From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 1 litres |
| Colour | Gran Lattissima Black |
| Product dimensions | 27.6D x 20.3W x 36.7H centimetres |
| Special feature | Programmable |
| Other Special Features of the Product | Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Latte |
| Recommended Uses For Product | Single-serve brewing for individual cups, Cafe-style beverages |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1400 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons, Touchscreen |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 27.6D x 20.3W x 36.7H centimetres |
| Item Weight | 5.2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | Buttons, Milk Frother, Touch Screen |
| Model Name | Gran Lattissima |
| Model Number | EN640.B |
| Customer Package Type | FFP |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EN640.B |
| Item Type Name | De'Longhi Nespresso Gran Lattissima EN640.W, Automatic Coffee Maker, Single-Serve Capsule Coffee Machine, Automatic Frothed Milk, 19 Bar Pressure, Cappuccino, Latte, 1400W, Fresh Vitality White |
| Best Sellers Rank | 35,982 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 40 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Gran Lattissima Black |
| Style | Modern |
| Material | Polycarbonate |
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Latte Recommended Uses For Product Single-serve brewing for individual cups, Cafe-style beverages Operation Mode Fully Automatic Wattage 1400 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons, Touchscreen Coffee Input Type capsules Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original Filter Type Reusable Measurements Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 27.6D x 20.3W x 36.7H centimetres Item Weight 5.2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Latte Recommended Uses For Product Single-serve brewing for individual cups, Cafe-style beverages Operation Mode Fully Automatic Wattage 1400 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons, Touchscreen Coffee Input Type capsules Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1 litres Item Dimensions D x W x H 27.6D x 20.3W x 36.7H centimetres Item Weight 5.2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Nespresso Country of Origin Italy Included Components Buttons, Milk Frother, Touch Screen Model Name Gran Lattissima Model Number EN640.B Customer Package Type FFP Manufacturer De'Longhi Part Number EN640.B Item Type Name De'Longhi Nespresso Gran Lattissima EN640.W, Automatic Coffee Maker, Single-Serve Capsule Coffee Machine, Automatic Frothed Milk, 19 Bar Pressure, Cappuccino, Latte, 1400W, Fresh Vitality White Best Sellers Rank 35,982 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 40 in Single Serve Coffee Machines 4.2 4.2 out of 5 stars (1,266) 4.2 out of 5 stars Style Colour Gran Lattissima Black Style Modern Materials & Care Material Polycarbonate Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? Yes |
| Item details | Brand Name Nespresso Country of Origin Italy Included Components Buttons, Milk Frother, Touch Screen Model Name Gran Lattissima Model Number EN640.B Customer Package Type FFP Manufacturer De'Longhi Part Number EN640.B Item Type Name De'Longhi Nespresso Gran Lattissima EN640.W, Automatic Coffee Maker, Single-Serve Capsule Coffee Machine, Automatic Frothed Milk, 19 Bar Pressure, Cappuccino, Latte, 1400W, Fresh Vitality White Best Sellers Rank 35,982 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 40 in Single Serve Coffee Machines 4.2 4.2 out of 5 stars (1,266) 4.2 out of 5 stars |
| Style | Colour Gran Lattissima Black Style Modern |
| Materials & Care | Material Polycarbonate Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? Yes |
| Other Special Features of the Product | Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Latte |
| Recommended Uses For Product | Single-serve brewing for individual cups, Cafe-style beverages |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1400 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons, Touchscreen |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.6D x 20.3W x 36.7H centimetres |
| Item Weight | 5.2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | Buttons, Milk Frother, Touch Screen |
| Model Name | Gran Lattissima |
| Model Number | EN640.B |
| Customer Package Type | FFP |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EN640.B |
| Item Type Name | De'Longhi Nespresso Gran Lattissima EN640.W, Automatic Coffee Maker, Single-Serve Capsule Coffee Machine, Automatic Frothed Milk, 19 Bar Pressure, Cappuccino, Latte, 1400W, Fresh Vitality White |
| Best Sellers Rank | 35,982 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 40 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Gran Lattissima Black |
|---|---|
| Style | Modern |
| Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
