From the manufacturer
Coffee shop favourites
From well-known brands
Indulge in your favourite Costa Latte, Cappuccino or tasty Cadbury’s hot chocolate.
Simply incert your Pod
One touch operation
Insert your TASSIMO drink capsule, push the button and enjoy your perfectly prepared drink!
Choose over 50 drinks Easy to use
Perfect hot drinks every time
When you insert your choice of T DISC and press the button, our machine scans the barcode and knows exactly how to prepare your drink.
Space saving design
Small kitchen? No problem! The TASSIMO STYLE is compact and fits in any kitchen, saving space for other appliances or items.
Lower energy consumption
The standby mode is activated after every brewing process. So you have lower energy costs
Clean less, enjoy more
The TASSIMO Style machine contains a Service T DISC with automatic programmes for descaling and cleaning.
Value bundle offer -40 drinks included in the box
Comparison Table
Tassimo Style Bundle
Buying Options
Tassimo Suny Special
Buying Options
Tassimo MyWay
Add To Basket
Tassimo Joy
Add To Basket
4.5 out of 5 stars
846
4.5 out of 5 stars
18,982
4.7 out of 5 stars
5,390
4.4 out of 5 stars
1,148
Price
— —
USD 112.76
USD112
.
76
USD 66.54
USD66
.
54
Pods included in box
✔ ✘ ✘ ✘
Water Tank Size
0.7L 0.8L 1.3L 1.4L
INTELLIBREW barcode reader
✔ ✔ ✔ ✔
One Touch Operation
✔ ✔ ✔ ✔
Colour Alternatives
Black Black, Cream Black, Cream, Red, White Black
Smart Start
✔ ✔ ✔ ✔
Adjustable Cup Stand
✔ ✔ ✔ ✔
Cleaning & Descaling Programme
✔ ✔ ✔ ✔
Dishwasher Safe Parts
✔ ✔ ✔ ✔
Personalisation Settings
✘ ✘ ✔ ✔
Brita Filter Included
✘ ✘ ✔ ✔
| Brand | Tassimo |
|---|---|
| Capacity | 0.7 litres |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 32D x 17.1W x 26.5H centimetres |
| Special feature | Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, One Touch Drinks Maker for coffee and milky drinks, Starter kit: Includes 40 Kenco coffee drinks inside the box Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, One Touch Drinks Maker for coffee and milky drinks, Starter kit: Includes 40 Kenco coffee drinks i… See more |
| Other Special Features of the Product | Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, One Touch Drinks Maker for coffee and milky drinks, Starter kit: Includes 40 Kenco coffee drinks inside the box |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano, Cappuccino, Espresso, Hot Chocolate, Latte |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1400 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pod |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Paper |
| Capacity | 0.7 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 32D x 17.1W x 26.5H centimetres |
| Item Weight | 3.8 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Tassimo |
| Country of Origin | Poland |
| Included Components | 1 x Pack (16 x Kenco Café Au Lait Pods), 1 x Pack (16 x Kenco XL Americano Grande Coffee Pods), 1 x Pack (8 x Kenco Flat White Coffee Pods), 1 x Style Friendly Coffee Machine, Adjusable Cup Holder & Removable Water Tank |
| Model Name | Style Friendly |
| Model Number | TAS112EGBC |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Bosch |
| Part Number | TAS112EGBC |
| Item Type Name | Tassimo Style Friendly |
| Best Sellers Rank | 766 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 2 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
| Style | Style Friendly |
| Material | Plastic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, One Touch Drinks Maker for coffee and milky drinks, Starter kit: Includes 40 Kenco coffee drinks inside the box Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano, Cappuccino, Espresso, Hot Chocolate, Latte Recommended Uses For Product Indoor Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1400 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pod Power Source AC adapter Filter Type Paper Measurements Capacity 0.7 litres Item Dimensions D x W x H 32D x 17.1W x 26.5H centimetres Item Weight 3.8 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, One Touch Drinks Maker for coffee and milky drinks, Starter kit: Includes 40 Kenco coffee drinks inside the box Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano, Cappuccino, Espresso, Hot Chocolate, Latte Recommended Uses For Product Indoor Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1400 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type pod Power Source AC adapter Filter Type Paper |
| Measurements | Capacity 0.7 litres Item Dimensions D x W x H 32D x 17.1W x 26.5H centimetres Item Weight 3.8 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Tassimo Country of Origin Poland Included Components 1 x Pack (16 x Kenco Café Au Lait Pods), 1 x Pack (16 x Kenco XL Americano Grande Coffee Pods), 1 x Pack (8 x Kenco Flat White Coffee Pods), 1 x Style Friendly Coffee Machine, Adjusable Cup Holder & Removable Water Tank Model Name Style Friendly Model Number TAS112EGBC Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Bosch Part Number TAS112EGBC Item Type Name Tassimo Style Friendly Best Sellers Rank 766 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 2 in Single Serve Coffee Machines 4.5 4.5 out of 5 stars (846) 4.5 out of 5 stars Style Colour Black Style Style Friendly Materials & Care Material Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Tassimo Country of Origin Poland Included Components 1 x Pack (16 x Kenco Café Au Lait Pods), 1 x Pack (16 x Kenco XL Americano Grande Coffee Pods), 1 x Pack (8 x Kenco Flat White Coffee Pods), 1 x Style Friendly Coffee Machine, Adjusable Cup Holder & Removable Water Tank Model Name Style Friendly Model Number TAS112EGBC Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Bosch Part Number TAS112EGBC Item Type Name Tassimo Style Friendly Best Sellers Rank 766 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 2 in Single Serve Coffee Machines 4.5 4.5 out of 5 stars (846) 4.5 out of 5 stars |
| Style | Colour Black Style Style Friendly |
| Materials & Care | Material Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Adjustable cup size, Auto Clean Function, Auto Shut-Off, One Touch Drinks Maker for coffee and milky drinks, Starter kit: Includes 40 Kenco coffee drinks inside the box |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano, Cappuccino, Espresso, Hot Chocolate, Latte |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1400 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | pod |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Paper |
| Capacity | 0.7 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 32D x 17.1W x 26.5H centimetres |
| Item Weight | 3.8 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Tassimo |
|---|---|
| Country of Origin | Poland |
| Included Components | 1 x Pack (16 x Kenco Café Au Lait Pods), 1 x Pack (16 x Kenco XL Americano Grande Coffee Pods), 1 x Pack (8 x Kenco Flat White Coffee Pods), 1 x Style Friendly Coffee Machine, Adjusable Cup Holder & Removable Water Tank |
| Model Name | Style Friendly |
| Model Number | TAS112EGBC |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Bosch |
| Part Number | TAS112EGBC |
| Item Type Name | Tassimo Style Friendly |
| Best Sellers Rank | 766 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 2 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Style Friendly |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
