From the manufacturer
Tassimo Joy - Generosity in every cup
Deliciously easy! Your coffee shop favourites at the touch of a button
We call the Tassimo Joy 'the generous one' made for big gatherings and family get-togethers. You can ensure everyone gets the hot drink they want without any fuss. The extra large water tank means you can make drink after drink quickly and easily without needing to refill.
Key Features
Extra large 1.4 litre water tank
BRITA Maxtra water filtration technology including free BRITA cartridge
LED display
Ability to make over 50+ drinks including Costa Coffee and Cadburys hot chocolate.
Over 50 drinks from well known brands
Ranging from creamy lattes to tasty cappuccinos, uplifting Americanos and indulgent flat whites, TASSIMO can make all your coffee shop favourite coffees at home. Enjoy over 50 drinks from over 11 well known brands including COSTA, Kenco, L'OR and Cadbury's. Explore the range of drinks from TASSIMO.
INTELLIBREW
The TASSIMO INTELLIBREW patented bar code technology identifies the drink selected and adjusts the amount of water, brewing time and the temperature to make the perfect cup every-time.
No transition of taste
Brewing takes place within the T-DISC capsule; so after each drink the system is cleaned through using a steam purge.
One touch operation
Your favourite drink at your fingertip. Thanks to the practical one-touch operation, preparing hot drinks is extremely easy, because the Tassimo does everything automatically. Simply insert the T Disc and your drink will be prepared for you. Enjoyment is that easy!
Adjustable cup stand
Whether cappuccino, espresso or hot chocolate: The single serving system from Tassimo is perfect if you want to quickly prepare a cup of coffee or another hot drink. The flexible cup stand is height-adjustable and can be removed completely, meaning that it has easily enough space for all cups, glasses and mugs.
Extra large water tank: perfect for large families
We call the Tassimo Joy 'the generous one' made for big gatherings and family get-togethers. You can ensure everyone gets the hot drink they want without any fuss. The extra large water tank means you can make drink after drink quickly and easily without needing to refill.
Longer device life and more enjoyment.
Better taste and refined aroma. Brita Maxtra+ water filter technology minimises limescale and chlorine content in the water. The filter system provides a longer service life. The digital display indicates when the filter needs to be replaced. One filter included.
Easy to clean
Don't waste your time cleaning your capsule machine! The Tassimo contains a service T Disc with automatic programs for descaling and cleaning. Very easy to use and without much effort. So you have more time to enjoy your drink.
Strong against limescale, gentle on Tassimo.
Regular descaling extends the life of your Tassimo machine. The descaling tablets specially developed for all Tassimo machines clean effectively and sustainably. So you ensure a longer life for your machine and an optimal taste of your drinks. Tablets sold separately.
TASSIMO Suny 'Special Edition' Black
TASSIMO Suny 'Special Edition' Cream
TASSIMO Joy
TASSIMO My Way 2
Buying Options
Buying Options
Add To Basket
Add To Basket
18,983
4.5 out of 5 stars
18,983
4.4 out of 5 stars
1,148
4.7 out of 5 stars
5,391
Price —
no data
—
no data
USD 66.45
USD66
.
45
USD 112.61
USD112
.
61
Water Tank Size 0.8L 0.8L 1.4L 1.3L
INTELLIBREW barcode reader ✓ ✓ ✓ ✓
One Touch Operation ✓ ✓ ✓ ✓
Colour Alternatives Cream Black
no data
Black, Red, White, Cream
Smart Start ✓ ✓ ✓ ✓
Adjustable Cup Stand ✓ ✓ ✓ ✓
Automatic Cleaning & Descaling Programme ✓ ✓ ✓ ✓
Dishwasher Safe Parts ✓ ✓ ✓ ✓
Personalisation Settings
no data
no data
no data
✓
Brita Filter Included
no data
no data
✓ ✓
| Brand | Tassimo |
|---|---|
| Capacity | 1.4 litres |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 23D x 33.3W x 28.9H centimetres |
| Special feature | One button operation, Programmable, Removable Tank, Uses intellibrew technology, Water Filter |
| Other Special Features of the Product | One button operation, Programmable, Removable Tank, Uses intellibrew technology, Water Filter |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano, Cappuccino, Espresso, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home, Indoor, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1300 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pod |
| Power | Electric |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 1.4 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 23D x 33.3W x 28.9H centimetres |
| Item Weight | 3.4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic|Stainless Steel |
| Exterior Finish | Smooth |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Tassimo |
| Country of Origin | Poland |
| Included Components | Water filter, Manual, Machine |
| Model Name | Tassimo by Bosch Joy TAS4502NGB Coffee Machine, 1300 Watt, 1.4 Litre - Black |
| Model Number | TAS4502NGB |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Bosch |
| Product Warranty | 2 year manufacturer. |
| Part Number | TAS4502NGB |
| Item Type Name | Joy |
| Best Sellers Rank | 15,359 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 21 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
| Style | Joy |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs One button operation, Programmable, Removable Tank, Uses intellibrew technology, Water Filter Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano, Cappuccino, Espresso, Latte Recommended Uses For Product Home, Indoor, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 1300 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pod Power Electric Filter Type Brita Measurements Capacity 1.4 litres Item Dimensions D x W x H 23D x 33.3W x 28.9H centimetres Item Weight 3.4 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic|Stainless Steel Exterior Finish Smooth Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product One button operation, Programmable, Removable Tank, Uses intellibrew technology, Water Filter Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano, Cappuccino, Espresso, Latte Recommended Uses For Product Home, Indoor, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 1300 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pod Power Electric Filter Type Brita |
| Measurements | Capacity 1.4 litres Item Dimensions D x W x H 23D x 33.3W x 28.9H centimetres Item Weight 3.4 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic|Stainless Steel Exterior Finish Smooth Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details Tassimo Country of Origin Poland Included Components Water filter, Manual, Machine Model Name Tassimo by Bosch Joy TAS4502NGB Coffee Machine, 1300 Watt, 1.4 Litre - Black Model Number TAS4502NGB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Bosch Product Warranty 2 year manufacturer. Part Number TAS4502NGB Item Type Name Joy Best Sellers Rank 15,359 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 21 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Black Style Joy |
| Item details | Brand Name Tassimo Country of Origin Poland Included Components Water filter, Manual, Machine Model Name Tassimo by Bosch Joy TAS4502NGB Coffee Machine, 1300 Watt, 1.4 Litre - Black Model Number TAS4502NGB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Bosch Product Warranty 2 year manufacturer. Part Number TAS4502NGB Item Type Name Joy Best Sellers Rank 15,359 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 21 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour Black Style Joy |
| Other Special Features of the Product | One button operation, Programmable, Removable Tank, Uses intellibrew technology, Water Filter |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano, Cappuccino, Espresso, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home, Indoor, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1300 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pod |
| Power | Electric |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 1.4 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23D x 33.3W x 28.9H centimetres |
| Item Weight | 3.4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic|Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Smooth |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Tassimo |
|---|---|
| Country of Origin | Poland |
| Included Components | Water filter, Manual, Machine |
| Model Name | Tassimo by Bosch Joy TAS4502NGB Coffee Machine, 1300 Watt, 1.4 Litre - Black |
| Model Number | TAS4502NGB |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Bosch |
| Product Warranty | 2 year manufacturer. |
| Part Number | TAS4502NGB |
| Item Type Name | Joy |
| Best Sellers Rank | 15,359 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 21 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Joy |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
