From the manufacturer
Click to play video
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1.7 litres |
| Colour | Metal1 |
| Product dimensions | 36.7D x 31.9W x 40H centimetres |
| Special feature | Sensor Grinding Technology, Cold Brew Function, Active Temperature Control, LatteArt Technology |
| Other Special Features of the Product | Sensor Grinding Technology, Cold Brew Function, Active Temperature Control, LatteArt Technology |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Cold Brew, Coffee, Latte |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | ground, whole bean |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.7 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 36.7D x 31.9W x 40H centimetres |
| Item Weight | 10.8 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Brand Name | De'Longhi |
| Included Components | Carafe, Filter, Milk Frother |
| Model Name | La Specialista Touch |
| Model Number | EC9455.M |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EC9455.M |
| Item Type Name | De'Longhi La Specialista Touch EC9455.M, Espresso Coffee Machine with Coffee Grinder, Cold Brew Function, Automatic or Manual Milk Frothing, Intuitive Touch Control, Includes Welcome Set, Metal |
| Best Sellers Rank | 13,284 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Espresso & Cappuccino Machines |
| Colour | Metal1 |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Exterior Finish | Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Sensor Grinding Technology, Cold Brew Function, Active Temperature Control, LatteArt Technology Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Cold Brew, Coffee, Latte Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type ground, whole bean Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.7 litres Item Dimensions D x W x H 36.7D x 31.9W x 40H centimetres Item Weight 10.8 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Sensor Grinding Technology, Cold Brew Function, Active Temperature Control, LatteArt Technology Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Cold Brew, Coffee, Latte Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type ground, whole bean Power Source AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.7 litres Item Dimensions D x W x H 36.7D x 31.9W x 40H centimetres Item Weight 10.8 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 |
| Brand Name | Item details De'Longhi Included Components Carafe, Filter, Milk Frother Model Name La Specialista Touch Model Number EC9455.M Manufacturer De'Longhi Part Number EC9455.M Item Type Name De'Longhi La Specialista Touch EC9455.M, Espresso Coffee Machine with Coffee Grinder, Cold Brew Function, Automatic or Manual Milk Frothing, Intuitive Touch Control, Includes Welcome Set, Metal Best Sellers Rank 13,284 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Espresso & Cappuccino Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (672) 4.3 out of 5 stars Style Colour Metal1 Style Modern Materials & Care Material Metal Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name De'Longhi Included Components Carafe, Filter, Milk Frother Model Name La Specialista Touch Model Number EC9455.M Manufacturer De'Longhi Part Number EC9455.M Item Type Name De'Longhi La Specialista Touch EC9455.M, Espresso Coffee Machine with Coffee Grinder, Cold Brew Function, Automatic or Manual Milk Frothing, Intuitive Touch Control, Includes Welcome Set, Metal Best Sellers Rank 13,284 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Espresso & Cappuccino Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (672) 4.3 out of 5 stars |
| Style | Colour Metal1 Style Modern |
| Materials & Care | Material Metal Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Sensor Grinding Technology, Cold Brew Function, Active Temperature Control, LatteArt Technology |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Cold Brew, Coffee, Latte |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | ground, whole bean |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.7 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 36.7D x 31.9W x 40H centimetres |
| Item Weight | 10.8 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Included Components | Carafe, Filter, Milk Frother |
| Model Name | La Specialista Touch |
| Model Number | EC9455.M |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EC9455.M |
| Item Type Name | De'Longhi La Specialista Touch EC9455.M, Espresso Coffee Machine with Coffee Grinder, Cold Brew Function, Automatic or Manual Milk Frothing, Intuitive Touch Control, Includes Welcome Set, Metal |
| Best Sellers Rank | 13,284 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Espresso & Cappuccino Machines |
| Colour | Metal1 |
|---|---|
| Style | Modern |
| Material | Metal |
|---|---|
| Exterior Finish | Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
