From the manufacturer
EASE FULL FLAVOUR SILKY FROTH DURABILITY
Philips EP5446/70
5400
Series
2300
Black
Color
Matte Black
12
Beverages
3
LatteGo
Milk Solution
LatteGo
TFT
Display
Color Touch
Yes
100% Ceramic Grinder
Yes
Yes, in one push
Latte macchiato?
Yes, in one push
Philips EP2336/40
Learn More
Philips EP3326/90
Learn More
Philips EP3347/90
Learn More
| Brand | Philips |
|---|---|
| Capacity | 275 g |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 37.2D x 24.6W x 43.3H centimetres |
| Special feature | LatteGo Solution |
| Other Special Features of the Product | LatteGo Solution |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano Coffee, Cappuccino, Espresso, Latte |
| Recommended Uses For Product | Café-style coffee at home, Espresso-based beverages, Freshly ground coffee, Customizable coffee preferences |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 230.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | coffee_beans |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 275 g |
| Item Dimensions D x W x H | 37.2D x 24.6W x 43.3H centimetres |
| Item Weight | 8 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Brand Name | Philips |
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | LatteGo milk frother, AquaClean anti-calc filter |
| Model Name | Bean-to-Cup Espresso Machine |
| Model Number | EP5446/70 |
| Customer Package Type | FFP |
| Manufacturer | Philips |
| Product Warranty | 2 years. |
| Part Number | EP5446/70 |
| Item Type Name | Automatic Espresso Machine |
| Best Sellers Rank | 6,987 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Black |
| Style | Milk System Automatic |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Brushed Stainless Steel |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs LatteGo Solution Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano Coffee, Cappuccino, Espresso, Latte Recommended Uses For Product Café-style coffee at home, Espresso-based beverages, Freshly ground coffee, Customizable coffee preferences Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 230.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type coffee_beans Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original Filter Type Reusable Measurements Capacity 275 g Item Dimensions D x W x H 37.2D x 24.6W x 43.3H centimetres Item Weight 8 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product LatteGo Solution Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Americano Coffee, Cappuccino, Espresso, Latte Recommended Uses For Product Café-style coffee at home, Espresso-based beverages, Freshly ground coffee, Customizable coffee preferences Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 230.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type coffee_beans Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 275 g Item Dimensions D x W x H 37.2D x 24.6W x 43.3H centimetres Item Weight 8 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 |
| Brand Name | Item details Philips Country of Origin Italy Included Components LatteGo milk frother, AquaClean anti-calc filter Model Name Bean-to-Cup Espresso Machine Model Number EP5446/70 Customer Package Type FFP Manufacturer Philips Product Warranty 2 years. Part Number EP5446/70 Item Type Name Automatic Espresso Machine Best Sellers Rank 6,987 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (1,665) 4.4 out of 5 stars Style Colour Black Style Milk System Automatic Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Brushed Stainless Steel Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Philips Country of Origin Italy Included Components LatteGo milk frother, AquaClean anti-calc filter Model Name Bean-to-Cup Espresso Machine Model Number EP5446/70 Customer Package Type FFP Manufacturer Philips Product Warranty 2 years. Part Number EP5446/70 Item Type Name Automatic Espresso Machine Best Sellers Rank 6,987 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (1,665) 4.4 out of 5 stars |
| Style | Colour Black Style Milk System Automatic |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Brushed Stainless Steel Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | LatteGo Solution |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Americano Coffee, Cappuccino, Espresso, Latte |
| Recommended Uses For Product | Café-style coffee at home, Espresso-based beverages, Freshly ground coffee, Customizable coffee preferences |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 230.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | coffee_beans |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 275 g |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 37.2D x 24.6W x 43.3H centimetres |
| Item Weight | 8 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Brand Name | Philips |
|---|---|
| Country of Origin | Italy |
| Included Components | LatteGo milk frother, AquaClean anti-calc filter |
| Model Name | Bean-to-Cup Espresso Machine |
| Model Number | EP5446/70 |
| Customer Package Type | FFP |
| Manufacturer | Philips |
| Product Warranty | 2 years. |
| Part Number | EP5446/70 |
| Item Type Name | Automatic Espresso Machine |
| Best Sellers Rank | 6,987 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 4 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Milk System Automatic |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Brushed Stainless Steel |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
