From the manufacturer
Let coffee make your day! The TASSIMO HAPPY Friendly makes all coffee lovers happy!
The TASSIMO HAPPY Friendly coffee machine provides you and your loved ones a huge variety of hot beverages at the touch of a button. Whether it's a classic coffee, latte macchiato, hot chocolate or espresso, enjoy your hot drink in no time. It is very easy to use: Just insert your T Disc, press once and the TASSIMO coffee machine scans the barcode on the coffee disc. Then it automatically prepares the perfect hot drink for you, your family or your friends. Thanks to its stylish design it is an eyecatcher in every home. The adjustable cup stand allows you to use all your favourite mugs and glasses.
TASSIMO HAPPY Friendly saves resources and energy
Enjoy your hot beverage even more with a sustainable device! The TASSIMO HAPPY Friendly is made from 57% recycled plastic (1) and the packaging consists of 94% recycled materials. During drink preparation the TASSIMO HAPPY Friendly ensures a high level of energy efficiency due to its A+(2) energy class. Furthermore the TASSIMO HAPPY Friendly has been designed for long-lasting enjoyment as the device is tested for 10 years usage (3).
Perfectly prepared drinks thanks to T DISC barcode scanning
Enjoy your perfect hot drink! The TASSIMO machine uses a barcode and INTELLIBREW technology to ensure each beverage is made with the right water amount, temperature, and brewing time. Just insert your T DISC, press the button, and your drink will be ready in no time.
All your favourite cups will fit perfectly
Use your favourite cup, no matter which size. The flexible cup stand is height adjustable and completely removable, meaning that it has enough space for all cups.
Prepare hot drinks at the touch of a button
Enjoy your favorite coffee quickly and easily at the touch of a button. With OneTouch operation, the TASSIMO HAPPY automatically prepares your drink. Just insert your TASSIMO capsule, press the button, and savor your perfectly made beverage.
Clean less, enjoy more.
Save time on cleaning! The TASSIMO machine includes a Service T DISC for easy descaling and cleaning with minimal effort. Enjoy your drink while the included descaling tablets remove limescale and impurities, preserving beverage quality and protecting your TASSIMO from corrosion.
Prepare hot drinks at the touch of a button
Enjoy your favorite coffee quickly at the touch of a button! With OneTouch operation, the TASSIMO HAPPY prepares your drink effortlessly and automatically. Just insert your TASSIMO capsule, press the button, and savor your perfectly crafted beverage in no time!
Savour your favourite drink easily!
Enjoy your hot beverage even more with modern design and a sustainable device! Now you can provide each of your loved ones with their preferred hot drink. With TASSIMO you can enjoy a wide variety of up to 50 drink specialities such as a strong espresso, a tasty caffè crema, a classic filter coffee, a creamy latte macchiato or cappuccino, hot chocolate for the children or tea for in-between, from well-known brands such as Jacobs, Milka, Maxwell House or L’OR. Choose your favourite hot drink and enjoy quick and clean preparation as well as high quality thanks to the TASSIMO INTELLIBREW barcode-scanning technology.
(1) Excluding food contact materials (FCM) 57% of the plastic is from recycled material (EU Reg 2022/1616)
(2) Based on Swiss energy label and DIN EN 60661
(3) Based on an assumed average usage of 4 cups a day
Causes serious eye irritation.
Causes skin irritation.
May cause an allergic skin reaction.
May cause respiratory irritation.
| Brand | Tassimo |
|---|---|
| Capacity | 0.7 litres |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 30.5D x 17.5W x 26.5H centimetres |
| Special feature | Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Includes 4 Tassimo descaling tablets, One touch drinks maker for coffee and milky drinks Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Includes 4 Tassimo descaling tablets, One touch drinks maker for coffee and milky drinks |
| Other Special Features of the Product | Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Includes 4 Tassimo descaling tablets, One touch drinks maker for coffee and milky drinks |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Hot Chocolate, Iced Coffee, Latte |
| Recommended Uses For Product | business, indoor, office, personal |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1400 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pod |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 0.7 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 30.5D x 17.5W x 26.5H centimetres |
| Item Weight | 1.9 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Tassimo |
| Country of Origin | Poland |
| Included Components | 1x Happy Friendly coffee machine, 4x Tassimo descaling tablets, Adjustable cup holder, Removeable water tank |
| Model Name | Tassimo Pod Coffee |
| Model Number | TAS102EAGB |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Tassimo |
| Part Number | TAS102EAGB |
| Item Type Name | Starter bundle with pods |
| Best Sellers Rank | 78,262 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 70 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
| Style | Starter bundle |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Includes 4 Tassimo descaling tablets, One touch drinks maker for coffee and milky drinks Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Hot Chocolate, Iced Coffee, Latte Recommended Uses For Product business, indoor, office, personal Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1400 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pod Power Source AC adapter Filter Type Brita Measurements Capacity 0.7 litres Item Dimensions D x W x H 30.5D x 17.5W x 26.5H centimetres Item Weight 1.9 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Includes 4 Tassimo descaling tablets, One touch drinks maker for coffee and milky drinks Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Hot Chocolate, Iced Coffee, Latte Recommended Uses For Product business, indoor, office, personal Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1400 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pod Power Source AC adapter Filter Type Brita |
| Measurements | Capacity 0.7 litres Item Dimensions D x W x H 30.5D x 17.5W x 26.5H centimetres Item Weight 1.9 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details Tassimo Country of Origin Poland Included Components 1x Happy Friendly coffee machine, 4x Tassimo descaling tablets, Adjustable cup holder, Removeable water tank Model Name Tassimo Pod Coffee Model Number TAS102EAGB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Tassimo Part Number TAS102EAGB Item Type Name Starter bundle with pods Best Sellers Rank 78,262 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 70 in Single Serve Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (140) 4.4 out of 5 stars Style Colour Black Style Starter bundle |
| Item details | Brand Name Tassimo Country of Origin Poland Included Components 1x Happy Friendly coffee machine, 4x Tassimo descaling tablets, Adjustable cup holder, Removeable water tank Model Name Tassimo Pod Coffee Model Number TAS102EAGB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Tassimo Part Number TAS102EAGB Item Type Name Starter bundle with pods Best Sellers Rank 78,262 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 70 in Single Serve Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (140) 4.4 out of 5 stars |
| Style | Colour Black Style Starter bundle |
| Other Special Features of the Product | Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, Includes 4 Tassimo descaling tablets, One touch drinks maker for coffee and milky drinks |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Hot Chocolate, Iced Coffee, Latte |
| Recommended Uses For Product | business, indoor, office, personal |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1400 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pod |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 0.7 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 30.5D x 17.5W x 26.5H centimetres |
| Item Weight | 1.9 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Tassimo |
|---|---|
| Country of Origin | Poland |
| Included Components | 1x Happy Friendly coffee machine, 4x Tassimo descaling tablets, Adjustable cup holder, Removeable water tank |
| Model Name | Tassimo Pod Coffee |
| Model Number | TAS102EAGB |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Tassimo |
| Part Number | TAS102EAGB |
| Item Type Name | Starter bundle with pods |
| Best Sellers Rank | 78,262 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 70 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Starter bundle |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
