From the manufacturer
The Pleasure of Pure Coffee
A Premium Coffee Experience through High Pressure Filtration and Aroma Extraction
The Purista automatic espresso machine aims to prepare coffee that precisely meets your expectations. At only 20 cm wide, the Purista is one of the smallest automatic espresso machines in the world. A modern control panel, large integrated buttons and a dial knob ensure easy operation, while the Melitta Companion App and automatic cleaning and descaling programmes support your use and maintenance. Melitta's unique Aroma Extraction System uses pre-wetting of beans to provide an olfactory treat for coffee lovers, while the Puristas’s high-pressure filtration system ensures a most flavourful experience. Short on time? With the double cup mode you can prepare two cups at once, adjusting the coffee outlets to accommodate various sized cups. The new drip tray also has a grid with a high-quality plastic strip to protect it from scratches. With five different bean grinding settings and three levels of flavour intensity available, this machine is ready to meet your needs.
An Ultra-Quiet Grinder
Drink freshly ground coffee while the household is still sleeping. Your automatic espresso machine has an ultra-quiet conical stainless steel grinder that grinds coffee beans quickly and quietly.
Melitta: Pioneers of Coffee Industry Since 1908
Melitta has led the coffee industry since 1908, when founder Melitta Bentz made the first paper filter bags. Now 20 billion filter bags are used world-wide on a yearly basis, and this conscientious German organisation continues to lead the way in coffee-related innovation.
At a Glance:
Small, compact size of 20 cm wide
Ultra-quiet grinder
Melitta Companion App
Unique Aroma Extraction System
High-pressure filtration system for flavourful finish
5 bean-grinding and 3 flavour-intensity settings
Double cup mode with height adjustable coffee outlets
Automatic cleaning and descaling programme
Whisper-quiet grinder
You can drink freshly ground coffee while everyone else sleeps. Your fully automatic coffee machine has a super-quiet steel cone grinder that grinds the coffee beans quickly and quietly.
Whisper-quiet grinder
Favourite coffee feature
Aromatic Coffee Enjoyment
Automatic cleaning and descaling programme
SOLO
SOLO
SOLO & Perfect Milk
CI Touch
Barista T Smart
Latticia
Buying Options
Buying Options
Buying Options
Buying Options
Add To Basket
Add To Basket
6,001
4.3 out of 5 stars
6,001
4.2 out of 5 stars
1,170
4.1 out of 5 stars
474
4.1 out of 5 stars
478
4.3 out of 5 stars
430
Price —
no data
—
no data
—
no data
—
no data
USD 596.91
USD596
.
91
USD 382.91
USD382
.
91
Melitta Companion App ✓ ✓ -
no data
-
no data
✓ ✓
Double-Cup Mode ✓ ✓ ✓ ✓ ✓ ✓
Number of Pre-Programmed Recipes 2 Specialties 2 Specialties 2 Classic Specialties + 10 Specialties 18 Specialties 3 Specialties
Height Adjustable Coffee Outlet ✓ ✓ ✓ ✓ ✓ ✓
Adjustable Coffee Intensity 3 Settings 3 Settings 3 Settings 4 Settings 5 Settings 4 Settings
Avanza Series 600 Automatic Coffee Machine
Purista
Molino Coffee Grinder
Original 1 x 4 Coffee Filters
Barista TS Smart
Grinder Calibra EU
Buying Options
Add To Basket
Buying Options
Add To Basket
Buying Options
Buying Options
760
4.2 out of 5 stars
1,676
4.4 out of 5 stars
5,984
4.7 out of 5 stars
12,594
4.1 out of 5 stars
1,637
4.4 out of 5 stars
5,984
Price —
no data
USD 314.21
USD314
.
21 —
no data
USD 2.93
USD2
.
93 —
no data
—
no data
Description One of the smallest automatic coffee machines on the market, Impressive design and features with the option to choose between an espresso, café crème, latte macchiato and cappuccino. Automatic espresso machine with many features such as a quiet grinder, 5 grinder settings, favourite coffee function, Melitta Companion App, Aroma Extraction System (A.E.S.), service button, and 2-cup mode Coffee bean grinder with 17 grind settings, ranging from fine to coarse Coffee filters with specially arranged Aromapores and 3 distinct Aromazones, Compatible with all AromaFresh machines Automatic bean-to-cup machine with 21 pre-set specialties, My Coffee Memory customisation, optional Bluetooth connectivity, Whisper grinder, welcome-pack cleaning kit and intelligent visual aesthetics, German-designed Electric coffee grinder with integrated digital scale for measurements to the precise gramme, 39 variable grind settings from coarse to fine, Automatic saving of most recent grind settings (even after unplugging of cable)
| Brand | Melitta |
|---|---|
| Capacity | 1.2 litres |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 20D x 45.5W x 32.5H centimetres |
| Special feature | Programmable |
| Other Special Features of the Product | Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | brewing coffee |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | beans |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.2 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 20D x 45.5W x 32.5H centimetres |
| Item Weight | 8 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Melitta |
| Country of Origin | Portugal |
| Included Components | 1 x Pressure Coffee maker from Melitta Purista Black, user manual |
| Model Name | Purista |
| Model Number | F230-102 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 04006508221615 |
| Manufacturer | Melitta |
| Product Warranty | 2 years warranty. |
| Part Number | 6766027 |
| Item Type Name | bean to cup |
| Best Sellers Rank | 77,288 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 24 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Black |
| Style | Single |
| EU Spare Part Availability Duration | 10 Years |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product brewing coffee Recommended Uses For Product Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type beans Power AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.2 litres Item Dimensions D x W x H 20D x 45.5W x 32.5H centimetres Item Weight 8 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Matte Black Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product brewing coffee Recommended Uses For Product Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type beans Power AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.2 litres Item Dimensions D x W x H 20D x 45.5W x 32.5H centimetres Item Weight 8 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish Matte Black Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details Melitta Country of Origin Portugal Included Components 1 x Pressure Coffee maker from Melitta Purista Black, user manual Model Name Purista Model Number F230-102 Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 04006508221615 Manufacturer Melitta Product Warranty 2 years warranty. Part Number 6766027 Item Type Name bean to cup Best Sellers Rank 77,288 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 24 in Bean-to-Cup Coffee Machines Style Colour Black Style Single Additional details EU Spare Part Availability Duration 10 Years |
| Item details | Brand Name Melitta Country of Origin Portugal Included Components 1 x Pressure Coffee maker from Melitta Purista Black, user manual Model Name Purista Model Number F230-102 Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 04006508221615 Manufacturer Melitta Product Warranty 2 years warranty. Part Number 6766027 Item Type Name bean to cup Best Sellers Rank 77,288 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 24 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Style | Colour Black Style Single |
| Additional details | EU Spare Part Availability Duration 10 Years |
| Other Special Features of the Product | Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | brewing coffee |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | beans |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.2 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 20D x 45.5W x 32.5H centimetres |
| Item Weight | 8 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte Black |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Melitta |
|---|---|
| Country of Origin | Portugal |
| Included Components | 1 x Pressure Coffee maker from Melitta Purista Black, user manual |
| Model Name | Purista |
| Model Number | F230-102 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 04006508221615 |
| Manufacturer | Melitta |
| Product Warranty | 2 years warranty. |
| Part Number | 6766027 |
| Item Type Name | bean to cup |
| Best Sellers Rank | 77,288 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 24 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Single |
| EU Spare Part Availability Duration | 10 Years |
|---|
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
