From the manufacturer
How does the Neapolitan coffee maker work?
To open the coffee maker, lift the spout part upwards holding the other (C).
Take out the filter group (A+B); unscrew the filter (A) and fill the jacket (B) with the coffee powder. Screw the assembly back.
Fill the chamber (c) up to about 1/2 cm from the hole with water and re-insert the filter group ensuring that the notch on it is aligned with the hole.
Insert (like a lid) the part equipped with a spout.
Put the coffee maker on the fire (chamber C must be on the flame) Once boiling, steam (and a few drops of water) will come out of the hole.
Remove the coffee maker from the heat (1) and turn it upside down (2) holding it firmly by both handles.
Wait for 3 minutes: the water from the chamber will percolate on the ground allowing coffee to be extracted. Serve by repositioning the lid!
| Brand | Ilsa |
|---|---|
| Capacity | 5 Fluid Ounces |
| Colour | Silver |
| Product dimensions | 10D x 14W x 14H centimetres |
| Special feature | Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Moka Pot |
| Specific Uses For Product | Neapolitan coffee maker |
| Recommended Uses For Product | Camping |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Ground Coffee |
| Power | Stovetop |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 5 Fluid Ounces |
| Item Dimensions D x W x H | 10D x 14W x 14H centimetres |
| Item Weight | 300 Grams |
| Number of Items | 1 |
| coffee_filter_size | #4 |
| Colour | Silver |
| Style | MODERN |
| Brand Name | Ilsa |
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | 1 x Ilsa Neapolitan Stainless Steel Drip Coffee Maker, 2 Capacity Cups, Silver |
| Model Name | Neapolitan |
| Model Number | 2464401 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08000409002058 |
| Manufacturer | Ilsa Srl |
| UPC | 735533121402 |
| Part Number | 2464401 |
| Item Type Name | Coffee maker |
| Best Sellers Rank | 129,737 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 81 in Stovetop Coffee Makers |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Silver |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank Coffee Maker Type Moka Pot Specific Uses For Product Neapolitan coffee maker Recommended Uses For Product Camping Operation Mode Fully Automatic Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Coffee Power Stovetop Filter Type Reusable Measurements Capacity 5 Fluid Ounces Item Dimensions D x W x H 10D x 14W x 14H centimetres Item Weight 300 Grams Number of Items 1 coffee_filter_size #4 Style Colour Silver Style MODERN Item details Brand Name Ilsa Country of Origin Italy Included Components 1 x Ilsa Neapolitan Stainless Steel Drip Coffee Maker, 2 Capacity Cups, Silver Model Name Neapolitan Model Number 2464401 Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08000409002058 Manufacturer Ilsa Srl UPC 735533121402 Part Number 2464401 Item Type Name Coffee maker Best Sellers Rank 129,737 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 81 in Stovetop Coffee Makers Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Silver Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank Coffee Maker Type Moka Pot Specific Uses For Product Neapolitan coffee maker Recommended Uses For Product Camping Operation Mode Fully Automatic Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Coffee Power Stovetop Filter Type Reusable Measurements Capacity 5 Fluid Ounces Item Dimensions D x W x H 10D x 14W x 14H centimetres Item Weight 300 Grams Number of Items 1 coffee_filter_size #4 Style Colour Silver Style MODERN |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Removable Tank Coffee Maker Type Moka Pot Specific Uses For Product Neapolitan coffee maker Recommended Uses For Product Camping Operation Mode Fully Automatic Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Coffee Power Stovetop Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 5 Fluid Ounces Item Dimensions D x W x H 10D x 14W x 14H centimetres Item Weight 300 Grams Number of Items 1 coffee_filter_size #4 |
| Style | Colour Silver Style MODERN |
| Brand Name | Item details Ilsa Country of Origin Italy Included Components 1 x Ilsa Neapolitan Stainless Steel Drip Coffee Maker, 2 Capacity Cups, Silver Model Name Neapolitan Model Number 2464401 Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08000409002058 Manufacturer Ilsa Srl UPC 735533121402 Part Number 2464401 Item Type Name Coffee maker Best Sellers Rank 129,737 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 81 in Stovetop Coffee Makers Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Silver Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Ilsa Country of Origin Italy Included Components 1 x Ilsa Neapolitan Stainless Steel Drip Coffee Maker, 2 Capacity Cups, Silver Model Name Neapolitan Model Number 2464401 Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08000409002058 Manufacturer Ilsa Srl UPC 735533121402 Part Number 2464401 Item Type Name Coffee maker Best Sellers Rank 129,737 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 81 in Stovetop Coffee Makers |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish Silver Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Moka Pot |
| Specific Uses For Product | Neapolitan coffee maker |
| Recommended Uses For Product | Camping |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Ground Coffee |
| Power | Stovetop |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 5 Fluid Ounces |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 10D x 14W x 14H centimetres |
| Item Weight | 300 Grams |
| Number of Items | 1 |
| coffee_filter_size | #4 |
| Colour | Silver |
|---|---|
| Style | MODERN |
| Brand Name | Ilsa |
|---|---|
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | 1 x Ilsa Neapolitan Stainless Steel Drip Coffee Maker, 2 Capacity Cups, Silver |
| Model Name | Neapolitan |
| Model Number | 2464401 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08000409002058 |
| Manufacturer | Ilsa Srl |
| UPC | 735533121402 |
| Part Number | 2464401 |
| Item Type Name | Coffee maker |
| Best Sellers Rank | 129,737 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 81 in Stovetop Coffee Makers |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Silver |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
