From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 545 Millilitres |
| Colour | Matte Black |
| Product dimensions | 42.9D x 14.2W x 31.6H centimetres |
| Special feature | App-Controlled, Milk Frother, One Touch Brew, Programmable |
| Other Special Features of the Product | App-Controlled, Milk Frother, One Touch Brew, Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Capsule |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original, Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 545 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 42.9D x 14.2W x 31.6H centimetres |
| Item Weight | 4.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Milk Frother |
| Model Name | Vertuo Next |
| Model Number | ENV120.BMAE |
| Manufacture Year | 2020 |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 11720 |
| Item Type Name | De'Longhi Nespresso Vertuo Next and Aeroccino3 ENV120.BMAE, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 5 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Milk Frother Included, Matt Black |
| Best Sellers Rank | 4,492 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 9 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Matte Black |
| Style | Vertuo Next + Milk Frother |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs App-Controlled, Milk Frother, One Touch Brew, Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Capsule Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original, Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Reusable Measurements Capacity 545 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.9D x 14.2W x 31.6H centimetres Item Weight 4.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product App-Controlled, Milk Frother, One Touch Brew, Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Capsule Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original, Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 545 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.9D x 14.2W x 31.6H centimetres Item Weight 4.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Milk Frother Model Name Vertuo Next Model Number ENV120.BMAE Manufacture Year 2020 Manufacturer De'Longhi Part Number 11720 Item Type Name De'Longhi Nespresso Vertuo Next and Aeroccino3 ENV120.BMAE, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 5 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Milk Frother Included, Matt Black Best Sellers Rank 4,492 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 9 in Single Serve Coffee Machines 4.2 4.2 out of 5 stars (1,184) 4.2 out of 5 stars Style Colour Matte Black Style Vertuo Next + Milk Frother Materials & Care Material Aluminium, Plastic Exterior Finish Matte Black Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Milk Frother Model Name Vertuo Next Model Number ENV120.BMAE Manufacture Year 2020 Manufacturer De'Longhi Part Number 11720 Item Type Name De'Longhi Nespresso Vertuo Next and Aeroccino3 ENV120.BMAE, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 5 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Milk Frother Included, Matt Black Best Sellers Rank 4,492 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 9 in Single Serve Coffee Machines 4.2 4.2 out of 5 stars (1,184) 4.2 out of 5 stars |
| Style | Colour Matte Black Style Vertuo Next + Milk Frother |
| Materials & Care | Material Aluminium, Plastic Exterior Finish Matte Black Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | App-Controlled, Milk Frother, One Touch Brew, Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Capsule |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original, Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 545 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 42.9D x 14.2W x 31.6H centimetres |
| Item Weight | 4.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Milk Frother |
| Model Name | Vertuo Next |
| Model Number | ENV120.BMAE |
| Manufacture Year | 2020 |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 11720 |
| Item Type Name | De'Longhi Nespresso Vertuo Next and Aeroccino3 ENV120.BMAE, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 5 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Milk Frother Included, Matt Black |
| Best Sellers Rank | 4,492 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 9 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Matte Black |
|---|---|
| Style | Vertuo Next + Milk Frother |
| Material | Aluminium, Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte Black |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
