From the manufacturer
Jolie EVO Black
Jolie EVO Grey
Jolie EVO White
Jolie & Milk EVO Black
Jolie & Milk EVO White
Add To Basket
Add To Basket
Add To Basket
Buying Options
Buying Options
4.4 out of 5 stars
897
4.5 out of 5 stars
52
4.4 out of 5 stars
80
—
—
Price
USD 107.13
USD107
.
13
USD 83.53
USD83
.
53
USD 77.81
USD77
.
81 —
no data
—
no data
Benefits Made of 36% recycled plastic Made of 36% recycled plastic Made of 36% recycled plastic Made of 33% recycled plastic Made of 33% recycled plastic
Water Tank Capacity 0.6 l 0.6 l 0.6 l 0.6 l 0.6 l
Used Caps Drawer Capacity 5 5 5 5 5
Product Dimensions 124 x 330 x 210 mm 124 x 330 x 210 mm 124 x 330 x 210 mm 222 x 217 x 331 mm 222 x 217 x 331 mm
Available Colours Black, Grey, White Black, Grey, White Black, Grey, White Black and White Black and White
| Brand | Lavazza |
|---|---|
| Capacity | 0.6 litres |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 33D x 12.4W x 21H centimetres |
| Special feature | Auto Shut-Off |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso |
| Recommended Uses For Product | personal use, small spaces, energy conscious consumers |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1250 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pod |
| Capacity | 0.6 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 33D x 12.4W x 21H centimetres |
| Item Weight | 2.61 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Black |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | Lavazza |
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | Removable Coaster, Clear Tank |
| Model Name | 18001423 |
| Model Number | 18001423 |
| Manufacturer | Luigi Lavazza S.p.A. |
| Part Number | 18001423 |
| Item Type Name | Coffee machine |
| Best Sellers Rank | 21,834 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 26 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
| Style | Coffee Machine/Evo Black |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso Recommended Uses For Product personal use, small spaces, energy conscious consumers Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1250 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pod Measurements Capacity 0.6 litres Item Dimensions D x W x H 33D x 12.4W x 21H centimetres Item Weight 2.61 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Black Is the item dishwasher safe? Yes Item details Brand Name Lavazza Country of Origin Italy Included Components Removable Coaster, Clear Tank Model Name 18001423 Model Number 18001423 Manufacturer Luigi Lavazza S.p.A. Part Number 18001423 Item Type Name Coffee machine Best Sellers Rank 21,834 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 26 in Single Serve Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (897) 4.4 out of 5 stars Style Colour Black Style Coffee Machine/Evo Black |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso Recommended Uses For Product personal use, small spaces, energy conscious consumers Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1250 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pod Measurements Capacity 0.6 litres Item Dimensions D x W x H 33D x 12.4W x 21H centimetres Item Weight 2.61 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Black Is the item dishwasher safe? Yes |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso Recommended Uses For Product personal use, small spaces, energy conscious consumers Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1250 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pod |
| Measurements | Capacity 0.6 litres Item Dimensions D x W x H 33D x 12.4W x 21H centimetres Item Weight 2.61 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Black Is the item dishwasher safe? Yes |
| Brand Name | Item details Lavazza Country of Origin Italy Included Components Removable Coaster, Clear Tank Model Name 18001423 Model Number 18001423 Manufacturer Luigi Lavazza S.p.A. Part Number 18001423 Item Type Name Coffee machine Best Sellers Rank 21,834 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 26 in Single Serve Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (897) 4.4 out of 5 stars Style Colour Black Style Coffee Machine/Evo Black |
| Item details | Brand Name Lavazza Country of Origin Italy Included Components Removable Coaster, Clear Tank Model Name 18001423 Model Number 18001423 Manufacturer Luigi Lavazza S.p.A. Part Number 18001423 Item Type Name Coffee machine Best Sellers Rank 21,834 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 26 in Single Serve Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (897) 4.4 out of 5 stars |
| Style | Colour Black Style Coffee Machine/Evo Black |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso |
| Recommended Uses For Product | personal use, small spaces, energy conscious consumers |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1250 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pod |
| Capacity | 0.6 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 33D x 12.4W x 21H centimetres |
| Item Weight | 2.61 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Black |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | Lavazza |
|---|---|
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | Removable Coaster, Clear Tank |
| Model Name | 18001423 |
| Model Number | 18001423 |
| Manufacturer | Luigi Lavazza S.p.A. |
| Part Number | 18001423 |
| Item Type Name | Coffee machine |
| Best Sellers Rank | 21,834 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 26 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Coffee Machine/Evo Black |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
