From the manufacturer
Tiny
Deséa
Jolie
Jolie & Milk
Buying Options
Add To Basket
Buying Options
Add To Basket
4.5 out of 5 stars
94
4.5 out of 5 stars
269
4.4 out of 5 stars
340
4.5 out of 5 stars
804
Price —
no data
USD 196.67
USD196
.
67 —
no data
USD 126.30
USD126
.
30
Benefits Compact and practical Silent yet compact The smallest and quietest Lavazza A Modo Mio model Integrated Milk Frother
Water Tank Capacity 0.75 liters 1.1 liters 0.6 liters 0.6 liters
Used Caps Drawer Capacity 1 cap 10 caps 5 caps 5 caps
Product Dimensions 31 x 18.7 x 32.1 cm 7.4 x 19.8 x 13.86 cm 12.99 x 8.27 x 4.88 cm 9.8 x 14.2 x 9.8 cm
Available Colours Black White Cream, Black, Walnut White, Black, Red White, Black
| Brand | Lavazza |
|---|---|
| Capacity | 1.1 litres |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 7.4D x 19.8W x 13.9H centimetres |
| Special feature | Auto Shut-Off |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | Pod |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.1 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 7.4D x 19.8W x 13.9H centimetres |
| Item Weight | 5.96 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Glass |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | Lavazza |
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | Glass Mug, Water Tank, Drip Tray, Cup Grid, Used Capsule Container |
| Model Name | deséa |
| Model Number | Deséa |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08000070041646 |
| Manufacturer | Lavazza |
| Product Warranty | 2 years. |
| Part Number | Desea |
| Item Type Name | Lavazza A Modo Mio Deséa Espresso Coffee Machine, Black |
| Manufacturer Contact Information | Lavazza UK, The Charter Building, 5th Floor, Vine St, Uxbridge UB8 1JG |
| Best Sellers Rank | 38,214 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 11,517 in Cooking & Dining |
| Colour | Black |
| Style | Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type Pod Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.1 litres Item Dimensions D x W x H 7.4D x 19.8W x 13.9H centimetres Item Weight 5.96 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Glass Is the item dishwasher safe? Yes |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type Pod Power Source AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.1 litres Item Dimensions D x W x H 7.4D x 19.8W x 13.9H centimetres Item Weight 5.96 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Glass Is the item dishwasher safe? Yes |
| Brand Name | Item details Lavazza Country of Origin Italy Included Components Glass Mug, Water Tank, Drip Tray, Cup Grid, Used Capsule Container Model Name deséa Model Number Deséa Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08000070041646 Manufacturer Lavazza Product Warranty 2 years. Part Number Desea Item Type Name Lavazza A Modo Mio Deséa Espresso Coffee Machine, Black Manufacturer Contact Information Lavazza UK, The Charter Building, 5th Floor, Vine St, Uxbridge UB8 1JG Best Sellers Rank 38,214 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 11,517 in Cooking & Dining 4.3 4.3 out of 5 stars (177) 4.3 out of 5 stars Style Colour Black Style Modern |
| Item details | Brand Name Lavazza Country of Origin Italy Included Components Glass Mug, Water Tank, Drip Tray, Cup Grid, Used Capsule Container Model Name deséa Model Number Deséa Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08000070041646 Manufacturer Lavazza Product Warranty 2 years. Part Number Desea Item Type Name Lavazza A Modo Mio Deséa Espresso Coffee Machine, Black Manufacturer Contact Information Lavazza UK, The Charter Building, 5th Floor, Vine St, Uxbridge UB8 1JG Best Sellers Rank 38,214 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 11,517 in Cooking & Dining 4.3 4.3 out of 5 stars (177) 4.3 out of 5 stars |
| Style | Colour Black Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | Pod |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.1 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 7.4D x 19.8W x 13.9H centimetres |
| Item Weight | 5.96 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Glass |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | Lavazza |
|---|---|
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | Glass Mug, Water Tank, Drip Tray, Cup Grid, Used Capsule Container |
| Model Name | deséa |
| Model Number | Deséa |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08000070041646 |
| Manufacturer | Lavazza |
| Product Warranty | 2 years. |
| Part Number | Desea |
| Item Type Name | Lavazza A Modo Mio Deséa Espresso Coffee Machine, Black |
| Manufacturer Contact Information | Lavazza UK, The Charter Building, 5th Floor, Vine St, Uxbridge UB8 1JG |
| Best Sellers Rank | 38,214 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 11,517 in Cooking & Dining |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Modern |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.

