From the manufacturer
Tiny
Deséa
Jolie
Jolie & Milk
Buying Options
Add To Basket
Buying Options
Add To Basket
4.5 out of 5 stars
94
4.5 out of 5 stars
269
4.4 out of 5 stars
340
4.5 out of 5 stars
804
Price —
no data
USD 196.67
USD196
.
67 —
no data
USD 126.30
USD126
.
30
Benefits Compact and practical Silent yet compact The smallest and quietest Lavazza A Modo Mio model Integrated Milk Frother
Water Tank Capacity 0.75 liters 1.1 liters 0.6 liters 0.6 liters
Used Caps Drawer Capacity 1 cap 10 caps 5 caps 5 caps
Product Dimensions 31 x 18.7 x 32.1 cm 7.4 x 19.8 x 13.86 cm 12.99 x 8.27 x 4.88 cm 9.8 x 14.2 x 9.8 cm
Available Colours Black White Cream, Black, Walnut White, Black, Red White, Black
| Brand | Lavazza |
|---|---|
| Capacity | 0.6 litres |
| Colour | White |
| Product dimensions | 25D x 36W x 25H centimetres |
| Special feature | Auto Shut-Off |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1250 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | capsule |
| Power Source | Electricity |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 0.6 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 25D x 36W x 25H centimetres |
| Item Weight | 3.46 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Lavazza |
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | Milk Frother |
| Model Number | 18001411 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08000070041011, 08000070041233, 08000070073715 |
| Manufacturer | Lavazza |
| Product Warranty | 2 years. |
| Part Number | Jolie&Milk |
| Item Type Name | Lavazza A Modo Mio Jolie&Milk Coffee Machine,with Milk Frother, White |
| Manufacturer Contact Information | Lavazza UK, The Charter Building, 5th Floor, Vine St, Uxbridge UB8 1JG |
| Best Sellers Rank | 25,923 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | White |
| Style | ECO CAPS Design |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso Recommended Uses For Product Home Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1250 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type capsule Power Source Electricity Filter Type Reusable Measurements Capacity 0.6 litres Item Dimensions D x W x H 25D x 36W x 25H centimetres Item Weight 3.46 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Shut-Off Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso Recommended Uses For Product Home Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1250 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type capsule Power Source Electricity Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 0.6 litres Item Dimensions D x W x H 25D x 36W x 25H centimetres Item Weight 3.46 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details Lavazza Country of Origin Italy Included Components Milk Frother Model Number 18001411 Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08000070041011, 08000070041233, 08000070073715 Manufacturer Lavazza Product Warranty 2 years. Part Number Jolie&Milk Item Type Name Lavazza A Modo Mio Jolie&Milk Coffee Machine,with Milk Frother, White Manufacturer Contact Information Lavazza UK, The Charter Building, 5th Floor, Vine St, Uxbridge UB8 1JG Best Sellers Rank 25,923 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines 4.5 4.5 out of 5 stars (804) 4.5 out of 5 stars Style Colour White Style ECO CAPS Design |
| Item details | Brand Name Lavazza Country of Origin Italy Included Components Milk Frother Model Number 18001411 Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08000070041011, 08000070041233, 08000070073715 Manufacturer Lavazza Product Warranty 2 years. Part Number Jolie&Milk Item Type Name Lavazza A Modo Mio Jolie&Milk Coffee Machine,with Milk Frother, White Manufacturer Contact Information Lavazza UK, The Charter Building, 5th Floor, Vine St, Uxbridge UB8 1JG Best Sellers Rank 25,923 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines 4.5 4.5 out of 5 stars (804) 4.5 out of 5 stars |
| Style | Colour White Style ECO CAPS Design |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1250 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | capsule |
| Power Source | Electricity |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 0.6 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 25D x 36W x 25H centimetres |
| Item Weight | 3.46 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Lavazza |
|---|---|
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | Milk Frother |
| Model Number | 18001411 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08000070041011, 08000070041233, 08000070073715 |
| Manufacturer | Lavazza |
| Product Warranty | 2 years. |
| Part Number | Jolie&Milk |
| Item Type Name | Lavazza A Modo Mio Jolie&Milk Coffee Machine,with Milk Frother, White |
| Manufacturer Contact Information | Lavazza UK, The Charter Building, 5th Floor, Vine St, Uxbridge UB8 1JG |
| Best Sellers Rank | 25,923 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | White |
|---|---|
| Style | ECO CAPS Design |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
