From the manufacturer
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 453.59 g |
| Colour | Onyx Black |
| Product dimensions | 43D x 24.5W x 38.5H centimetres |
| Special feature | Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | beans |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 453.59 g |
| Item Dimensions D x W x H | 43D x 24.5W x 38.5H centimetres |
| Item Weight | 9.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
| Included Components | Milk Frother |
| Model Name | Rivelia automatic coffee maker |
| Model Number | EXAM440.55.B |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EXAM440.55.B_DU |
| Item Type Name | De'Longhi Rivelia EXAM440.55.B, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Full Touch Colored Display, Sand Beige |
| Best Sellers Rank | 44,120 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Onyx Black |
| Style | Compact |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Cappuccino Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type beans Power Source AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 453.59 g Item Dimensions D x W x H 43D x 24.5W x 38.5H centimetres Item Weight 9.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Milk Frother Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Cappuccino Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type beans Power Source AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 453.59 g Item Dimensions D x W x H 43D x 24.5W x 38.5H centimetres Item Weight 9.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details De'Longhi Included Components Milk Frother Model Name Rivelia automatic coffee maker Model Number EXAM440.55.B Manufacturer De'Longhi Part Number EXAM440.55.B_DU Item Type Name De'Longhi Rivelia EXAM440.55.B, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Full Touch Colored Display, Sand Beige Best Sellers Rank 44,120 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.2 4.2 out of 5 stars (1,243) 4.2 out of 5 stars Style Colour Onyx Black Style Compact Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name De'Longhi Included Components Milk Frother Model Name Rivelia automatic coffee maker Model Number EXAM440.55.B Manufacturer De'Longhi Part Number EXAM440.55.B_DU Item Type Name De'Longhi Rivelia EXAM440.55.B, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Full Touch Colored Display, Sand Beige Best Sellers Rank 44,120 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.2 4.2 out of 5 stars (1,243) 4.2 out of 5 stars |
| Style | Colour Onyx Black Style Compact |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish Metallic Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | beans |
| Power Source | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 453.59 g |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 43D x 24.5W x 38.5H centimetres |
| Item Weight | 9.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Included Components | Milk Frother |
| Model Name | Rivelia automatic coffee maker |
| Model Number | EXAM440.55.B |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | EXAM440.55.B_DU |
| Item Type Name | De'Longhi Rivelia EXAM440.55.B, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Full Touch Colored Display, Sand Beige |
| Best Sellers Rank | 44,120 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Onyx Black |
|---|---|
| Style | Compact |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Metallic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.


