From the manufacturer
Important information
Ingredients:
Nescafe dolce gusto Americano Ingredients: Roast and ground coffee Nescafe dolce gusto Americano Bold Morning ingredients : Roast and ground coffee Nescafe dolce gusto Flat White Full cream milk powder with soluble coffee & sugar Ingredients: whole MILK powder( 74 % ) , soluble coffee( 14%), sugar (13%), stabilisers( dipotassium Phosphate and trisodium citrate) , emulsifier ( SOYA lecithin) Nescafe dolce gusto Latte Macchiato Ingredients: white capsule: whole MILK powder, sugar (10%), emulsifier ( SOYA lecithin), black capsule: roast and ground coffee). Nescafe dolce gusto Latte Macchiato Capuccino Ingredients: white capsule: whole MILK powder ( 82,4 % ), sugar. May contain SOYA.black capsule: roast and ground coffee Nescafe dolce gusto Chococino Ingredients: white capsule ( 16g): whole MILK powder(89,7%), sugar (10%), emulsifier ( SOYA lecithin) Brown capsule(16g) chocolate powder 98,7 % ( sugar , cocoa), emulsifier ( SOYA lecithin), natural flavouring, cinnamon, cocoa solids 32% minimum, may contain MILK.
| Brand | Nescafé Dolce Gusto |
|---|---|
| Capacity | 230 Millilitres |
| Colour | Black/Grey |
| Product dimensions | 24D x 16W x 30.5H centimetres |
| Special feature | Multi beverage system, Compact Design Hot and Cold Drink Option Eco Mode 15 barr pressure |
| Other Special Features of the Product | Multi beverage system, Compact Design Hot and Cold Drink Option Eco Mode 15 barr pressure |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Single-Serve |
| Recommended Uses For Product | Everyday Use |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 120 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pods/Capsules |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 230 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 24D x 16W x 30.5H centimetres |
| Item Weight | 4.2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nescafé Dolce Gusto |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Included Components | Coffee Pods |
| Model Name | EDG155.BG |
| Model Number | R132180655 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | R132180655 |
| Item Type Name | Coffee Capsule Machine |
| Manufacturer Contact Information | Nestle UK Ltd, PO Box 207, York Yo91 1XY Nestel Ireland, 3030 Lake Drive, City West, Dublin 24 |
| Best Sellers Rank | 998 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black/Grey |
| Style | Starter Kit |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Coated |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Multi beverage system, Compact Design Hot and Cold Drink Option Eco Mode 15 barr pressure Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Single-Serve Recommended Uses For Product Everyday Use Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 120 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pods/Capsules Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Reusable Measurements Capacity 230 Millilitres Item Dimensions D x W x H 24D x 16W x 30.5H centimetres Item Weight 4.2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Multi beverage system, Compact Design Hot and Cold Drink Option Eco Mode 15 barr pressure Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Single-Serve Recommended Uses For Product Everyday Use Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 120 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pods/Capsules Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Dolce Gusto Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 230 Millilitres Item Dimensions D x W x H 24D x 16W x 30.5H centimetres Item Weight 4.2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Nescafé Dolce Gusto Country of Origin United Kingdom Included Components Coffee Pods Model Name EDG155.BG Model Number R132180655 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer De'Longhi Part Number R132180655 Item Type Name Coffee Capsule Machine Manufacturer Contact Information Nestle UK Ltd, PO Box 207, York Yo91 1XY Nestel Ireland, 3030 Lake Drive, City West, Dublin 24 Best Sellers Rank 998 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Single Serve Coffee Machines 4.6 4.6 out of 5 stars (9,999) 4.6 out of 5 stars Style Colour Black/Grey Style Starter Kit Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Coated Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nescafé Dolce Gusto Country of Origin United Kingdom Included Components Coffee Pods Model Name EDG155.BG Model Number R132180655 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer De'Longhi Part Number R132180655 Item Type Name Coffee Capsule Machine Manufacturer Contact Information Nestle UK Ltd, PO Box 207, York Yo91 1XY Nestel Ireland, 3030 Lake Drive, City West, Dublin 24 Best Sellers Rank 998 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Single Serve Coffee Machines 4.6 4.6 out of 5 stars (9,999) 4.6 out of 5 stars |
| Style | Colour Black/Grey Style Starter Kit |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Coated Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Multi beverage system, Compact Design Hot and Cold Drink Option Eco Mode 15 barr pressure |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Single-Serve |
| Recommended Uses For Product | Everyday Use |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 120 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pods/Capsules |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Dolce Gusto |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 230 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 24D x 16W x 30.5H centimetres |
| Item Weight | 4.2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nescafé Dolce Gusto |
|---|---|
| Country of Origin | United Kingdom |
| Included Components | Coffee Pods |
| Model Name | EDG155.BG |
| Model Number | R132180655 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | R132180655 |
| Item Type Name | Coffee Capsule Machine |
| Manufacturer Contact Information | Nestle UK Ltd, PO Box 207, York Yo91 1XY Nestel Ireland, 3030 Lake Drive, City West, Dublin 24 |
| Best Sellers Rank | 998 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black/Grey |
|---|---|
| Style | Starter Kit |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Coated |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
