From the manufacturer
Previous page
Next page
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1.8 litres |
| Colour | Grey Black, 4 Drinks |
| Product dimensions | 44D x 24W x 36H centimetres |
| Special feature | Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Latte |
| Recommended Uses For Product | Cafe-style beverages, Home use, Office use |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Whole Bean |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.8 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 44D x 24W x 36H centimetres |
| Item Weight | 9.6 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
| Included Components | coffee machine, metal filter, milk frother pitcher |
| Model Name | Magnifica Evo Automatic Coffee Maker |
| Model Number | ECAM292.52.GB |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | ECAM292.52.GB |
| Best Sellers Rank | 2,903 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 218 in Automatic Milk Frothers |
| Colour | Grey Black, 4 Drinks |
| Style | Automatic Milksystem |
| Material | Metal |
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Latte Recommended Uses For Product Cafe-style beverages, Home use, Office use Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Whole Bean Power AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.8 litres Item Dimensions D x W x H 44D x 24W x 36H centimetres Item Weight 9.6 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Item details Brand Name De'Longhi Included Components coffee machine, metal filter, milk frother pitcher Model Name Magnifica Evo Automatic Coffee Maker Model Number ECAM292.52.GB Manufacturer De'Longhi Part Number ECAM292.52.GB Best Sellers Rank 2,903 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 218 in Automatic Milk Frothers Style Colour Grey Black, 4 Drinks Style Automatic Milksystem Materials & Care Material Metal Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Latte Recommended Uses For Product Cafe-style beverages, Home use, Office use Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Whole Bean Power AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.8 litres Item Dimensions D x W x H 44D x 24W x 36H centimetres Item Weight 9.6 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Latte Recommended Uses For Product Cafe-style beverages, Home use, Office use Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Whole Bean Power AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.8 litres Item Dimensions D x W x H 44D x 24W x 36H centimetres Item Weight 9.6 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details De'Longhi Included Components coffee machine, metal filter, milk frother pitcher Model Name Magnifica Evo Automatic Coffee Maker Model Number ECAM292.52.GB Manufacturer De'Longhi Part Number ECAM292.52.GB Best Sellers Rank 2,903 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 218 in Automatic Milk Frothers Style Colour Grey Black, 4 Drinks Style Automatic Milksystem Materials & Care Material Metal Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name De'Longhi Included Components coffee machine, metal filter, milk frother pitcher Model Name Magnifica Evo Automatic Coffee Maker Model Number ECAM292.52.GB Manufacturer De'Longhi Part Number ECAM292.52.GB Best Sellers Rank 2,903 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 218 in Automatic Milk Frothers |
| Style | Colour Grey Black, 4 Drinks Style Automatic Milksystem |
| Materials & Care | Material Metal Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Latte |
| Recommended Uses For Product | Cafe-style beverages, Home use, Office use |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Whole Bean |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.8 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 44D x 24W x 36H centimetres |
| Item Weight | 9.6 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Included Components | coffee machine, metal filter, milk frother pitcher |
| Model Name | Magnifica Evo Automatic Coffee Maker |
| Model Number | ECAM292.52.GB |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | ECAM292.52.GB |
| Best Sellers Rank | 2,903 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 218 in Automatic Milk Frothers |
| Colour | Grey Black, 4 Drinks |
|---|---|
| Style | Automatic Milksystem |
| Material | Metal |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
