From the manufacturer
Makita DCM501Z
Brew capacity on a single CXT 10.8V or 12V battery, 260ml
Brew capacity on a single 18V 6.0 Ah battery, 640ml
Brew time for 1 cup of 160ml coffee with 14.4V battery, 5 minutes
Please Note: Any accessories shown are not necessarily supplied as standard equipment.
DCM501Z features Boil Dry Function to prevent the machine from burning out; if water empties and the temperature inside the Coffee Maker increases, boils dry, the sensor will turn off the power supply automatically.
Makita DCM501Z Li-ion Cordless Coffee Maker – Batteries and Charger Not Included
Makita is the leading manufacturer of professional power tools on the market. The DCM501Z cordless Coffee Maker is powered by 10.8V / 12V Li-ion CXT or 14.4V / 18V Li-ion LXT slide type battery (not included). No battery adapter is required. The DCM501Z has battery ports for both CXT and LXT batteries and protection cover for empty battery terminal.
The DCM501Z Coffee Maker is compatible with 60mm coffee bags as well as ground coffee. A dedicated cup with 240ml capacity is included, designed to fit in this machine without leaving a gap, to protect against splashes and dirt/dust entering. Commercial cups, up to 90mm in height will fit the DCM501Z.
See More
| Brand | Makita |
|---|---|
| Capacity | 240 Millilitres |
| Colour | Blue |
| Product dimensions | 24.3D x 18.5W x 21.8H centimetres |
| Special feature | Jug |
| Other Special Features of the Product | Jug |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Coffee Maker |
| Recommended Uses For Product | Travelling |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 200 watts |
| Voltage | 18 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Bag and Ground |
| Power | Battery Powered |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 240 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 24.3D x 18.5W x 21.8H centimetres |
| Item Weight | 1.4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Makita |
| Included Components | 1 x Makita DCM501Z, 1 x Measuring spoon, 1 x Mug |
| Model Name | DCM501Z |
| Model Number | DCM501Z |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacture Year | 2015 |
| Global Trade Identification Number | 00088381863131 |
| Manufacturer | Makita |
| Product Warranty | 1 year manufacturer warranty with a further 2 years when registered within 30 days of purchase. |
| UPC | 088381863131 |
| Part Number | DCM501Z |
| Item Type Name | Coffee Maker |
| Best Sellers Rank | 100,739 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 39 in Filter Coffee Machines |
| Colour | Blue |
| Style | Single |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Jug Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Coffee Maker Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 200 watts Voltage 18 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Bag and Ground Power Battery Powered Filter Type Reusable Measurements Capacity 240 Millilitres Item Dimensions D x W x H 24.3D x 18.5W x 21.8H centimetres Item Weight 1.4 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Stainless Steel Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Jug Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Coffee Maker Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 200 watts Voltage 18 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Bag and Ground Power Battery Powered Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 240 Millilitres Item Dimensions D x W x H 24.3D x 18.5W x 21.8H centimetres Item Weight 1.4 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish Stainless Steel Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details Makita Included Components 1 x Makita DCM501Z, 1 x Measuring spoon, 1 x Mug Model Name DCM501Z Model Number DCM501Z Customer Package Type Standard Packaging Manufacture Year 2015 Global Trade Identification Number 00088381863131 Manufacturer Makita Product Warranty 1 year manufacturer warranty with a further 2 years when registered within 30 days of purchase. UPC 088381863131 Part Number DCM501Z Item Type Name Coffee Maker Best Sellers Rank 100,739 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 39 in Filter Coffee Machines Style Colour Blue Style Single Additional details EU Spare Part Availability Duration 1 Years |
| Item details | Brand Name Makita Included Components 1 x Makita DCM501Z, 1 x Measuring spoon, 1 x Mug Model Name DCM501Z Model Number DCM501Z Customer Package Type Standard Packaging Manufacture Year 2015 Global Trade Identification Number 00088381863131 Manufacturer Makita Product Warranty 1 year manufacturer warranty with a further 2 years when registered within 30 days of purchase. UPC 088381863131 Part Number DCM501Z Item Type Name Coffee Maker Best Sellers Rank 100,739 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 39 in Filter Coffee Machines |
| Style | Colour Blue Style Single |
| Additional details | EU Spare Part Availability Duration 1 Years |
| Other Special Features of the Product | Jug |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Coffee Maker |
| Recommended Uses For Product | Travelling |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 200 watts |
| Voltage | 18 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Bag and Ground |
| Power | Battery Powered |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 240 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 24.3D x 18.5W x 21.8H centimetres |
| Item Weight | 1.4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Makita |
|---|---|
| Included Components | 1 x Makita DCM501Z, 1 x Measuring spoon, 1 x Mug |
| Model Name | DCM501Z |
| Model Number | DCM501Z |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacture Year | 2015 |
| Global Trade Identification Number | 00088381863131 |
| Manufacturer | Makita |
| Product Warranty | 1 year manufacturer warranty with a further 2 years when registered within 30 days of purchase. |
| UPC | 088381863131 |
| Part Number | DCM501Z |
| Item Type Name | Coffee Maker |
| Best Sellers Rank | 100,739 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 39 in Filter Coffee Machines |
| Colour | Blue |
|---|---|
| Style | Single |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
|---|
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
