From the manufacturer
TASSIMO My Way 2 - Add your own personal touch
Product benefits include:
The TASSIMO My Way 2 personal touch - Set the intensity, size and strength as you like it!
Better flavour through BRITA MAXTRA+ water filtration technology
Perfect drink quality thanks to Intellibrew technology, with over 50 drinks from 11 well known brands
1.3L transparent removable and easy fill water tank.
The Auto-clean occurs between drinks which prevents flavours mixing between cups.
Quick and energy efficient drink preparation so only the required amount of water is heated on demand.
Product Features
Brita Filter
BRITA Maxtra+ Filter technology for a pure taste experience
The Brita Maxtra Plus filter works to reduce the lime content and chlorine in tap water to give your coffee's a more intense flavour and aroma. The My Way 2 also has a 1.3L transparent, removable and easy-fill water tank. You can make all your favourite drinks for the whole family with ease.
Personalisation
My Way 2 – Your Personal Touch! Set the intensity, size and strength as you like it!
You can personalise your drink according to temperature, volume and intensity, with up to 4 ‘profiles’ that can be stored in the machine’s memory function, so it’s even easier to make everyone’s favourite drinks at the touch of a button!
Your favourite drink at the touch of a button.
TASSIMO INTELLIBREW
The TASSIMO INTELLIBREW patented bar code technology identifies the drink selected and adjusts the amount of water, brewing time and the temperature to make the perfect cup every-time.
No transition of taste
Brewing takes place within the T-DISC capsule; so after each drink the system is cleaned through using a steam purge.
Products Features
The My Way 2 range
The My Way 2 is both contemporary as well as high-value design. With a chrome trim brew head is an ideal additional to any kitchen or office. With a choice of 4 colours: Black, Red, White & Cream, options to suit any home.
Energy Efficiency
TASSIMO machines have an automatic shut off function which means that you'll never leave the machine running and waste energy when you are not using it. With Intellibrew the machine also only heats the required amount of water on demand for each drink.
Great variety of drinks with over 50 drinks from 11 well known brands
Your coffee shop favourites at the touch of a button
Ranging from creamy lattes to tasty cappuccinos, uplifting Americanos and indulgent flat whites, TASSIMO can make all your coffee shop favourite coffees at home. Enjoy over 50 drinks from over 11 well known brands including COSTA, Kenco, L'OR and Cadbury's. Explore the range of drinks from TASSIMO.
All your cups and mugs will fit in this TASSIMO
Suitable for all cups
The flexible cup stand is height-adjustable and can be removed completely, meaning that it has easily enough space for all cups, glasses and mugs.
TASSIMO Suny 'Special Edition'
TASSIMO Suny 'Special Edition'
TASSIMO Joy
TASSIMO My Way 2
Buying Options
Buying Options
Add To Basket
Add To Basket
18,983
4.5 out of 5 stars
18,983
4.4 out of 5 stars
1,148
4.7 out of 5 stars
5,391
Price —
no data
—
no data
USD 66.45
USD66
.
45
USD 112.61
USD112
.
61
Water Tank Size 0.8L 0.8L 1.4L 1.3L
INTELLIBREW barcode reader ✓ ✓ ✓ ✓
One Touch Operation ✓ ✓ ✓ ✓
Colour Alternatives Cream Black
no data
Black, Red, White, Cream
Smart Start ✓ ✓ ✓
no data
Adjustable Cup Stand ✓ ✓ ✓ ✓
Automatic Cleaning & Descaling Programme ✓ ✓ ✓ ✓
Dishwasher Safe Parts ✓ ✓ ✓ ✓
Personalisation Settings
no data
no data
no data
✓
Brita Filter Included
no data
no data
✓ ✓
| Brand | Tassimo |
|---|---|
| Capacity | 1300 Millilitres |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 10.6D x 12.7W x 15.7H centimetres |
| Special feature | Auto Clean, Auto Shut-Off, Programmable, Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Auto Clean, Auto Shut-Off, Programmable, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 230 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | Tassimo pods |
| Power | Plug |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1300 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 10.6D x 12.7W x 15.7H centimetres |
| Item Weight | 3.38 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Tassimo |
| Country of Origin | Poland |
| Included Components | Machine, Manual, Descaling disc. |
| Model Name | My Way 2 |
| Model Number | TAS6502GB |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Bosch |
| Part Number | TAS6502GB |
| Item Type Name | TASSIMO Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 10,720 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
| Style | MyWay 2 |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Clean, Auto Shut-Off, Programmable, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Latte Recommended Uses For Product Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 230 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type Tassimo pods Power Plug Filter Type Reusable Measurements Capacity 1300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 10.6D x 12.7W x 15.7H centimetres Item Weight 3.38 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Item details Brand Name Tassimo Country of Origin Poland Included Components Machine, Manual, Descaling disc. Model Name My Way 2 Model Number TAS6502GB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Bosch Part Number TAS6502GB Item Type Name TASSIMO Coffee Machine Best Sellers Rank 10,720 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Black Style MyWay 2 Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Matte Black Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Clean, Auto Shut-Off, Programmable, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Latte Recommended Uses For Product Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 230 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type Tassimo pods Power Plug Filter Type Reusable Measurements Capacity 1300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 10.6D x 12.7W x 15.7H centimetres Item Weight 3.38 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Clean, Auto Shut-Off, Programmable, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Latte Recommended Uses For Product Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 230 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type Tassimo pods Power Plug Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 10.6D x 12.7W x 15.7H centimetres Item Weight 3.38 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Tassimo Country of Origin Poland Included Components Machine, Manual, Descaling disc. Model Name My Way 2 Model Number TAS6502GB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Bosch Part Number TAS6502GB Item Type Name TASSIMO Coffee Machine Best Sellers Rank 10,720 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Black Style MyWay 2 Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Matte Black Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Tassimo Country of Origin Poland Included Components Machine, Manual, Descaling disc. Model Name My Way 2 Model Number TAS6502GB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Bosch Part Number TAS6502GB Item Type Name TASSIMO Coffee Machine Best Sellers Rank 10,720 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour Black Style MyWay 2 |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Matte Black Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Auto Clean, Auto Shut-Off, Programmable, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 230 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | Tassimo pods |
| Power | Plug |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1300 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 10.6D x 12.7W x 15.7H centimetres |
| Item Weight | 3.38 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Tassimo |
|---|---|
| Country of Origin | Poland |
| Included Components | Machine, Manual, Descaling disc. |
| Model Name | My Way 2 |
| Model Number | TAS6502GB |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Bosch |
| Part Number | TAS6502GB |
| Item Type Name | TASSIMO Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 10,720 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | MyWay 2 |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte Black |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
