Product Description
Karaca Hatır Köz Turkish Coffee Machines
Our Hatır Köz coffee maker embraces this rich heritage and allows you to experience the best of both worlds with both a regular function that allows you to enjoy a regular Turkish as well as a roasted Turkish coffee function offering a deeper and more intense flavour -all in one innovative machine.
Discover Karaca Hatır Köz Turkish Coffee Maker
Click to play video
Elevate your drinking Turkish coffee moments with smart design. Discover how coffee is made with Hatır Köz Turkish Coffee Maker. Watch the video now.
REGULAR & ROASTED TURKISH COFFEE FUNCTIONS
Experience our regular Turkish coffee function and the roasted Turkish coffee function offering a deeper and more intense flavour profile-all in one innovative machine.
MEASURING SPOON
Our Hatır Köz Coffee Maker comes with a measuring spoon.
LARGE CAPACITY
The Hatir Köz coffee maker has a capacity of 60cc for 5 cups of coffee or 300cc for greater quantities.
EFFORTLESS CLEANUP
Effortlessly maintain your Turkish coffee maker with its easy-to-clean design, making cleanup a breeze after enjoying your aromatic coffee.
EASY TO CLEAN
Dry the pot with cloth after washing it. Our coffee machines are designed for easy cleaning, saving you time and effort.
Discover our Hatır Family
Hatır Köz
Add To Basket
Hatır Hüp
Buying Options
Hatır Hüps
Buying Options
Hatır Mod
Buying Options
Hatır Barista
Buying Options
Hatır Plus
Buying Options
119
4.2 out of 5 stars
342
3.8 out of 5 stars
119
4.2 out of 5 stars
36
4.4 out of 5 stars
2
3.5 out of 5 stars
52
Price
USD 33.77
USD33
.
77 — — — — —
Cup Capacity
5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee
Automatic Shutdown
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Anti-Overflow System
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Milk Beverage Preparation
✘ ✘ ✔ ✔ ✔ ✔
Coffee Machines Drink Options
Turkish Coffee Turkish Coffee Turkish coffee&coffee /w milk Turkish coffee&coffee /w milk Turkish coffee&coffee /w milk filter coffee&coffee with milk
Automatic Heat Adjustment
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Watt
535W 535W 535W 735W 735W —
Light warning system
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Voice warning system
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Milk heating
✘ ✘ ✘ ✔ ✔ ✔
| Brand | KARACA |
|---|---|
| Capacity | 300 Millilitres |
| Colour | Roseberry |
| Product dimensions | 23D x 17W x 25H centimetres |
| Special feature | Roasted Turkish coffee |
| Other Special Features of the Product | Roasted Turkish coffee |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Turkish Coffee Machine |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 535 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Manual |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 300 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 23D x 17W x 25H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Brand Name | KARACA |
| Country of Origin | Turkey |
| Included Components | Measuring Spoon |
| Model Number | 153.09.01.1457 |
| Manufacturer | KARACA |
| Part Number | 153.09.01.1457 |
| Item Type Name | TURKISH COFFEE MACHINE |
| Best Sellers Rank | 124,398 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 7 in Turkish Coffee Makers |
| Colour | Roseberry |
| Style | Retro |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Roasted Turkish coffee Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Operation Mode Fully Automatic Wattage 535 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Manual Filter Type Reusable Measurements Capacity 300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 23D x 17W x 25H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic, Stainless Steel Item details Brand Name KARACA Country of Origin Turkey Included Components Measuring Spoon Model Number 153.09.01.1457 Manufacturer KARACA Part Number 153.09.01.1457 Item Type Name TURKISH COFFEE MACHINE Best Sellers Rank 124,398 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 7 in Turkish Coffee Makers Style Colour Roseberry Style Retro |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Roasted Turkish coffee Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Operation Mode Fully Automatic Wattage 535 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Manual Filter Type Reusable Measurements Capacity 300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 23D x 17W x 25H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic, Stainless Steel |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Roasted Turkish coffee Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Operation Mode Fully Automatic Wattage 535 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Manual Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 23D x 17W x 25H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic, Stainless Steel |
| Brand Name | Item details KARACA Country of Origin Turkey Included Components Measuring Spoon Model Number 153.09.01.1457 Manufacturer KARACA Part Number 153.09.01.1457 Item Type Name TURKISH COFFEE MACHINE Best Sellers Rank 124,398 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 7 in Turkish Coffee Makers Style Colour Roseberry Style Retro |
| Item details | Brand Name KARACA Country of Origin Turkey Included Components Measuring Spoon Model Number 153.09.01.1457 Manufacturer KARACA Part Number 153.09.01.1457 Item Type Name TURKISH COFFEE MACHINE Best Sellers Rank 124,398 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 7 in Turkish Coffee Makers |
| Style | Colour Roseberry Style Retro |
| Other Special Features of the Product | Roasted Turkish coffee |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Turkish Coffee Machine |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 535 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Manual |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 300 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23D x 17W x 25H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
|---|
| Brand Name | KARACA |
|---|---|
| Country of Origin | Turkey |
| Included Components | Measuring Spoon |
| Model Number | 153.09.01.1457 |
| Manufacturer | KARACA |
| Part Number | 153.09.01.1457 |
| Item Type Name | TURKISH COFFEE MACHINE |
| Best Sellers Rank | 124,398 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 7 in Turkish Coffee Makers |
| Colour | Roseberry |
|---|---|
| Style | Retro |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
