From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 1.1 litres |
| Colour | Vertuo Next Matte Black |
| Product dimensions | 42.9D x 14.2W x 31.4H centimetres |
| Special feature | Removable Tank, Water Filter |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank, Water Filter |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons, Touchscreen |
| Coffee Input Type | pods |
| Power | Electrical |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.1 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 42.9D x 14.2W x 31.4H centimetres |
| Item Weight | 4.29 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Welcome set of 12 pods, Nespresso Aeroccino Milk Frother (sold separately) |
| Model Name | NESPRESSO by KRUPS Vertuo Next XN910N40 Coffee Machine - Matt Black |
| Model Number | XN910N40 |
| Manufacturer | Groupe SEB |
| Product Warranty | 2 year manufacturer. |
| Part Number | XN910N40 |
| Item Type Name | Nespresso, Vertuo Next, Coffee machine |
| Best Sellers Rank | 6,938 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Vertuo Next Matte Black |
| Style | Vertuo Next |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank, Water Filter Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons, Touchscreen Coffee Input Type pods Power Electrical Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.1 litres Item Dimensions D x W x H 42.9D x 14.2W x 31.4H centimetres Item Weight 4.29 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Removable Tank, Water Filter Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons, Touchscreen Coffee Input Type pods Power Electrical Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.1 litres Item Dimensions D x W x H 42.9D x 14.2W x 31.4H centimetres Item Weight 4.29 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Welcome set of 12 pods, Nespresso Aeroccino Milk Frother (sold separately) Model Name NESPRESSO by KRUPS Vertuo Next XN910N40 Coffee Machine - Matt Black Model Number XN910N40 Manufacturer Groupe SEB Product Warranty 2 year manufacturer. Part Number XN910N40 Item Type Name Nespresso, Vertuo Next, Coffee machine Best Sellers Rank 6,938 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Vertuo Next Matte Black Style Vertuo Next Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Matte Black Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Welcome set of 12 pods, Nespresso Aeroccino Milk Frother (sold separately) Model Name NESPRESSO by KRUPS Vertuo Next XN910N40 Coffee Machine - Matt Black Model Number XN910N40 Manufacturer Groupe SEB Product Warranty 2 year manufacturer. Part Number XN910N40 Item Type Name Nespresso, Vertuo Next, Coffee machine Best Sellers Rank 6,938 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour Vertuo Next Matte Black Style Vertuo Next |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Matte Black Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank, Water Filter |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons, Touchscreen |
| Coffee Input Type | pods |
| Power | Electrical |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.1 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 42.9D x 14.2W x 31.4H centimetres |
| Item Weight | 4.29 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Welcome set of 12 pods, Nespresso Aeroccino Milk Frother (sold separately) |
| Model Name | NESPRESSO by KRUPS Vertuo Next XN910N40 Coffee Machine - Matt Black |
| Model Number | XN910N40 |
| Manufacturer | Groupe SEB |
| Product Warranty | 2 year manufacturer. |
| Part Number | XN910N40 |
| Item Type Name | Nespresso, Vertuo Next, Coffee machine |
| Best Sellers Rank | 6,938 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Vertuo Next Matte Black |
|---|---|
| Style | Vertuo Next |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte Black |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
