From the manufacturer
| Brand | De'Longhi |
|---|---|
| Capacity | 1.4 litres |
| Colour | Pebble Grey |
| Product dimensions | 43D x 24.5W x 38.5H centimetres |
| Special feature | Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Latte |
| Recommended Uses For Product | Preparing coffee with beans |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | Coffee Beans |
| Power Source | Mains plug |
| Filter Type | Permanent |
| Capacity | 1.4 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 43D x 24.5W x 38.5H centimetres |
| Item Weight | 9.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Grey |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | De'Longhi |
| Included Components | Milk Frother |
| Model Name | Rivelia automatic coffee maker |
| Model Number | EXAM44055G |
| Manufacturer | Delonghi |
| Product Warranty | 2 year manufacturer. |
| Item Part Number | 8004399026636 |
| Part Number | EXAM440.55.G |
| Item Type Name | De'Longhi Rivelia EXAM440.55.G, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Full Touch Colored Display, Pebble Grey |
| Best Sellers Rank | 44,120 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Pebble Grey |
| Style | Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Latte Recommended Uses For Product Preparing coffee with beans Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type Coffee Beans Power Source Mains plug Filter Type Permanent Measurements Capacity 1.4 litres Item Dimensions D x W x H 43D x 24.5W x 38.5H centimetres Item Weight 9.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Grey Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Latte Recommended Uses For Product Preparing coffee with beans Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 240 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type Coffee Beans Power Source Mains plug Filter Type Permanent |
| Measurements | Capacity 1.4 litres Item Dimensions D x W x H 43D x 24.5W x 38.5H centimetres Item Weight 9.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Grey Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details De'Longhi Included Components Milk Frother Model Name Rivelia automatic coffee maker Model Number EXAM44055G Manufacturer Delonghi Product Warranty 2 year manufacturer. Item Part Number 8004399026636 Part Number EXAM440.55.G Item Type Name De'Longhi Rivelia EXAM440.55.G, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Full Touch Colored Display, Pebble Grey Best Sellers Rank 44,120 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.2 4.2 out of 5 stars (1,243) 4.2 out of 5 stars Style Colour Pebble Grey Style Modern |
| Item details | Brand Name De'Longhi Included Components Milk Frother Model Name Rivelia automatic coffee maker Model Number EXAM44055G Manufacturer Delonghi Product Warranty 2 year manufacturer. Item Part Number 8004399026636 Part Number EXAM440.55.G Item Type Name De'Longhi Rivelia EXAM440.55.G, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Full Touch Colored Display, Pebble Grey Best Sellers Rank 44,120 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.2 4.2 out of 5 stars (1,243) 4.2 out of 5 stars |
| Style | Colour Pebble Grey Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Latte |
| Recommended Uses For Product | Preparing coffee with beans |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | Coffee Beans |
| Power Source | Mains plug |
| Filter Type | Permanent |
| Capacity | 1.4 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 43D x 24.5W x 38.5H centimetres |
| Item Weight | 9.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Grey |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | De'Longhi |
|---|---|
| Included Components | Milk Frother |
| Model Name | Rivelia automatic coffee maker |
| Model Number | EXAM44055G |
| Manufacturer | Delonghi |
| Product Warranty | 2 year manufacturer. |
| Item Part Number | 8004399026636 |
| Part Number | EXAM440.55.G |
| Item Type Name | De'Longhi Rivelia EXAM440.55.G, Fully Automatic Coffee Machine with LatteCrema Hot, Automatic Milk Frother, Compact Size Bean to Cup Coffee Machine, 16 Recipes, Full Touch Colored Display, Pebble Grey |
| Best Sellers Rank | 44,120 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 13 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Pebble Grey |
|---|---|
| Style | Modern |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.


