From the manufacturer
Click to play video
Genio S
Comparison
Automatic machine
Touch Screen
Espresso Boost
Temperature Selectio
Energy Saving
0.8L
Water Tank
0.8L
12.3 x 27.3 x27.6 cm
Dimensions WxHxD
12.1 x 27.3 x 27.6cm
Previous page
Genio S Plus
Learn More
Next page
| Brand | Nescafé Dolce Gusto |
|---|---|
| Capacity | 0.8 litres |
| Colour | Anthracite |
| Product dimensions | 27.3D x 11.2W x 28.8H centimetres |
| Special feature | Auto Shut-Off |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1470 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Coffee Input Type | CAPSULES_PODS |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Filter Type | Capsule |
| Capacity | 0.8 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 27.3D x 11.2W x 28.8H centimetres |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nescafé Dolce Gusto |
| Country of Origin | Indonesia |
| Included Components | Coffee Capsules |
| Model Number | EDG226.AFB |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EDG226.AFB |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 95,820 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 86 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Anthracite |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Operation Mode Fully Automatic Wattage 1470 watts Voltage 240 Volts Coffee Input Type CAPSULES_PODS Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Capsule Measurements Capacity 0.8 litres Item Dimensions D x W x H 27.3D x 11.2W x 28.8H centimetres Item Weight 2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Item details Brand Name Nescafé Dolce Gusto Country of Origin Indonesia Included Components Coffee Capsules Model Number EDG226.AFB Manufacturer De'Longhi Part Number EDG226.AFB Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 95,820 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 86 in Single Serve Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (71) 4.4 out of 5 stars Style Colour Anthracite Style Modern Materials & Care Material Metal Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Operation Mode Fully Automatic Wattage 1470 watts Voltage 240 Volts Coffee Input Type CAPSULES_PODS Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Capsule Measurements Capacity 0.8 litres Item Dimensions D x W x H 27.3D x 11.2W x 28.8H centimetres Item Weight 2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Operation Mode Fully Automatic Wattage 1470 watts Voltage 240 Volts Coffee Input Type CAPSULES_PODS Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Capsule |
| Measurements | Capacity 0.8 litres Item Dimensions D x W x H 27.3D x 11.2W x 28.8H centimetres Item Weight 2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Nescafé Dolce Gusto Country of Origin Indonesia Included Components Coffee Capsules Model Number EDG226.AFB Manufacturer De'Longhi Part Number EDG226.AFB Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 95,820 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 86 in Single Serve Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (71) 4.4 out of 5 stars Style Colour Anthracite Style Modern Materials & Care Material Metal Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nescafé Dolce Gusto Country of Origin Indonesia Included Components Coffee Capsules Model Number EDG226.AFB Manufacturer De'Longhi Part Number EDG226.AFB Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 95,820 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 86 in Single Serve Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (71) 4.4 out of 5 stars |
| Style | Colour Anthracite Style Modern |
| Materials & Care | Material Metal Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1470 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Coffee Input Type | CAPSULES_PODS |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Filter Type | Capsule |
| Capacity | 0.8 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.3D x 11.2W x 28.8H centimetres |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nescafé Dolce Gusto |
|---|---|
| Country of Origin | Indonesia |
| Included Components | Coffee Capsules |
| Model Number | EDG226.AFB |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EDG226.AFB |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 95,820 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 86 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Anthracite |
|---|---|
| Style | Modern |
| Material | Metal |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
