From the manufacturer
Click to play video
Adapt the intensity to your personal taste
Just push the button for 3 seconds and you get a more intense flavour
Espresso or Latte Macchiato, all cups will fit
The flexible cup stand is suitable for all cups, height-adjustable and completely removable.
Enjoy hot drinks easily at the touch of a button
Simply insert the Tassimo drink capsule, push the button and enjoy your perfect drink in no time.
Easy to use controls
Tassimo Finesse has a simple, elegant and easy to read control panel
Slimline Design
The stylish design integrates perfectly on any kitchen worktop
Intensity Boost Cup stand position One button operation Buttons Design
Choose your favourite colour
Tassimo Finesse is available in Black, Red, Blue and White
Enjoy up to 50 drinks from your favourite brands
Caffè crema, latte macchiato, hot chocolate or tea from brands such as Costa, Cadburys or L‘OR
Colour Your favourite brands
How to maintain and clean
Maintance is easy
Simply use your Service T Disc provided
Your Tassimo Finesse contains a Service T Disc with an automatic programme for descaling
Click to play video
Maintance is easy
Fill the water tank to the mark "calc"
You will also need to find the plastic orange service T disc.
Maintance is easy
Insert 2 descaling tablets and dissolve in water
Reinsert the water tank to the device and remove the cup stand. Place at least a 500 ml glass/jug on the base tray.
Maintance is easy
Insert the service disc into the TASSIMO and start
The descaling cycle of TASSIMO will remove limescale and calcium deposits. Regular maintenance of your Tassimo machine will prolong the life of your machine and ensure consistence high quality coffee every time.
Comparison Table
Tassimo Finesse
Buying Options
Suny Special Edition
Buying Options
TASSIMO Joy
Add To Basket
TASSIMO My Way 2
Add To Basket
295
4.5 out of 5 stars
18,983
4.4 out of 5 stars
1,148
4.7 out of 5 stars
5,391
Price
— —
USD 66.45
USD66
.
45
USD 112.61
USD112
.
61
Water Tank Size
0.7L 0.8L 1.4L 1.3L
INTELLIBREW barcode reader
✔ ✔ ✔ ✔
One Touch Operation
✔ ✔ ✔ ✔
Colour alternatives
Black, Red, White, Blue Black, Cream Black only Black, Red, White, Cream
Personalised settings
✔ ✘ ✘ ✔
Intensity Boost
✔ ✘ ✘ ✘
Adjustable cup stand
✔ ✔ ✔ ✘
Brita Filter Included
✔ ✘ ✘ ✔
| Brand | Tassimo |
|---|---|
| Capacity | 0.7 litres |
| Colour | White |
| Product dimensions | 36D x 15.7W x 26.5H centimetres |
| Special feature | Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Intensity Boost Function, One Touch Operation, Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Intensity Boost Function, One Touch Operation, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1300 watts |
| Voltage | 230 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pods/capsules |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 0.7 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 36D x 15.7W x 26.5H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Tassimo |
| Included Components | Cleaning Disc, Drinks Tray, Machine, Manual, Water Tank |
| Model Number | TAS16B4GB |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | BSH Home Appliances |
| Part Number | TAS16B4GB |
| Item Type Name | Finesse White |
| Best Sellers Rank | 92,491 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 77 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | White |
| Style | Finesse |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Intensity Boost Function, One Touch Operation, Removable Tank Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha Recommended Uses For Product Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1300 watts Voltage 230 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods/capsules Power AC adapter Filter Type Brita Measurements Capacity 0.7 litres Item Dimensions D x W x H 36D x 15.7W x 26.5H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Item details Brand Name Tassimo Included Components Cleaning Disc, Drinks Tray, Machine, Manual, Water Tank Model Number TAS16B4GB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer BSH Home Appliances Part Number TAS16B4GB Item Type Name Finesse White Best Sellers Rank 92,491 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 77 in Single Serve Coffee Machines Style Colour White Style Finesse Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Intensity Boost Function, One Touch Operation, Removable Tank Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha Recommended Uses For Product Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1300 watts Voltage 230 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods/capsules Power AC adapter Filter Type Brita Measurements Capacity 0.7 litres Item Dimensions D x W x H 36D x 15.7W x 26.5H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Intensity Boost Function, One Touch Operation, Removable Tank Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha Recommended Uses For Product Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1300 watts Voltage 230 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pods/capsules Power AC adapter Filter Type Brita |
| Measurements | Capacity 0.7 litres Item Dimensions D x W x H 36D x 15.7W x 26.5H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Tassimo Included Components Cleaning Disc, Drinks Tray, Machine, Manual, Water Tank Model Number TAS16B4GB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer BSH Home Appliances Part Number TAS16B4GB Item Type Name Finesse White Best Sellers Rank 92,491 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 77 in Single Serve Coffee Machines Style Colour White Style Finesse Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Tassimo Included Components Cleaning Disc, Drinks Tray, Machine, Manual, Water Tank Model Number TAS16B4GB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer BSH Home Appliances Part Number TAS16B4GB Item Type Name Finesse White Best Sellers Rank 92,491 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 77 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour White Style Finesse |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Intensity Boost Function, One Touch Operation, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1300 watts |
| Voltage | 230 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pods/capsules |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 0.7 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 36D x 15.7W x 26.5H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Tassimo |
|---|---|
| Included Components | Cleaning Disc, Drinks Tray, Machine, Manual, Water Tank |
| Model Number | TAS16B4GB |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | BSH Home Appliances |
| Part Number | TAS16B4GB |
| Item Type Name | Finesse White |
| Best Sellers Rank | 92,491 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 77 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | White |
|---|---|
| Style | Finesse |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.


