From the manufacturer
Click to play video
Genio S
Comparison
Automatic machine
Touch Screen
Espresso Boost
Temperature Selectio
Energy Saving
0.8L
Water Tank
0.8L
12.3 x 27.3 x27.6 cm
Dimensions WxHxD
12.1 x 27.3 x 27.6cm
Previous page
Genio S Plus
Learn More
Next page
| Brand | Nescafé Dolce Gusto |
|---|---|
| Capacity | 0.8 litres |
| Colour | Anthracite |
| Product dimensions | 27D x 12W x 28H centimetres |
| Special feature | Thermoblock, Hot & Cold, Auto Shut-Off |
| Other Special Features of the Product | Thermoblock, Hot & Cold, Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | expreso |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1460 watts |
| Voltage | 220.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Output Pressure | 15 Bars |
| Coffee Input Type | Capsules |
| Power | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 0.8 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 27D x 12W x 28H centimetres |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nescafé Dolce Gusto |
| Included Components | 3 coffee capsules |
| Model Name | EDG226.A |
| Model Number | EDG226.A |
| Customer Package Type | FFP |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EDG 226.A |
| Item Type Name | Pod Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 21,824 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 28 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Anthracite |
| Style | Machine only |
| Material | Metal |
| Exterior Finish | Metal |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Thermoblock, Hot & Cold, Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product expreso Operation Mode Fully Automatic Wattage 1460 watts Voltage 220.0 Human Interface Input Buttons Output Pressure 15 Bars Coffee Input Type Capsules Power AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Reusable Measurements Capacity 0.8 litres Item Dimensions D x W x H 27D x 12W x 28H centimetres Item Weight 2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Item details Brand Name Nescafé Dolce Gusto Included Components 3 coffee capsules Model Name EDG226.A Model Number EDG226.A Customer Package Type FFP Manufacturer De'Longhi Part Number EDG 226.A Item Type Name Pod Coffee Machine Best Sellers Rank 21,824 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 28 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Anthracite Style Machine only Materials & Care Material Metal Exterior Finish Metal Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Thermoblock, Hot & Cold, Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product expreso Operation Mode Fully Automatic Wattage 1460 watts Voltage 220.0 Human Interface Input Buttons Output Pressure 15 Bars Coffee Input Type Capsules Power AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Reusable Measurements Capacity 0.8 litres Item Dimensions D x W x H 27D x 12W x 28H centimetres Item Weight 2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Thermoblock, Hot & Cold, Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product expreso Operation Mode Fully Automatic Wattage 1460 watts Voltage 220.0 Human Interface Input Buttons Output Pressure 15 Bars Coffee Input Type Capsules Power AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 0.8 litres Item Dimensions D x W x H 27D x 12W x 28H centimetres Item Weight 2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Nescafé Dolce Gusto Included Components 3 coffee capsules Model Name EDG226.A Model Number EDG226.A Customer Package Type FFP Manufacturer De'Longhi Part Number EDG 226.A Item Type Name Pod Coffee Machine Best Sellers Rank 21,824 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 28 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Anthracite Style Machine only Materials & Care Material Metal Exterior Finish Metal Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nescafé Dolce Gusto Included Components 3 coffee capsules Model Name EDG226.A Model Number EDG226.A Customer Package Type FFP Manufacturer De'Longhi Part Number EDG 226.A Item Type Name Pod Coffee Machine Best Sellers Rank 21,824 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 28 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour Anthracite Style Machine only |
| Materials & Care | Material Metal Exterior Finish Metal Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Thermoblock, Hot & Cold, Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | expreso |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1460 watts |
| Voltage | 220.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Output Pressure | 15 Bars |
| Coffee Input Type | Capsules |
| Power | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 0.8 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27D x 12W x 28H centimetres |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nescafé Dolce Gusto |
|---|---|
| Included Components | 3 coffee capsules |
| Model Name | EDG226.A |
| Model Number | EDG226.A |
| Customer Package Type | FFP |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EDG 226.A |
| Item Type Name | Pod Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 21,824 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 28 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Anthracite |
|---|---|
| Style | Machine only |
| Material | Metal |
|---|---|
| Exterior Finish | Metal |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
