From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 0.7 litres |
| Colour | Pixie Dark Green |
| Product dimensions | 32.6D x 11.1W x 23.5H centimetres |
| Special feature | Auto Shut-Off, Lightweight, Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off, Lightweight, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1260 watts |
| Voltage | 220.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pods |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original |
| Filter Type | [Unique] |
| Capacity | 0.7 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 32.6D x 11.1W x 23.5H centimetres |
| Item Weight | 2.59 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #2 |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Exterior Finish | Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Nespresso |
| Country of Origin | Switzerland |
| Included Components | Nespresso Capsules - Welcome Pack |
| Model Name | Nespresso Pixie Redesign |
| Model Number | XN3063 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacture Year | 2024 |
| Global Trade Identification Number | 03045380027336 |
| Manufacturer | Groupe SEB |
| Part Number | XN3063 |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 9,298 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 16 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Pixie Dark Green |
| Style | Pixie |
| EU Spare Part Availability Duration | 15 Years |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off, Lightweight, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha Operation Mode Fully Automatic Wattage 1260 watts Voltage 220.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pods Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original Filter Type [Unique] Measurements Capacity 0.7 litres Item Dimensions D x W x H 32.6D x 11.1W x 23.5H centimetres Item Weight 2.59 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #2 Materials & Care Material Aluminium, Plastic Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Shut-Off, Lightweight, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha Operation Mode Fully Automatic Wattage 1260 watts Voltage 220.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pods Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original Filter Type [Unique] |
| Measurements | Capacity 0.7 litres Item Dimensions D x W x H 32.6D x 11.1W x 23.5H centimetres Item Weight 2.59 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #2 |
| Materials & Care | Material Aluminium, Plastic Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details Nespresso Country of Origin Switzerland Included Components Nespresso Capsules - Welcome Pack Model Name Nespresso Pixie Redesign Model Number XN3063 Customer Package Type Standard Packaging Manufacture Year 2024 Global Trade Identification Number 03045380027336 Manufacturer Groupe SEB Part Number XN3063 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 9,298 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 16 in Single Serve Coffee Machines 4.6 4.6 out of 5 stars (737) 4.6 out of 5 stars Style Colour Pixie Dark Green Style Pixie Additional details EU Spare Part Availability Duration 15 Years |
| Item details | Brand Name Nespresso Country of Origin Switzerland Included Components Nespresso Capsules - Welcome Pack Model Name Nespresso Pixie Redesign Model Number XN3063 Customer Package Type Standard Packaging Manufacture Year 2024 Global Trade Identification Number 03045380027336 Manufacturer Groupe SEB Part Number XN3063 Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 9,298 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 16 in Single Serve Coffee Machines 4.6 4.6 out of 5 stars (737) 4.6 out of 5 stars |
| Style | Colour Pixie Dark Green Style Pixie |
| Additional details | EU Spare Part Availability Duration 15 Years |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off, Lightweight, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1260 watts |
| Voltage | 220.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pods |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original |
| Filter Type | [Unique] |
| Capacity | 0.7 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 32.6D x 11.1W x 23.5H centimetres |
| Item Weight | 2.59 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #2 |
| Material | Aluminium, Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Country of Origin | Switzerland |
| Included Components | Nespresso Capsules - Welcome Pack |
| Model Name | Nespresso Pixie Redesign |
| Model Number | XN3063 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacture Year | 2024 |
| Global Trade Identification Number | 03045380027336 |
| Manufacturer | Groupe SEB |
| Part Number | XN3063 |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 9,298 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 16 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Pixie Dark Green |
|---|---|
| Style | Pixie |
| EU Spare Part Availability Duration | 15 Years |
|---|
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
