From the manufacturer
| Brand | Nescafé Dolce Gusto |
|---|---|
| Capacity | 0.8 litres |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 24D x 16W x 30.5H centimetres |
| Special feature | Automatic |
| Other Special Features of the Product | Automatic |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Single-serve brewing for individual cups, occasional entertaining, or small offices |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1460 watts |
| Voltage | 220.00 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Output Pressure | 15 Bars |
| Coffee Input Type | capsules/pods |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 0.8 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 24D x 16W x 30.5H centimetres |
| Item Weight | 2.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nescafé Dolce Gusto |
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | camera body |
| Model Name | Mini-Me |
| Model Number | EDG155.BG |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08004399020320, 08004399332959 |
| Manufacturer | de' longhi appliances srl |
| Part Number | 0132180672 |
| Item Type Name | Nescafé Dolce Gusto by De'Longhi Mini Me EDG155.BG Pod Coffee Machine And Other Automaic Drinks - Black & Artic Grey |
| Best Sellers Rank | 5,267 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 10 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
| Style | Modern |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Matt, Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Automatic Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso Recommended Uses For Product Single-serve brewing for individual cups, occasional entertaining, or small offices Operation Mode Fully Automatic Wattage 1460 watts Voltage 220.00 Human Interface Input Buttons Output Pressure 15 Bars Coffee Input Type capsules/pods Smart Home Compatibility Not Smart Home Compatible Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Reusable Measurements Capacity 0.8 litres Item Dimensions D x W x H 24D x 16W x 30.5H centimetres Item Weight 2.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Automatic Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso Recommended Uses For Product Single-serve brewing for individual cups, occasional entertaining, or small offices Operation Mode Fully Automatic Wattage 1460 watts Voltage 220.00 Human Interface Input Buttons Output Pressure 15 Bars Coffee Input Type capsules/pods Smart Home Compatibility Not Smart Home Compatible Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 0.8 litres Item Dimensions D x W x H 24D x 16W x 30.5H centimetres Item Weight 2.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Nescafé Dolce Gusto Country of Origin Italy Included Components camera body Model Name Mini-Me Model Number EDG155.BG Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08004399020320, 08004399332959 Manufacturer de' longhi appliances srl Part Number 0132180672 Item Type Name Nescafé Dolce Gusto by De'Longhi Mini Me EDG155.BG Pod Coffee Machine And Other Automaic Drinks - Black & Artic Grey Best Sellers Rank 5,267 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 10 in Single Serve Coffee Machines 4.5 4.5 out of 5 stars (8,656) 4.5 out of 5 stars Style Colour Black Style Modern Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Matt, Metallic Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nescafé Dolce Gusto Country of Origin Italy Included Components camera body Model Name Mini-Me Model Number EDG155.BG Customer Package Type Standard Packaging Global Trade Identification Number 08004399020320, 08004399332959 Manufacturer de' longhi appliances srl Part Number 0132180672 Item Type Name Nescafé Dolce Gusto by De'Longhi Mini Me EDG155.BG Pod Coffee Machine And Other Automaic Drinks - Black & Artic Grey Best Sellers Rank 5,267 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 10 in Single Serve Coffee Machines 4.5 4.5 out of 5 stars (8,656) 4.5 out of 5 stars |
| Style | Colour Black Style Modern |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish Matt, Metallic Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Automatic |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso |
| Recommended Uses For Product | Single-serve brewing for individual cups, occasional entertaining, or small offices |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1460 watts |
| Voltage | 220.00 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Output Pressure | 15 Bars |
| Coffee Input Type | capsules/pods |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 0.8 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 24D x 16W x 30.5H centimetres |
| Item Weight | 2.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nescafé Dolce Gusto |
|---|---|
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | camera body |
| Model Name | Mini-Me |
| Model Number | EDG155.BG |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Global Trade Identification Number | 08004399020320, 08004399332959 |
| Manufacturer | de' longhi appliances srl |
| Part Number | 0132180672 |
| Item Type Name | Nescafé Dolce Gusto by De'Longhi Mini Me EDG155.BG Pod Coffee Machine And Other Automaic Drinks - Black & Artic Grey |
| Best Sellers Rank | 5,267 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 10 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Modern |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Matt, Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
