From the manufacturer
The Pleasure of Pure Coffee
A Premium Coffee Experience through High Pressure Filtration and Aroma Extraction
The Latticia automatic espresso machine aims to prepare coffee that precisely meets your expectations. At only 20 cm wide, the Latticia is one of the smallest automatic espresso machines on the market. A modern control panel, large integrated buttons and a dial knob ensure easy operation, while the Melitta Companion App and automatic cleaning and descaling programmes support your use and maintenance. Melitta's unique Aroma Extraction System uses pre-wetting of beans to provide an olfactory treat for coffee lovers, while the Latticia’s high-pressure filtration system ensures a most flavourful experience. Short on time? With the double cup mode you can prepare two cups at once, adjusting the coffee outlets to accommodate various sized cups. The useful drip tray also has a grid with a high-quality plastic strip to protect it from scratches. With five different bean grinding settings and three levels of flavour intensity available, this machine is ready to meet your needs.
Super-Quiet Grind
Drink freshly ground coffee while the household is still sleeping. Your automatic espresso machine has an ultra-quiet conical stainless steel grinder that grinds coffee beans quickly and quietly.
Melitta: Pioneers of Coffee Industry Since 1908
Melitta has led the coffee industry since 1908, when founder Melitta Bentz made the first paper filter bags. Now 20 billion filter bags are used world-wide on a yearly basis, and this conscientious German organisation continues to lead the way in coffee-related innovation.
At a Glance:
Customised coffee strength, temperature and grinding fineness
Double cup mode for simultaneous pour
Service menu button for access to settings, One-Touch feature for selection
Height-adjustable pouring outlet
Compatible with Melitta App
Auto-off for energy save
Stainless steel drip plate with a integrated anti-scratch insert
Aroma-Extraction moistening system for optimisation of flavour
Aroma-Extraction-System (A.E.S.)
More flavour with pre-brewing: The freshly ground coffee is moistened with water before the actual brewing process. As a result, the flavours dissolve better and where do they end up? In your coffee, of course.
*For more information and instructions on how to use all the functions on this machine, you can download the 'Latticia OT - HOW TO' guide from the 'Product Guides and Documents' section of the product detail page.
Aroma-Extraction-System (A.E.S.)
Water-/Service Button
Double Cup Mode
Height adjustable coffee outlet
Latticia
SOLO
SOLO
SOLO & Perfect Milk
CI Touch
Barista T Smart
Buying Options
Buying Options
Buying Options
Buying Options
Buying Options
Add To Basket
4.3 out of 5 stars
430
4.3 out of 5 stars
6,000
4.3 out of 5 stars
6,000
4.2 out of 5 stars
1,170
4.1 out of 5 stars
474
4.1 out of 5 stars
478
Price —
no data
—
no data
—
no data
—
no data
—
no data
USD 597.69
USD597
.
69
Melitta Companion App ✓ ✓ ✓ -
no data
-
no data
✓
Double-Cup Mode ✓ ✓ ✓ ✓ ✓ ✓
Number of Pre-Programmed Recipes 3 Specialties 2 Specialties 2 Specialties 2 Classic Specialties + 10 Specialties 18 Specialties
Height Adjustable Coffee Outlet ✓ ✓ ✓ ✓ ✓ ✓
Adjustable Coffee Intensity 4 Settings 3 Settings 3 Settings 3 Settings 4 Settings 5 Settings
Avanza Series 600 Automatic Coffee Machine
Purista
Molino Coffee Grinder
Original 1 x 4 Coffee Filters
Barista TS Smart
Grinder Calibra EU
Buying Options
Add To Basket
Buying Options
Add To Basket
Buying Options
Buying Options
4.2 out of 5 stars
759
4.2 out of 5 stars
1,675
4.4 out of 5 stars
5,984
4.7 out of 5 stars
12,588
4.1 out of 5 stars
1,637
4.4 out of 5 stars
5,984
Price —
no data
USD 327.04
USD327
.
04 —
no data
USD 2.94
USD2
.
