From the manufacturer
Click to play video
L'Or Barista LM9012/50
Red
Colour
Black
Milk Frother
19 Bar Pressure
1 or 2 Cups
Automatic Shut Off
0.80 L
Water Tank
1 L
100 mm
Max. Cup Height
120 mm
Previous page
L'Or Barista LM8014/60
Learn More
Next page
| Brand | Philips |
|---|---|
| Capacity | 800 Millilitres |
| Colour | Red |
| Product dimensions | 40.2D x 15.7W x 27.6H centimetres |
| Special feature | Volume customization, High pressure |
| Other Special Features of the Product | Volume customization, High pressure |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Personal use or small gatherings |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | LOR Barista, Nespresso Original |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 800 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 40.2D x 15.7W x 27.6H centimetres |
| Item Weight | 3350 Grams |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #2 |
| Brand Name | Philips |
| Country of Origin | Romania |
| Included Components | L'OR Barista double shot capsules, Capsules L'OR Espresso single shot |
| Model Name | Machine |
| Model Number | LM9012/50 |
| Manufacturer | Philips |
| Product Warranty | 2 years. |
| Part Number | LM9012/50 |
| Item Type Name | Capsule Coffee Machine |
| Manufacturer Contact Information | DAP B.V., Tussendiepen 4a, 9206 AD Drachten, The Netherlands. |
| Best Sellers Rank | 48,217 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 47 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Red |
| Style | Red Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Red |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Volume customization, High pressure Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Personal use or small gatherings Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type capsules Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods LOR Barista, Nespresso Original Filter Type Reusable Measurements Capacity 800 Millilitres Item Dimensions D x W x H 40.2D x 15.7W x 27.6H centimetres Item Weight 3350 Grams Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #2 |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Volume customization, High pressure Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Personal use or small gatherings Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240.0 Human Interface Input Buttons Coffee Input Type capsules Power Source AC adapter Compatible Coffee Pods LOR Barista, Nespresso Original Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 800 Millilitres Item Dimensions D x W x H 40.2D x 15.7W x 27.6H centimetres Item Weight 3350 Grams Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #2 |
| Brand Name | Item details Philips Country of Origin Romania Included Components L'OR Barista double shot capsules, Capsules L'OR Espresso single shot Model Name Machine Model Number LM9012/50 Manufacturer Philips Product Warranty 2 years. Part Number LM9012/50 Item Type Name Capsule Coffee Machine Manufacturer Contact Information DAP B.V., Tussendiepen 4a, 9206 AD Drachten, The Netherlands. Best Sellers Rank 48,217 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 47 in Single Serve Coffee Machines 4.5 4.5 out of 5 stars (763) 4.5 out of 5 stars Style Colour Red Style Red Machine Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Red Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Philips Country of Origin Romania Included Components L'OR Barista double shot capsules, Capsules L'OR Espresso single shot Model Name Machine Model Number LM9012/50 Manufacturer Philips Product Warranty 2 years. Part Number LM9012/50 Item Type Name Capsule Coffee Machine Manufacturer Contact Information DAP B.V., Tussendiepen 4a, 9206 AD Drachten, The Netherlands. Best Sellers Rank 48,217 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 47 in Single Serve Coffee Machines 4.5 4.5 out of 5 stars (763) 4.5 out of 5 stars |
| Style | Colour Red Style Red Machine |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish Red Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Volume customization, High pressure |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Personal use or small gatherings |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240.0 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power Source | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | LOR Barista, Nespresso Original |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 800 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 40.2D x 15.7W x 27.6H centimetres |
| Item Weight | 3350 Grams |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #2 |
| Brand Name | Philips |
|---|---|
| Country of Origin | Romania |
| Included Components | L'OR Barista double shot capsules, Capsules L'OR Espresso single shot |
| Model Name | Machine |
| Model Number | LM9012/50 |
| Manufacturer | Philips |
| Product Warranty | 2 years. |
| Part Number | LM9012/50 |
| Item Type Name | Capsule Coffee Machine |
| Manufacturer Contact Information | DAP B.V., Tussendiepen 4a, 9206 AD Drachten, The Netherlands. |
| Best Sellers Rank | 48,217 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 47 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Red |
|---|---|
| Style | Red Machine |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Red |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
