From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 1 litres |
| Colour | Lattissima One White |
| Product dimensions | 25.6D x 15.4W x 32.4H centimetres |
| Special feature | Jug, Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Jug, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Coffee Maker |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 1 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | Capsule |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 25.6D x 15.4W x 32.4H centimetres |
| Item Weight | 4.3 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1 unit |
| Brand Name | Nespresso |
| Included Components | Removable water tank, Single-serve milk jug with detachable lid |
| Model Name | NESPRESSO Lattissima One EVO |
| Model Number | EN510.W |
| Customer Package Type | Standard set |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 700053245 |
| Item Type Name | Lattissima One Nespresso coffee machine |
| Best Sellers Rank | 39,622 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 42 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Lattissima One White |
| Style | Tank Top |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | White |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Jug, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Coffee Maker Recommended Uses For Product Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 1 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type Capsule Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original Filter Type Reusable Measurements Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 25.6D x 15.4W x 32.4H centimetres Item Weight 4.3 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1 unit |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Jug, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Coffee Maker Recommended Uses For Product Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 1 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type Capsule Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 25.6D x 15.4W x 32.4H centimetres Item Weight 4.3 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1 unit |
| Brand Name | Item details Nespresso Included Components Removable water tank, Single-serve milk jug with detachable lid Model Name NESPRESSO Lattissima One EVO Model Number EN510.W Customer Package Type Standard set Manufacturer De'Longhi Part Number 700053245 Item Type Name Lattissima One Nespresso coffee machine Best Sellers Rank 39,622 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 42 in Single Serve Coffee Machines 3.8 3.8 out of 5 stars (2,388) 3.8 out of 5 stars Style Colour Lattissima One White Style Tank Top Materials & Care Material Plastic Exterior Finish White Is the item dishwasher safe? Yes |
| Item details | Brand Name Nespresso Included Components Removable water tank, Single-serve milk jug with detachable lid Model Name NESPRESSO Lattissima One EVO Model Number EN510.W Customer Package Type Standard set Manufacturer De'Longhi Part Number 700053245 Item Type Name Lattissima One Nespresso coffee machine Best Sellers Rank 39,622 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 42 in Single Serve Coffee Machines 3.8 3.8 out of 5 stars (2,388) 3.8 out of 5 stars |
| Style | Colour Lattissima One White Style Tank Top |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish White Is the item dishwasher safe? Yes |
| Other Special Features of the Product | Jug, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Coffee Maker |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 1 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | Capsule |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 25.6D x 15.4W x 32.4H centimetres |
| Item Weight | 4.3 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1 unit |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Included Components | Removable water tank, Single-serve milk jug with detachable lid |
| Model Name | NESPRESSO Lattissima One EVO |
| Model Number | EN510.W |
| Customer Package Type | Standard set |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 700053245 |
| Item Type Name | Lattissima One Nespresso coffee machine |
| Best Sellers Rank | 39,622 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 42 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Lattissima One White |
|---|---|
| Style | Tank Top |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | White |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
