From the manufacturer
Click to play video
| Brand | Nescafé Dolce Gusto |
|---|---|
| Capacity | 1 Cubic Metres |
| Colour | Slate Grey |
| Product dimensions | 17.7D x 30.1W x 28.7H centimetres |
| Special feature | Auto Shut-Off, Hot & Cold Beverages |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off, Hot & Cold Beverages |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Iced Coffee |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1600 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Coffee Input Type | capsule |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Capacity | 1 Cubic Metres |
| Item Dimensions D x W x H | 17.7D x 30.1W x 28.7H centimetres |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | Nescafé Dolce Gusto |
| Country of Origin | Macedonia |
| Included Components | Capsules |
| Model Number | XS EDG210.A |
| Global Trade Identification Number | 08004399034143 |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | XS EDG210.A |
| Item Type Name | De'Longhi Nescafé Dolce Gusto Piccolo XS EDG210.A, Coffee Capsule Machine with Compact Design, Automatic Shutdown, Hot and Cold Beverages, 15 Bar Pressure, Black |
| Best Sellers Rank | 43,928 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 44 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Slate Grey |
| Style | Coffee Machine |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off, Hot & Cold Beverages Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Iced Coffee Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1600 watts Voltage 240 Volts Coffee Input Type capsule Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Measurements Capacity 1 Cubic Metres Item Dimensions D x W x H 17.7D x 30.1W x 28.7H centimetres Item Weight 2 Kilograms Number of Items 1 Materials & Care Material Plastic, Stainless Steel Is the item dishwasher safe? Yes |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Shut-Off, Hot & Cold Beverages Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Iced Coffee Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1600 watts Voltage 240 Volts Coffee Input Type capsule Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto |
| Measurements | Capacity 1 Cubic Metres Item Dimensions D x W x H 17.7D x 30.1W x 28.7H centimetres Item Weight 2 Kilograms Number of Items 1 |
| Materials & Care | Material Plastic, Stainless Steel Is the item dishwasher safe? Yes |
| Brand Name | Item details Nescafé Dolce Gusto Country of Origin Macedonia Included Components Capsules Model Number XS EDG210.A Global Trade Identification Number 08004399034143 Manufacturer De'Longhi Part Number XS EDG210.A Item Type Name De'Longhi Nescafé Dolce Gusto Piccolo XS EDG210.A, Coffee Capsule Machine with Compact Design, Automatic Shutdown, Hot and Cold Beverages, 15 Bar Pressure, Black Best Sellers Rank 43,928 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 44 in Single Serve Coffee Machines 4.2 4.2 out of 5 stars (313) 4.2 out of 5 stars Style Colour Slate Grey Style Coffee Machine |
| Item details | Brand Name Nescafé Dolce Gusto Country of Origin Macedonia Included Components Capsules Model Number XS EDG210.A Global Trade Identification Number 08004399034143 Manufacturer De'Longhi Part Number XS EDG210.A Item Type Name De'Longhi Nescafé Dolce Gusto Piccolo XS EDG210.A, Coffee Capsule Machine with Compact Design, Automatic Shutdown, Hot and Cold Beverages, 15 Bar Pressure, Black Best Sellers Rank 43,928 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 44 in Single Serve Coffee Machines 4.2 4.2 out of 5 stars (313) 4.2 out of 5 stars |
| Style | Colour Slate Grey Style Coffee Machine |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off, Hot & Cold Beverages |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Iced Coffee |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1600 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Coffee Input Type | capsule |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Capacity | 1 Cubic Metres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 17.7D x 30.1W x 28.7H centimetres |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | Nescafé Dolce Gusto |
|---|---|
| Country of Origin | Macedonia |
| Included Components | Capsules |
| Model Number | XS EDG210.A |
| Global Trade Identification Number | 08004399034143 |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | XS EDG210.A |
| Item Type Name | De'Longhi Nescafé Dolce Gusto Piccolo XS EDG210.A, Coffee Capsule Machine with Compact Design, Automatic Shutdown, Hot and Cold Beverages, 15 Bar Pressure, Black |
| Best Sellers Rank | 43,928 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 44 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Slate Grey |
|---|---|
| Style | Coffee Machine |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
