From the manufacturer
Click to play video
Enjoy Over Ice
Fill cup with ice and let the Enjoy Over Ice functionality brew the coffee at a lower temperature
19 Bar Barista Coffee System
The L’OR Barista system brews coffee at high pressure, ensuring every cup is rich, and full-bodied
Compatible with L'OR & Nespresso² capsules
Works with L'OR XXL, L'OR Espresso, Nespresso² Original & most compatible capsules
Intensity boost
Take your coffee to the next level with Intensity Boost. Unlock richer aromas with just a touch.
Movable water tank
The movable 1.2L water tank adjusts effortlessly, with 3 positions to fit any kitchen
ENJOY OVER ICE TRUE ESPRESSO COMPATIBILITY INTENSITY BOOST MOVABLE WATER TANK
| Brand | Philips |
|---|---|
| Capacity | 1.2 litres |
| Colour | Satin White |
| Product dimensions | 39.6D x 16.2W x 28.3H centimetres |
| Special feature | Enjoy Over Ice, Intensity Boost, Dual Capsule Recognition |
| Other Special Features of the Product | Enjoy Over Ice, Intensity Boost, Dual Capsule Recognition |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Iced Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Coffee Input Type | Capsule |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | LOR Barista, Nespresso Original |
| Capacity | 1.2 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 39.6D x 16.2W x 28.3H centimetres |
| Item Weight | 3.48 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Philips |
| Country of Origin | Romania |
| Model Name | L'OR Barista |
| Model Number | LM9512 |
| Manufacturer | Philips |
| Part Number | LM9512/00 |
| Item Type Name | Coffee maker |
| Best Sellers Rank | 85,007 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 77 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Satin White |
| Style | White Ice Machine |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Enjoy Over Ice, Intensity Boost, Dual Capsule Recognition Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Iced Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240 Volts Coffee Input Type Capsule Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods LOR Barista, Nespresso Original Measurements Capacity 1.2 litres Item Dimensions D x W x H 39.6D x 16.2W x 28.3H centimetres Item Weight 3.48 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Item details Brand Name Philips Country of Origin Romania Model Name L'OR Barista Model Number LM9512 Manufacturer Philips Part Number LM9512/00 Item Type Name Coffee maker Best Sellers Rank 85,007 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 77 in Single Serve Coffee Machines 4.6 4.6 out of 5 stars (59) 4.6 out of 5 stars Style Colour Satin White Style White Ice Machine Materials & Care Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Enjoy Over Ice, Intensity Boost, Dual Capsule Recognition Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Iced Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240 Volts Coffee Input Type Capsule Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods LOR Barista, Nespresso Original Measurements Capacity 1.2 litres Item Dimensions D x W x H 39.6D x 16.2W x 28.3H centimetres Item Weight 3.48 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Enjoy Over Ice, Intensity Boost, Dual Capsule Recognition Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Iced Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240 Volts Coffee Input Type Capsule Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods LOR Barista, Nespresso Original |
| Measurements | Capacity 1.2 litres Item Dimensions D x W x H 39.6D x 16.2W x 28.3H centimetres Item Weight 3.48 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Philips Country of Origin Romania Model Name L'OR Barista Model Number LM9512 Manufacturer Philips Part Number LM9512/00 Item Type Name Coffee maker Best Sellers Rank 85,007 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 77 in Single Serve Coffee Machines 4.6 4.6 out of 5 stars (59) 4.6 out of 5 stars Style Colour Satin White Style White Ice Machine Materials & Care Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Philips Country of Origin Romania Model Name L'OR Barista Model Number LM9512 Manufacturer Philips Part Number LM9512/00 Item Type Name Coffee maker Best Sellers Rank 85,007 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 77 in Single Serve Coffee Machines 4.6 4.6 out of 5 stars (59) 4.6 out of 5 stars |
| Style | Colour Satin White Style White Ice Machine |
| Materials & Care | Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Enjoy Over Ice, Intensity Boost, Dual Capsule Recognition |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Iced Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Coffee Input Type | Capsule |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | LOR Barista, Nespresso Original |
| Capacity | 1.2 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 39.6D x 16.2W x 28.3H centimetres |
| Item Weight | 3.48 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Philips |
|---|---|
| Country of Origin | Romania |
| Model Name | L'OR Barista |
| Model Number | LM9512 |
| Manufacturer | Philips |
| Part Number | LM9512/00 |
| Item Type Name | Coffee maker |
| Best Sellers Rank | 85,007 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 77 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Satin White |
|---|---|
| Style | White Ice Machine |
| Is the item dishwasher safe? | No |
|---|
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
