From the manufacturer
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Colour | Black |
| Product dimensions | 26.2D x 13.6W x 27.5H centimetres |
| Special feature | Automatic Shutdown, Hot & Cold Beverages |
| Coffee maker type | Espresso Machine |
| Other Special Features of the Product | Automatic Shutdown, Hot & Cold Beverages |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Iced Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Voltage | 240 Volts |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Filter Type | Permanent Metal Mesh |
| Item Dimensions D x W x H | 26.2D x 13.6W x 27.5H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Aluminium, Metal |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | De'Longhi |
| Country of Origin | Indonesia |
| Included Components | capsules, filter |
| Model Number | EDG210.BGY |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EDG210.BGY |
| Item Type Name | De'Longhi Nescafé Dolce Gusto Piccolo XS EDG210.BGY, Coffee Capsule Machine with Compact Design, Automatic Shutdown, Hot and Cold Beverages, 15 Bar Pressure, Black |
| Best Sellers Rank | 5,575 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 12 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
| Style | Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Automatic Shutdown, Hot & Cold Beverages Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Iced Coffee Operation Mode Fully Automatic Voltage 240 Volts Coffee Input Type capsules Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Permanent Metal Mesh Measurements Item Dimensions D x W x H 26.2D x 13.6W x 27.5H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Aluminium, Metal Is the item dishwasher safe? No Item details Brand Name De'Longhi Country of Origin Indonesia Included Components capsules, filter Model Number EDG210.BGY Manufacturer De'Longhi Part Number EDG210.BGY Item Type Name De'Longhi Nescafé Dolce Gusto Piccolo XS EDG210.BGY, Coffee Capsule Machine with Compact Design, Automatic Shutdown, Hot and Cold Beverages, 15 Bar Pressure, Black Best Sellers Rank 5,575 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 12 in Single Serve Coffee Machines 4.7 4.7 out of 5 stars (24) 4.7 out of 5 stars Style Colour Black Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Automatic Shutdown, Hot & Cold Beverages Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Iced Coffee Operation Mode Fully Automatic Voltage 240 Volts Coffee Input Type capsules Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Permanent Metal Mesh Measurements Item Dimensions D x W x H 26.2D x 13.6W x 27.5H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Aluminium, Metal Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Automatic Shutdown, Hot & Cold Beverages Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Iced Coffee Operation Mode Fully Automatic Voltage 240 Volts Coffee Input Type capsules Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Permanent Metal Mesh |
| Measurements | Item Dimensions D x W x H 26.2D x 13.6W x 27.5H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Aluminium, Metal Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details De'Longhi Country of Origin Indonesia Included Components capsules, filter Model Number EDG210.BGY Manufacturer De'Longhi Part Number EDG210.BGY Item Type Name De'Longhi Nescafé Dolce Gusto Piccolo XS EDG210.BGY, Coffee Capsule Machine with Compact Design, Automatic Shutdown, Hot and Cold Beverages, 15 Bar Pressure, Black Best Sellers Rank 5,575 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 12 in Single Serve Coffee Machines 4.7 4.7 out of 5 stars (24) 4.7 out of 5 stars Style Colour Black Style Modern |
| Item details | Brand Name De'Longhi Country of Origin Indonesia Included Components capsules, filter Model Number EDG210.BGY Manufacturer De'Longhi Part Number EDG210.BGY Item Type Name De'Longhi Nescafé Dolce Gusto Piccolo XS EDG210.BGY, Coffee Capsule Machine with Compact Design, Automatic Shutdown, Hot and Cold Beverages, 15 Bar Pressure, Black Best Sellers Rank 5,575 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 12 in Single Serve Coffee Machines 4.7 4.7 out of 5 stars (24) 4.7 out of 5 stars |
| Style | Colour Black Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Automatic Shutdown, Hot & Cold Beverages |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Iced Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Voltage | 240 Volts |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Filter Type | Permanent Metal Mesh |
| Item Dimensions D x W x H | 26.2D x 13.6W x 27.5H centimetres |
|---|---|
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Aluminium, Metal |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Country of Origin | Indonesia |
| Included Components | capsules, filter |
| Model Number | EDG210.BGY |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EDG210.BGY |
| Item Type Name | De'Longhi Nescafé Dolce Gusto Piccolo XS EDG210.BGY, Coffee Capsule Machine with Compact Design, Automatic Shutdown, Hot and Cold Beverages, 15 Bar Pressure, Black |
| Best Sellers Rank | 5,575 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 12 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Modern |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
