Product Description
SAFETY PROTECTION
Easy-to-pour design ensures spill-free liquid transfer, keeping your kitchen and work surfaces clean and mess-free.
PERMANENT NYLON FILTER
Easy-to-remove filter basket ensures quick refills & hassle-free deep cleaning for long-lasting performance.
ANTI DRIP FEATURE
Prevents spills by stopping coffee flow when carafe is removed, ensuring clean, hassle-free and mess-free brewing.
1.5L CAPACITY
Brews up to 12 cups, ideal for families, offices & gatherings, delivering fresh, rich coffee for everyone to enjoy.
WATER TANK GUAGE
Transparent water window lets you easily monitor tank levels, ensuring you know the exact amount of water inside.
USER FRIENDLY
Built for convenience with intuitive controls, easy maintenance, and a smooth, hassle-free coffee brewing experience.
BOIL-DRY PROTECTION
Automatic shut-off after 40 mins & safety turn-off ensure energy saving, convenience & safe coffee brewing.
NON SLIP FEET
Stable & secure brewing – coffee machine features non-slip feet for enhanced safety during use.
| Brand | GEEPAS |
|---|---|
| Capacity | 1.5 litres |
| Colour | White |
| Product dimensions | 7D x 9.4W x 12.4H centimetres |
| Special feature | Permanent Filter |
| Other Special Features of the Product | Permanent Filter |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 800 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | ground_coffee |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.5 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 7D x 9.4W x 12.4H centimetres |
| Item Weight | 1.3 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Nylon |
| Exterior Finish | White |
| Brand Name | GEEPAS |
| Included Components | Filter |
| Model Name | GCM41505UK-WT |
| Model Number | GCM41505UK-WT |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Geepas |
| Part Number | GCM41505UK-WT |
| Item Type Name | Filter Coffee Machines |
| Best Sellers Rank | 1,624 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Filter Coffee Machines |
| Colour | White |
| Style | 800W |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Permanent Filter Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Semi-Automatic Wattage 800 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ground_coffee Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.5 litres Item Dimensions D x W x H 7D x 9.4W x 12.4H centimetres Item Weight 1.3 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Nylon Exterior Finish White Item details Brand Name GEEPAS Included Components Filter Model Name GCM41505UK-WT Model Number GCM41505UK-WT Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Geepas Part Number GCM41505UK-WT Item Type Name Filter Coffee Machines Best Sellers Rank 1,624 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Filter Coffee Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (4,495) 4.3 out of 5 stars Style Colour White Style 800W |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Permanent Filter Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Semi-Automatic Wattage 800 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ground_coffee Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.5 litres Item Dimensions D x W x H 7D x 9.4W x 12.4H centimetres Item Weight 1.3 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Nylon Exterior Finish White |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Permanent Filter Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Semi-Automatic Wattage 800 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ground_coffee Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.5 litres Item Dimensions D x W x H 7D x 9.4W x 12.4H centimetres Item Weight 1.3 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Nylon Exterior Finish White |
| Brand Name | Item details GEEPAS Included Components Filter Model Name GCM41505UK-WT Model Number GCM41505UK-WT Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Geepas Part Number GCM41505UK-WT Item Type Name Filter Coffee Machines Best Sellers Rank 1,624 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Filter Coffee Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (4,495) 4.3 out of 5 stars Style Colour White Style 800W |
| Item details | Brand Name GEEPAS Included Components Filter Model Name GCM41505UK-WT Model Number GCM41505UK-WT Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Geepas Part Number GCM41505UK-WT Item Type Name Filter Coffee Machines Best Sellers Rank 1,624 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Filter Coffee Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (4,495) 4.3 out of 5 stars |
| Style | Colour White Style 800W |
| Other Special Features of the Product | Permanent Filter |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 800 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | ground_coffee |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.5 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 7D x 9.4W x 12.4H centimetres |
| Item Weight | 1.3 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Nylon |
|---|---|
| Exterior Finish | White |
| Brand Name | GEEPAS |
|---|---|
| Included Components | Filter |
| Model Name | GCM41505UK-WT |
| Model Number | GCM41505UK-WT |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Geepas |
| Part Number | GCM41505UK-WT |
| Item Type Name | Filter Coffee Machines |
| Best Sellers Rank | 1,624 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 1 in Filter Coffee Machines |
| Colour | White |
|---|---|
| Style | 800W |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
