From the manufacturer
Full-colour and intuitive - coffeeSelect Display
View all coffee options at a glance and select your preference at a single touch.
Auto-cleaning of the milk system - autoMilk Clean.
A fully automatic steam cleaning process after every drink with milk or manual cleaning.
coffeeSelect autoMilk Clean
Click to play video
Unique for perfect taste - the iAroma System.
Manages the interplay between the ceramic grinder, heater, waterpump and high-tech brewing unit.
Finely ground beans - ceramic grinder.
The ceramic grinder ensures an ideal grinding degree for perfect coffee aroma.
Ideal brewing temperature - intelligent heater.
Sensors ensure an ideal temperature of 90-95°C to get the full flavour out of every bean.
Adjusts amount and speed- smart water pump
Perfect coffee aroma requires the optimum water pressure - supplied by the waterpump.
Combines everything perfectly - high-tech brewing.
Full coffee aroma thanks to the optimum temperature, right amount of water and freshly ground blends
iAroma System Ceramic grinder Intelligent heater Smart water pump High-tech brewing
Siemens EQ6 TE653M11GB
Explore our range
NO
Connectivity
YES: Home Connect
One touch, two cups
Cappuccinatore
Milk Solution
Cappuccinatore
NO
Touch Screen display
5" iSelect Display
2
No of favourites
10
Cup Warmer
10
No of programmes
18 (+ 30 via app)
Siemens EQ700 TP705GB1
Learn More
Siemens EQ700 TQ703GB7
Learn More
Siemens EQ700 TQ707GB3
Learn More
Siemens EQ900 TQ905GB3
Learn More
Previous page
100% perfect fi t – Original Siemens Accessories.
Long-lasting service life and coffee enjoyment. The Original Siemens accessories are designed especially for use with your appliance (Siemens EQ.3, EQ.500, EQ.6 plus, EQ.9 plus).
More info
Next page
| Brand | SIEMENS |
|---|---|
| Capacity | 1.7 litres |
| Colour | Eq6 Silver |
| Product dimensions | 46.8D x 28.1W x 38.5H centimetres |
| Special feature | AromaDouble shot funtion, Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder, Milk Frother, Removable Tank AromaDouble shot funtion, Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder, Milk Frother, Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | AromaDouble shot funtion, Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder, Milk Frother, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Business, Home, Office |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | beans |
| Power Source | Electric |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.7 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 46.8D x 28.1W x 38.5H centimetres |
| Item Weight | 9.4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Metallic |
| Brand Name | SIEMENS |
| Country of Origin | Slovakia |
| Included Components | Milk Container |
| Model Name | EQ6 |
| Model Number | TE653M11GB |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Siemens |
| Product Warranty | 2 year manufacturer. |
| Part Number | TE653M11GB |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 102,496 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Eq6 Silver |
| Style | With Cappuccinatore |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs AromaDouble shot funtion, Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder, Milk Frother, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Business, Home, Office Recommended Uses For Product Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type beans Power Source Electric Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.7 litres Item Dimensions D x W x H 46.8D x 28.1W x 38.5H centimetres Item Weight 9.4 Kilograms Number of Items 1 Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Metallic Item details Brand Name SIEMENS Country of Origin Slovakia Included Components Milk Container Model Name EQ6 Model Number TE653M11GB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Product Warranty 2 year manufacturer. Part Number TE653M11GB Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 102,496 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (233) 4.4 out of 5 stars Style Colour Eq6 Silver Style With Cappuccinatore |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs AromaDouble shot funtion, Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder, Milk Frother, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Business, Home, Office Recommended Uses For Product Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type beans Power Source Electric Filter Type Reusable Measurements Capacity 1.7 litres Item Dimensions D x W x H 46.8D x 28.1W x 38.5H centimetres Item Weight 9.4 Kilograms Number of Items 1 Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Metallic |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product AromaDouble shot funtion, Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder, Milk Frother, Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Business, Home, Office Recommended Uses For Product Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type beans Power Source Electric Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 1.7 litres Item Dimensions D x W x H 46.8D x 28.1W x 38.5H centimetres Item Weight 9.4 Kilograms Number of Items 1 |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish Metallic |
| Brand Name | Item details SIEMENS Country of Origin Slovakia Included Components Milk Container Model Name EQ6 Model Number TE653M11GB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Product Warranty 2 year manufacturer. Part Number TE653M11GB Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 102,496 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (233) 4.4 out of 5 stars Style Colour Eq6 Silver Style With Cappuccinatore |
| Item details | Brand Name SIEMENS Country of Origin Slovakia Included Components Milk Container Model Name EQ6 Model Number TE653M11GB Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Product Warranty 2 year manufacturer. Part Number TE653M11GB Item Type Name Coffee Machine Best Sellers Rank 102,496 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.4 4.4 out of 5 stars (233) 4.4 out of 5 stars |
| Style | Colour Eq6 Silver Style With Cappuccinatore |
| Other Special Features of the Product | AromaDouble shot funtion, Auto Clean Function, Integrated Coffee Grinder, Milk Frother, Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Business, Home, Office |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | beans |
| Power Source | Electric |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 1.7 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 46.8D x 28.1W x 38.5H centimetres |
| Item Weight | 9.4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Metallic |
| Brand Name | SIEMENS |
|---|---|
| Country of Origin | Slovakia |
| Included Components | Milk Container |
| Model Name | EQ6 |
| Model Number | TE653M11GB |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Siemens |
| Product Warranty | 2 year manufacturer. |
| Part Number | TE653M11GB |
| Item Type Name | Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 102,496 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Eq6 Silver |
|---|---|
| Style | With Cappuccinatore |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
