From the manufacturer
Click to play video
The Vertuo Product Range
Vertuo Up
Add To Basket
Vertuo Pop
Add To Basket
Vertuo Next
Add To Basket
Vertuo Plus
Buying Options
4.9 out of 5 stars
26
4.0 out of 5 stars
711
4.1 out of 5 stars
764
4.5 out of 5 stars
1,357
Price
USD 202.98
USD202
.
98
USD 110.50
USD110
.
50
USD 77.81
USD77
.
81 —
Heat-up time
3 seconds 30 seconds 30 seconds 40 seconds
One touch buttons
7 cup sizes 6 cup sizes 7 cup sizes 5 cup sizes
Cup support
Adjustable Removable Adjustable Adjustable
Automatic power off
2 min 2 min 2 min 9 min
Capsule container capacity
18 espressos or 13 mug 8 8 —
Dimensions, watertank at back
120 x 490 x 255 mm 219 x 356 x 265 mm 142 x 429 x 314 mm —
Dimensions, watertank at side
220 x 390 x 255 mm X X —
Water tank capacity
1.4L / 47.3 fl oz 0.6 L / 20 fl oz. 1.1 L / 37 fl oz. 1.8 L
Weight
4 kg 3.7 kg 4 kg —
Differentiating features
Coffee Creations mode Connectivity, colourful design Connectivity —
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 1.4 litres |
| Colour | Ink Black |
| Product dimensions | 49D x 12W x 25.5H centimetres |
| Special feature | 3 second Heat Up Time, Adjustable Water Tank Position, App-Connectivity, Auto Shut-Off, Centrifusion Technology, Concentrated Brew, Removable Tank 3 second Heat Up Time, Adjustable Water Tank Position, App-Connectivity, Auto Shut-Off, Centrifusion Technology, Concentrated Brew, Remo… See more |
| Other Special Features of the Product | 3 second Heat Up Time, Adjustable Water Tank Position, App-Connectivity, Auto Shut-Off, Centrifusion Technology, Concentrated Brew, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano, Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte |
| Recommended Uses For Product | Americano, Cappuccino, Espresso, Flat White, Iced Coffee, Indoor Coffee Maker, Latte |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 940 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pod |
| Power Source | Mains Electricity |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Capacity | 1.4 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 49D x 12W x 25.5H centimetres |
| Item Weight | 4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| EU Spare Part Availability Duration | 15 Years |
| Brand Name | Nespresso |
| Country of Origin | Switzerland |
| Included Components | 1.4L Water tank, Cup Holder & Drip Tray, Nespresso Coffee Pod Starter Set, Vertuo Up Coffee Pod Machine |
| Model Name | Vertuo Up |
| Model Number | XN9408G0 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Nespresso |
| Part Number | XN9408G0 |
| Item Type Name | Pod Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 24,786 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 30 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Ink Black |
| Style | Minimalist |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs 3 second Heat Up Time, Adjustable Water Tank Position, App-Connectivity, Auto Shut-Off, Centrifusion Technology, Concentrated Brew, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano, Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte Recommended Uses For Product Americano, Cappuccino, Espresso, Flat White, Iced Coffee, Indoor Coffee Maker, Latte Operation Mode Semi-Automatic Wattage 940 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pod Power Source Mains Electricity Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Measurements Capacity 1.4 litres Item Dimensions D x W x H 49D x 12W x 25.5H centimetres Item Weight 4 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Additional details EU Spare Part Availability Duration 15 Years |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product 3 second Heat Up Time, Adjustable Water Tank Position, App-Connectivity, Auto Shut-Off, Centrifusion Technology, Concentrated Brew, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano, Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte Recommended Uses For Product Americano, Cappuccino, Espresso, Flat White, Iced Coffee, Indoor Coffee Maker, Latte Operation Mode Semi-Automatic Wattage 940 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Pod Power Source Mains Electricity Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Measurements | Capacity 1.4 litres Item Dimensions D x W x H 49D x 12W x 25.5H centimetres Item Weight 4 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Additional details | EU Spare Part Availability Duration 15 Years |
| Brand Name | Item details Nespresso Country of Origin Switzerland Included Components 1.4L Water tank, Cup Holder & Drip Tray, Nespresso Coffee Pod Starter Set, Vertuo Up Coffee Pod Machine Model Name Vertuo Up Model Number XN9408G0 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Nespresso Part Number XN9408G0 Item Type Name Pod Coffee Machine Best Sellers Rank 24,786 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 30 in Single Serve Coffee Machines 4.9 4.9 out of 5 stars (26) 4.9 out of 5 stars Style Colour Ink Black Style Minimalist Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nespresso Country of Origin Switzerland Included Components 1.4L Water tank, Cup Holder & Drip Tray, Nespresso Coffee Pod Starter Set, Vertuo Up Coffee Pod Machine Model Name Vertuo Up Model Number XN9408G0 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Nespresso Part Number XN9408G0 Item Type Name Pod Coffee Machine Best Sellers Rank 24,786 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 30 in Single Serve Coffee Machines 4.9 4.9 out of 5 stars (26) 4.9 out of 5 stars |
| Style | Colour Ink Black Style Minimalist |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | 3 second Heat Up Time, Adjustable Water Tank Position, App-Connectivity, Auto Shut-Off, Centrifusion Technology, Concentrated Brew, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano, Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte |
| Recommended Uses For Product | Americano, Cappuccino, Espresso, Flat White, Iced Coffee, Indoor Coffee Maker, Latte |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 940 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Pod |
| Power Source | Mains Electricity |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Carafe, Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Capacity | 1.4 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 49D x 12W x 25.5H centimetres |
| Item Weight | 4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| EU Spare Part Availability Duration | 15 Years |
|---|
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Country of Origin | Switzerland |
| Included Components | 1.4L Water tank, Cup Holder & Drip Tray, Nespresso Coffee Pod Starter Set, Vertuo Up Coffee Pod Machine |
| Model Name | Vertuo Up |
| Model Number | XN9408G0 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Nespresso |
| Part Number | XN9408G0 |
| Item Type Name | Pod Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 24,786 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 30 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Ink Black |
|---|---|
| Style | Minimalist |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
