From the manufacturer
Details:
Cupacity: 10 cups. (1,25 L).
Manual control.
Glass carafe.
Auto shut-off.
Water level display.
Carafe and filter holder dishwasher safe.
Sealed carafe plate.
Cord storage.
V shape paper filter.
Black plastic main colours. whit stainless steel finishing.
De'longhi 1.3 L Filter Coffee Maker of 10-15 Cup Capacity, 900 W - Black
General specifications:
Weight (Kg):1.7.
Rated voltage/Frequency (V~Hz):220/240-50/60.
Input power (W):900.
Colour:Black.
Display:LCD display.
Water container capacity (l):1,25.
Autoshut OFF:✓.
Cups:10.
Keep warm plate:✓.
Water level indicator:✓.
Body material:Plastic body with a metal insert.
Glass Carafe
Glass carafe with 10 cups capacity and anti drip system.
Caraff Door Plate
Plate to keep the coffee hot.
Water Level Indicator
Water tank with level indicator on both sides of the machine.
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1.25 litres |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 8.1D x 8.9W x 12.6H centimetres |
| Special feature | Auto Shut-Off |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Drip Coffee, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 900 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Paper |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Paper |
| Capacity | 1.25 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 8.1D x 8.9W x 12.6H centimetres |
| Item Weight | 1.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Black |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | De'Longhi |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Included Components | Carafe, Filter |
| Model Name | ICM15210.1 |
| Model Number | ICM15210.1 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08004399327139 |
| Manufacturer | Delonghi |
| Product Warranty | 1 year. |
| UPC | 798256070167 043993270234 787269531659 |
| Item Part Number | ICM15210, ICM15210.1 |
| Part Number | ICM15210 |
| Item Type Name | De'Longhi ICM15210.1 Filter Coffee Maker - Black |
| Best Sellers Rank | 25,547 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Filter Coffee Machines |
| Colour | Black |
| Style | Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Drip Coffee, Espresso Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 900 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Paper Smart Home Compatibility Not Smart Home Compatible Power AC adapter Filter Type Paper Measurements Capacity 1.25 litres Item Dimensions D x W x H 8.1D x 8.9W x 12.6H centimetres Item Weight 1.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Black Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Shut-Off Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Drip Coffee, Espresso Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 900 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Paper Smart Home Compatibility Not Smart Home Compatible Power AC adapter Filter Type Paper |
| Measurements | Capacity 1.25 litres Item Dimensions D x W x H 8.1D x 8.9W x 12.6H centimetres Item Weight 1.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Black Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details De'Longhi Country of Origin United Kingdom Included Components Carafe, Filter Model Name ICM15210.1 Model Number ICM15210.1 Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08004399327139 Manufacturer Delonghi Product Warranty 1 year. UPC 798256070167 043993270234 787269531659 Item Part Number ICM15210, ICM15210.1 Part Number ICM15210 Item Type Name De'Longhi ICM15210.1 Filter Coffee Maker - Black Best Sellers Rank 25,547 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Filter Coffee Machines Style Colour Black Style Modern |
| Item details | Brand Name De'Longhi Country of Origin United Kingdom Included Components Carafe, Filter Model Name ICM15210.1 Model Number ICM15210.1 Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08004399327139 Manufacturer Delonghi Product Warranty 1 year. UPC 798256070167 043993270234 787269531659 Item Part Number ICM15210, ICM15210.1 Part Number ICM15210 Item Type Name De'Longhi ICM15210.1 Filter Coffee Maker - Black Best Sellers Rank 25,547 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Filter Coffee Machines |
| Style | Colour Black Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Drip Coffee, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 900 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Paper |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Paper |
| Capacity | 1.25 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 8.1D x 8.9W x 12.6H centimetres |
| Item Weight | 1.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Black |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Country of Origin | United Kingdom |
| Included Components | Carafe, Filter |
| Model Name | ICM15210.1 |
| Model Number | ICM15210.1 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08004399327139 |
| Manufacturer | Delonghi |
| Product Warranty | 1 year. |
| UPC | 798256070167 043993270234 787269531659 |
| Item Part Number | ICM15210, ICM15210.1 |
| Part Number | ICM15210 |
| Item Type Name | De'Longhi ICM15210.1 Filter Coffee Maker - Black |
| Best Sellers Rank | 25,547 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Filter Coffee Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Modern |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
