Product Description
SAFETY PROTECTION
Easy-to-pour design ensures spill-free liquid transfer, keeping your kitchen and work surfaces clean and mess-free.
REUSABLE PERMANENT FILTER
Easy-to-remove filter basket ensures quick refills & hassle-free deep cleaning for long-lasting performance.
ANTI DRIP FEATURE
Prevents spills by stopping coffee flow when carafe is removed, ensuring clean, hassle-free and mess-free brewing.
1.5L CAPACITY
Brews up to 12 cups, ideal for families, offices & gatherings, delivering fresh, rich coffee for everyone to enjoy.
WATER TANK GUAGE
Transparent water window lets you easily monitor tank levels, ensuring you know the exact amount of water inside.
USER FRIENDLY
Built for convenience with intuitive controls, easy maintenance, and a smooth, hassle-free coffee brewing experience.
6 FUNCTIONAL BUTTONS
Wake up to fresh coffee daily with programmable timer & adjustable strength for a perfect brew every morning.
NON SLIP FEET
Stable & secure brewing – coffee machine features non-slip feet for enhanced safety during use.
| Brand | GEEPAS |
|---|---|
| Capacity | 1.5 litres |
| Colour | Black & Silver |
| Product dimensions | 9.1D x 11.2W x 15.6H centimetres |
| Special feature | Both The funnel And Filter Are With Handle For Convenient Using, Capacity 1.5L, Permanent Filter, Plastic Body With Stainless Steel Decoration, Removable funnel and it moves upwards Both The funnel And Filter Are With Handle For Convenient Using, Capacity 1.5L, Permanent Filter, Plastic Body With Stainless Steel Decoration, Remo… See more |
| Other Special Features of the Product | Both The funnel And Filter Are With Handle For Convenient Using, Capacity 1.5L, Permanent Filter, Plastic Body With Stainless Steel Decoration, Removable funnel and it moves upwards |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | brewing coffee |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 900 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | ground coffee |
| Power Source | AC |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.5 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 9.1D x 11.2W x 15.6H centimetres |
| Item Weight | 2.61 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Black, Silver |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | GEEPAS |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Included Components | Carafe, Filter |
| Model Name | GCM41504UK |
| Model Number | GCM41504UK |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Geepas |
| Product Warranty | 2 year limited warranty. |
| Part Number | GCM41504UK |
| Item Type Name | Filter Coffee Machines |
| Best Sellers Rank | 25,506 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Filter Coffee Machines |
| Colour | Black & Silver |
| Style | 900W |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Both The funnel And Filter Are With Handle For Convenient Using, Capacity 1.5L, Permanent Filter, Plastic Body With Stainless Steel Decoration, Removable funnel and it moves upwards Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product brewing coffee Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Semi-Automatic Wattage 900 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ground coffee Power Source AC Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.5 litres Item Dimensions D x W x H 9.1D x 11.2W x 15.6H centimetres Item Weight 2.61 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Black, Silver Is the item dishwasher safe? Yes |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Both The funnel And Filter Are With Handle For Convenient Using, Capacity 1.5L, Permanent Filter, Plastic Body With Stainless Steel Decoration, Removable funnel and it moves upwards Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product brewing coffee Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Semi-Automatic Wattage 900 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type ground coffee Power Source AC Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.5 litres Item Dimensions D x W x H 9.1D x 11.2W x 15.6H centimetres Item Weight 2.61 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish Black, Silver Is the item dishwasher safe? Yes |
| Brand Name | Item details GEEPAS Country of Origin United Kingdom Included Components Carafe, Filter Model Name GCM41504UK Model Number GCM41504UK Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Geepas Product Warranty 2 year limited warranty. Part Number GCM41504UK Item Type Name Filter Coffee Machines Best Sellers Rank 25,506 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Filter Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (515) 4.4 out of 5 stars Style Colour Black & Silver Style 900W |
| Item details | Brand Name GEEPAS Country of Origin United Kingdom Included Components Carafe, Filter Model Name GCM41504UK Model Number GCM41504UK Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Geepas Product Warranty 2 year limited warranty. Part Number GCM41504UK Item Type Name Filter Coffee Machines Best Sellers Rank 25,506 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Filter Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (515) 4.4 out of 5 stars |
| Style | Colour Black & Silver Style 900W |
| Other Special Features of the Product | Both The funnel And Filter Are With Handle For Convenient Using, Capacity 1.5L, Permanent Filter, Plastic Body With Stainless Steel Decoration, Removable funnel and it moves upwards |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | brewing coffee |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 900 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | ground coffee |
| Power Source | AC |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.5 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 9.1D x 11.2W x 15.6H centimetres |
| Item Weight | 2.61 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Black, Silver |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | GEEPAS |
|---|---|
| Country of Origin | United Kingdom |
| Included Components | Carafe, Filter |
| Model Name | GCM41504UK |
| Model Number | GCM41504UK |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Geepas |
| Product Warranty | 2 year limited warranty. |
| Part Number | GCM41504UK |
| Item Type Name | Filter Coffee Machines |
| Best Sellers Rank | 25,506 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 14 in Filter Coffee Machines |
| Colour | Black & Silver |
|---|---|
| Style | 900W |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
