From the manufacturer
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1 litres |
| Colour | Metal |
| Product dimensions | 14.9D x 33W x 30.3H centimetres |
| Special feature | Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Inside |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Manual |
| Wattage | 1350 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Power Source | Electric |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 14.9D x 33W x 30.3H centimetres |
| Item Weight | 4.22 kg |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Other |
| Brand Name | De'Longhi |
| Included Components | 1 x Coffee maker with power of 1350 W from De'Longhi Dedica Style EC 685.M, user manual |
| Model Name | EC685.M |
| Model Number | 0132106324 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08004399331198 |
| Manufacturer | DeLonghi |
| Product Warranty | 24 months. |
| Part Number | 8004399331198 |
| Item Type Name | De'Longhi Dedica Style EC685M Traditional Pump Espresso Machine - Silver |
| Best Sellers Rank | 4,500 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 2 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Metal |
| Style | Espresso Machine |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Inside Recommended Uses For Product Home Operation Mode Manual Wattage 1350 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Buttons Power Source Electric Filter Type Reusable Measurements Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 14.9D x 33W x 30.3H centimetres Item Weight 4.22 kg Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Other |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Inside Recommended Uses For Product Home Operation Mode Manual Wattage 1350 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Buttons Power Source Electric Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 14.9D x 33W x 30.3H centimetres Item Weight 4.22 kg Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Other |
| Brand Name | Item details De'Longhi Included Components 1 x Coffee maker with power of 1350 W from De'Longhi Dedica Style EC 685.M, user manual Model Name EC685.M Model Number 0132106324 Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08004399331198 Manufacturer DeLonghi Product Warranty 24 months. Part Number 8004399331198 Item Type Name De'Longhi Dedica Style EC685M Traditional Pump Espresso Machine - Silver Best Sellers Rank 4,500 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 2 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (40,806) 4.3 out of 5 stars Style Colour Metal Style Espresso Machine |
| Item details | Brand Name De'Longhi Included Components 1 x Coffee maker with power of 1350 W from De'Longhi Dedica Style EC 685.M, user manual Model Name EC685.M Model Number 0132106324 Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08004399331198 Manufacturer DeLonghi Product Warranty 24 months. Part Number 8004399331198 Item Type Name De'Longhi Dedica Style EC685M Traditional Pump Espresso Machine - Silver Best Sellers Rank 4,500 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 2 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (40,806) 4.3 out of 5 stars |
| Style | Colour Metal Style Espresso Machine |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Inside |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Manual |
| Wattage | 1350 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Power Source | Electric |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 14.9D x 33W x 30.3H centimetres |
| Item Weight | 4.22 kg |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Other |
|---|
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Included Components | 1 x Coffee maker with power of 1350 W from De'Longhi Dedica Style EC 685.M, user manual |
| Model Name | EC685.M |
| Model Number | 0132106324 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08004399331198 |
| Manufacturer | DeLonghi |
| Product Warranty | 24 months. |
| Part Number | 8004399331198 |
| Item Type Name | De'Longhi Dedica Style EC685M Traditional Pump Espresso Machine - Silver |
| Best Sellers Rank | 4,500 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 2 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Metal |
|---|---|
| Style | Espresso Machine |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
