjoy great coffee quality thanks to seamless technology Aroma Max System by Bosch.
Effortlessly create perfectly foamed milk
The adjustable frother is also dishwasher safe and can be removed for easy and hygienic cleaning.
Prepare your coffee easily and fast
Enjoy espresso, latte macchiato, cappuccino or just black coffee easily at the touch of a button.
Service door on the front
Open the door easily, clean the machine easily and enjoy convenient, guided descaling.
Easy Select Panel Aroma Max System Milk Magic Pro Choose your coffee Easy maintenance
Maximum taste, minimum effort – Bosch Series 2 VeroCafe
Click to play video
Enjoy freshly ground barista-quality coffee – right at home with the Bosch VeroCafe Coffee Machine. The easy select display makes navigating and selecting your coffee of choice effortless. At the touch of a button, choose between black coffee, espresso, cappuccino, latte macchiato and warm milk.
Compact, sleek design.
Enjoy your favourite fully automatic coffee machine – Bosch Series 2 VeroCafe
Coffee Strengths 3 to choose from
Pump pressure 15 bar
Display Easy select panel with LCD display
Service door On the front
Beverages Black coffee, espresso, cappuccino, latte macchiato and warm milk.
Cleaning and Descaling Easy to do via the front service door
Grinder High quality ceramic grinder
Milk Frother Yes - in cup
Active cup warmer No
Two cup function No
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Capacity | 1.4 litres |
| Colour | Piano Black |
| Product dimensions | 41D x 24.7W x 37.8H centimetres |
| Special feature | 3 coffee strengths, In Cup Milk Frother, One touch operation, Programmable, Removable water tsnk |
| Other Special Features of the Product | 3 coffee strengths, In Cup Milk Frother, One touch operation, Programmable, Removable water tsnk |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano, Cappuccino, Espresso, Latte, Milk Foam |
| Recommended Uses For Product | Indoor, Office |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1300 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Whole Bean |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 1.4 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 41D x 24.7W x 37.8H centimetres |
| Item Weight | 6.9 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Brand Name | Bosch |
| Country of Origin | Slovenia |
| Included Components | 1 x Bosch Serie 2 Fully Automatic Espresso Machine TIG20119,, 1 x Set of (2) Cleaning and (1) Descaling Tablets,, 1 x User Manual,, 1 x Water Hardness Test Strip |
| Model Name | Series 2 |
| Model Number | TIG20119 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Bosch |
| Part Number | TIG20119 |
| Item Type Name | Serie 2 |
| Best Sellers Rank | 16,154 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Piano Black |
| Style | Serie 2 |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs 3 coffee strengths, In Cup Milk Frother, One touch operation, Programmable, Removable water tsnk Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano, Cappuccino, Espresso, Latte, Milk Foam Recommended Uses For Product Indoor, Office Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1300 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Whole Bean Filter Type Brita Measurements Capacity 1.4 litres Item Dimensions D x W x H 41D x 24.7W x 37.8H centimetres Item Weight 6.9 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic, Stainless Steel |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product 3 coffee strengths, In Cup Milk Frother, One touch operation, Programmable, Removable water tsnk Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano, Cappuccino, Espresso, Latte, Milk Foam Recommended Uses For Product Indoor, Office Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1300 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Whole Bean Filter Type Brita |
| Measurements | Capacity 1.4 litres Item Dimensions D x W x H 41D x 24.7W x 37.8H centimetres Item Weight 6.9 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic, Stainless Steel |
| Brand Name | Item details Bosch Country of Origin Slovenia Included Components 1 x Bosch Serie 2 Fully Automatic Espresso Machine TIG20119,, 1 x Set of (2) Cleaning and (1) Descaling Tablets,, 1 x User Manual,, 1 x Water Hardness Test Strip Model Name Series 2 Model Number TIG20119 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Bosch Part Number TIG20119 Item Type Name Serie 2 Best Sellers Rank 16,154 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.0 4.0 out of 5 stars (48) 4.0 out of 5 stars Style Colour Piano Black Style Serie 2 |
| Item details | Brand Name Bosch Country of Origin Slovenia Included Components 1 x Bosch Serie 2 Fully Automatic Espresso Machine TIG20119,, 1 x Set of (2) Cleaning and (1) Descaling Tablets,, 1 x User Manual,, 1 x Water Hardness Test Strip Model Name Series 2 Model Number TIG20119 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Bosch Part Number TIG20119 Item Type Name Serie 2 Best Sellers Rank 16,154 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.0 4.0 out of 5 stars (48) 4.0 out of 5 stars |
| Style | Colour Piano Black Style Serie 2 |
| Other Special Features of the Product | 3 coffee strengths, In Cup Milk Frother, One touch operation, Programmable, Removable water tsnk |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano, Cappuccino, Espresso, Latte, Milk Foam |
| Recommended Uses For Product | Indoor, Office |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1300 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Whole Bean |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 1.4 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 41D x 24.7W x 37.8H centimetres |
| Item Weight | 6.9 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
|---|
| Brand Name | Bosch |
|---|---|
| Country of Origin | Slovenia |
| Included Components | 1 x Bosch Serie 2 Fully Automatic Espresso Machine TIG20119,, 1 x Set of (2) Cleaning and (1) Descaling Tablets,, 1 x User Manual,, 1 x Water Hardness Test Strip |
| Model Name | Series 2 |
| Model Number | TIG20119 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Bosch |
| Part Number | TIG20119 |
| Item Type Name | Serie 2 |
| Best Sellers Rank | 16,154 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Piano Black |
|---|---|
| Style | Serie 2 |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
