From the manufacturer
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1.4 litres |
| Colour | Arctic White |
| Product dimensions | 43D x 24.5W x 38.5H centimetres |
| Special feature | Coffee Routines Function |
| Other Special Features of the Product | Coffee Routines Function |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino |
| Recommended Uses For Product | Coffee Preparation |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | beans |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.4 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 43D x 24.5W x 38.5H centimetres |
| Item Weight | 9.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Matte with shiny reflections |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | De'Longhi |
| Included Components | Automatic Milk Frother Jug |
| Model Name | Rivelia automatic coffee maker |
| Model Number | EXAM440.55.W |
| Customer Package Type | FFP |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EXAM440.55.W |
| Item Type Name | De'Longhi Rivelia EXAM440.55.W, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Touch Colored Display, Arctic White |
| Best Sellers Rank | 43,498 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Arctic White |
| Style | Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Coffee Routines Function Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino Recommended Uses For Product Coffee Preparation Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type beans Power AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.4 litres Item Dimensions D x W x H 43D x 24.5W x 38.5H centimetres Item Weight 9.7 Kilograms Number of Items 1 Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Matte with shiny reflections Is the item dishwasher safe? Yes |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Coffee Routines Function Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino Recommended Uses For Product Coffee Preparation Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type beans Power AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.4 litres Item Dimensions D x W x H 43D x 24.5W x 38.5H centimetres Item Weight 9.7 Kilograms Number of Items 1 |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Matte with shiny reflections Is the item dishwasher safe? Yes |
| Brand Name | Item details De'Longhi Included Components Automatic Milk Frother Jug Model Name Rivelia automatic coffee maker Model Number EXAM440.55.W Customer Package Type FFP Manufacturer De'Longhi Part Number EXAM440.55.W Item Type Name De'Longhi Rivelia EXAM440.55.W, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Touch Colored Display, Arctic White Best Sellers Rank 43,498 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines Style Colour Arctic White Style Modern |
| Item details | Brand Name De'Longhi Included Components Automatic Milk Frother Jug Model Name Rivelia automatic coffee maker Model Number EXAM440.55.W Customer Package Type FFP Manufacturer De'Longhi Part Number EXAM440.55.W Item Type Name De'Longhi Rivelia EXAM440.55.W, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Touch Colored Display, Arctic White Best Sellers Rank 43,498 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Style | Colour Arctic White Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Coffee Routines Function |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino |
| Recommended Uses For Product | Coffee Preparation |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | beans |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.4 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 43D x 24.5W x 38.5H centimetres |
| Item Weight | 9.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte with shiny reflections |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Included Components | Automatic Milk Frother Jug |
| Model Name | Rivelia automatic coffee maker |
| Model Number | EXAM440.55.W |
| Customer Package Type | FFP |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EXAM440.55.W |
| Item Type Name | De'Longhi Rivelia EXAM440.55.W, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Touch Colored Display, Arctic White |
| Best Sellers Rank | 43,498 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Arctic White |
|---|---|
| Style | Modern |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
