Introducing the Hat?r Köz Turkish Coffee Machine by Karaca, a perfect blend of style, safety, and convenience. This remarkable coffee maker not only brings the rich tradition of Turkish coffee to your kitchen but also adds a touch of elegance with its wide range of color options.Designed with utmost care, the Hat?r Köz Turkish Coffee Machine ensures a safe and hassle-free coffee brewing experience. Equipped with an overflow prevention system, it guarantees a mess-free operation, giving you peace of mind while enjoying your favorite beverage. And when your coffee is ready, the machine's audible and light warning system alerts you, so you never miss that perfect brew.With its automatic shut-off feature, the Hat?r Köz Turkish Coffee Machine takes care of itself. After the brewing process is complete, it intelligently turns off, saving energy and ensuring your coffee is always served at its best.Karaca's attention to detail shines through with the special dyeing technique used in crafting this machine. The paint containing shiny glitter gives it a unique and dazzling appearance, making it a stunning addition to any kitchen decor.Experience the authentic taste of Turkish coffee with the Hat?r Köz Turkish Coffee Machine by Karaca. Choose from a range of vibrant colors to match your personal style and elevate your coffee brewing experience to new heights. Visit the link here to explore this exceptional coffee maker further.
| Brand | KARACA |
|---|---|
| Capacity | 60 Centilitres |
| Colour | Anthracite |
| Product dimensions | 23D x 17W x 25H centimetres |
| Special feature | Automatic Temperature Control, Auto Shut-Off, Large Capacity, Powerful Performance, Advanced Safety Features Automatic Temperature Control, Auto Shut-Off, Large Capacity, Powerful Performance, Advanced Safety Features |
| Other Special Features of the Product | Automatic Temperature Control, Auto Shut-Off, Large Capacity, Powerful Performance, Advanced Safety Features |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Turkish Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Turkish Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Coffee Input Type | GROUND_COFFEE |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Power | AC adapter |
| Capacity | 60 Centilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 23D x 17W x 25H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | KARACA |
| Country of Origin | Turkey |
| Included Components | Measuring Spoon |
| Model Number | 153.09.01.1638 |
| Manufacturer | KARACA |
| Part Number | 153.09.01.1638 |
| Item Type Name | TURKISH COFFEE MACHINE |
| Best Sellers Rank | 91,887 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Turkish Coffee Makers |
| Colour | Anthracite |
| Style | Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Automatic Temperature Control, Auto Shut-Off, Large Capacity, Powerful Performance, Advanced Safety Features Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Turkish Coffee Operation Mode Fully Automatic Coffee Input Type GROUND_COFFEE Smart Home Compatibility Not Smart Home Compatible Power AC adapter Measurements Capacity 60 Centilitres Item Dimensions D x W x H 23D x 17W x 25H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Is the item dishwasher safe? No Item details Brand Name KARACA Country of Origin Turkey Included Components Measuring Spoon Model Number 153.09.01.1638 Manufacturer KARACA Part Number 153.09.01.1638 Item Type Name TURKISH COFFEE MACHINE Best Sellers Rank 91,887 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Turkish Coffee Makers Style Colour Anthracite Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Automatic Temperature Control, Auto Shut-Off, Large Capacity, Powerful Performance, Advanced Safety Features Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Turkish Coffee Operation Mode Fully Automatic Coffee Input Type GROUND_COFFEE Smart Home Compatibility Not Smart Home Compatible Power AC adapter Measurements Capacity 60 Centilitres Item Dimensions D x W x H 23D x 17W x 25H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Automatic Temperature Control, Auto Shut-Off, Large Capacity, Powerful Performance, Advanced Safety Features Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Turkish Coffee Operation Mode Fully Automatic Coffee Input Type GROUND_COFFEE Smart Home Compatibility Not Smart Home Compatible Power AC adapter |
| Measurements | Capacity 60 Centilitres Item Dimensions D x W x H 23D x 17W x 25H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details KARACA Country of Origin Turkey Included Components Measuring Spoon Model Number 153.09.01.1638 Manufacturer KARACA Part Number 153.09.01.1638 Item Type Name TURKISH COFFEE MACHINE Best Sellers Rank 91,887 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Turkish Coffee Makers Style Colour Anthracite Style Modern |
| Item details | Brand Name KARACA Country of Origin Turkey Included Components Measuring Spoon Model Number 153.09.01.1638 Manufacturer KARACA Part Number 153.09.01.1638 Item Type Name TURKISH COFFEE MACHINE Best Sellers Rank 91,887 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Turkish Coffee Makers |
| Style | Colour Anthracite Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Automatic Temperature Control, Auto Shut-Off, Large Capacity, Powerful Performance, Advanced Safety Features |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Turkish Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Turkish Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Coffee Input Type | GROUND_COFFEE |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Power | AC adapter |
| Capacity | 60 Centilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23D x 17W x 25H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Is the item dishwasher safe? | No |
|---|
| Brand Name | KARACA |
|---|---|
| Country of Origin | Turkey |
| Included Components | Measuring Spoon |
| Model Number | 153.09.01.1638 |
| Manufacturer | KARACA |
| Part Number | 153.09.01.1638 |
| Item Type Name | TURKISH COFFEE MACHINE |
| Best Sellers Rank | 91,887 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Turkish Coffee Makers |
| Colour | Anthracite |
|---|---|
| Style | Modern |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
