From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 1100 Millilitres |
| Colour | Matte Black |
| Product dimensions | 42.9D x 14.2W x 32.3H centimetres |
| Special feature | App-Controlled, One Touch Brew, Programmable |
| Other Special Features of the Product | App-Controlled, One Touch Brew, Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Home, Office, Travel |
| Recommended Uses For Product | Travelling |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1350 watts |
| Voltage | 120 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1100 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 42.9D x 14.2W x 32.3H centimetres |
| Item Weight | 4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Brand Name | Nespresso |
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | 12 capsules |
| Model Name | Magimix 11719 Nespresso Vertuo Next |
| Model Number | ENV120.BM |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 11719 |
| Item Type Name | De'Longhi Nespresso Vertuo Next ENV120.BM, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 5 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Welcome Set Included, Matt Black |
| Best Sellers Rank | 3,684 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 8 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Matte Black |
| Style | Vertuo Next |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Plastic finish |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs App-Controlled, One Touch Brew, Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Home, Office, Travel Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 1350 watts Voltage 120 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type capsules Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Reusable Measurements Capacity 1100 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.9D x 14.2W x 32.3H centimetres Item Weight 4 Kilograms Number of Items 1 |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product App-Controlled, One Touch Brew, Programmable Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Home, Office, Travel Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 1350 watts Voltage 120 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type capsules Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1100 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.9D x 14.2W x 32.3H centimetres Item Weight 4 Kilograms Number of Items 1 |
| Brand Name | Item details Nespresso Country of Origin Hungary Included Components 12 capsules Model Name Magimix 11719 Nespresso Vertuo Next Model Number ENV120.BM Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer De'Longhi Part Number 11719 Item Type Name De'Longhi Nespresso Vertuo Next ENV120.BM, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 5 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Welcome Set Included, Matt Black Best Sellers Rank 3,684 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 8 in Single Serve Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (1,621) 4.1 out of 5 stars Style Colour Matte Black Style Vertuo Next Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Plastic finish Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nespresso Country of Origin Hungary Included Components 12 capsules Model Name Magimix 11719 Nespresso Vertuo Next Model Number ENV120.BM Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer De'Longhi Part Number 11719 Item Type Name De'Longhi Nespresso Vertuo Next ENV120.BM, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 5 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Welcome Set Included, Matt Black Best Sellers Rank 3,684 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 8 in Single Serve Coffee Machines 4.1 4.1 out of 5 stars (1,621) 4.1 out of 5 stars |
| Style | Colour Matte Black Style Vertuo Next |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Plastic finish Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | App-Controlled, One Touch Brew, Programmable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Home, Office, Travel |
| Recommended Uses For Product | Travelling |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1350 watts |
| Voltage | 120 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Alto, Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1100 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 42.9D x 14.2W x 32.3H centimetres |
| Item Weight | 4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | 12 capsules |
| Model Name | Magimix 11719 Nespresso Vertuo Next |
| Model Number | ENV120.BM |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 11719 |
| Item Type Name | De'Longhi Nespresso Vertuo Next ENV120.BM, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 5 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Welcome Set Included, Matt Black |
| Best Sellers Rank | 3,684 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 8 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Matte Black |
|---|---|
| Style | Vertuo Next |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Plastic finish |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