94 —
no data
—
no data
Description One of the smallest automatic coffee machines on the market, Impressive design and features with the option to choose between an espresso, café crème, latte macchiato and cappuccino. Automatic espresso machine with many features such as a quiet grinder, 5 grinder settings, favourite coffee function, Melitta Companion App, Aroma Extraction System (A.E.S.), service button, and 2-cup mode Coffee bean grinder with 17 grind settings, ranging from fine to coarse Coffee filters with specially arranged Aromapores and 3 distinct Aromazones, Compatible with all AromaFresh machines Automatic bean-to-cup machine with 21 pre-set specialties, My Coffee Memory customisation, optional Bluetooth connectivity, Whisper grinder, welcome-pack cleaning kit and intelligent visual aesthetics, German-designed Electric coffee grinder with integrated digital scale for measurements to the precise gramme, 39 variable grind settings from coarse to fine, Automatic saving of most recent grind settings (even after unplugging of cable)
| Brand | Melitta |
|---|---|
| Capacity | 1.5 litres |
| Colour | Frosted Black |
| Product dimensions | 46D x 36W x 20H centimetres |
| Special feature | Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Preparing coffee and milk drinks for coffee shop style |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | whole_beans |
| Power Source | Socket (Electricity) |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.5 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 46D x 36W x 20H centimetres |
| Item Weight | 7.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Material | Metal |
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Melitta |
| Included Components | Carafe, Filter, Stainless Steel Anti-scratch Drip Tray with Plastic Insert |
| Model Name | Latticia OT |
| Model Number | 223923 |
| Customer Package Type | FFP (Flat Free Package) or ISTA certified |
| Manufacture Year | 2023 |
| Manufacturer | MELITTA |
| Product Warranty | 2 years manufacturer. |
| Part Number | F300-100 |
| Item Type Name | Automatic Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 204,809 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 44 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Frosted Black |
| Style | Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Preparing coffee and milk drinks for coffee shop style Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type whole_beans Power Source Socket (Electricity) Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.5 litres Item Dimensions D x W x H 46D x 36W x 20H centimetres Item Weight 7.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 Materials & Care Material Metal Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Removable Tank Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Preparing coffee and milk drinks for coffee shop style Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type whole_beans Power Source Socket (Electricity) Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.5 litres Item Dimensions D x W x H 46D x 36W x 20H centimetres Item Weight 7.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 |
| Materials & Care | Material Metal Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details Melitta Included Components Carafe, Filter, Stainless Steel Anti-scratch Drip Tray with Plastic Insert Model Name Latticia OT Model Number 223923 Customer Package Type FFP (Flat Free Package) or ISTA certified Manufacture Year 2023 Manufacturer MELITTA Product Warranty 2 years manufacturer. Part Number F300-100 Item Type Name Automatic Coffee Machine Best Sellers Rank 204,809 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 44 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (430) 4.3 out of 5 stars Style Colour Frosted Black Style Modern |
| Item details | Brand Name Melitta Included Components Carafe, Filter, Stainless Steel Anti-scratch Drip Tray with Plastic Insert Model Name Latticia OT Model Number 223923 Customer Package Type FFP (Flat Free Package) or ISTA certified Manufacture Year 2023 Manufacturer MELITTA Product Warranty 2 years manufacturer. Part Number F300-100 Item Type Name Automatic Coffee Machine Best Sellers Rank 204,809 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 44 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.3 4.3 out of 5 stars (430) 4.3 out of 5 stars |
| Style | Colour Frosted Black Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Preparing coffee and milk drinks for coffee shop style |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | whole_beans |
| Power Source | Socket (Electricity) |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.5 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 46D x 36W x 20H centimetres |
| Item Weight | 7.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Material | Metal |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Melitta |
|---|---|
| Included Components | Carafe, Filter, Stainless Steel Anti-scratch Drip Tray with Plastic Insert |
| Model Name | Latticia OT |
| Model Number | 223923 |
| Customer Package Type | FFP (Flat Free Package) or ISTA certified |
| Manufacture Year | 2023 |
| Manufacturer | MELITTA |
| Product Warranty | 2 years manufacturer. |
| Part Number | F300-100 |
| Item Type Name | Automatic Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 204,809 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 44 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Frosted Black |
|---|---|
| Style | Modern |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
