From the manufacturer
Makita DCM501ZAR
Compatible with commercial cups up to 90mm height
Compatible with 60mm coffee bags as well as ground coffee
Boil dry protection function
Battery ports for both LXT and CXT battery use
Not compatible with G-Series batteries or 10.8V cluster type batteries
The DCM501ZAR is compatible with commercial cups up to 90mm height and 60mm coffee bags, as well as ground coffee.
The DCM501ZAR features boil dry protection function to prevent the machine from burning out; if water empties and temperature inside increases, the sensor will turn the power supply off automatically.
Makita DCM501ZAR Cordless Coffee Maker (Red Version) – Batteries and Charger Not Included
The DCM501ZAR cordless Coffee Maker is powered by 10.8V / 12V Li-ion CXT slide type battery or 14.4V / 18 V Li-ion LXT battery (not included). The DCM501ZAR is not compatible with G-Series or 10.8V cluster type batteries. Brew time for 160ml with 18V battery is 5 minutes, 14.4V battery 5 minutes and CXT battery 7 minutes.
The DCM501ZAR is equipped with battery ports for both CXT and LXT battery, with a protection cover for empty battery terminals, carry handle for easily transporting and dedicated 240ml cup included, designed to fit in the machine without leaving a gap to protect against splash and dirt entry.
See More
| Brand | Makita |
|---|---|
| Capacity | 260 Millilitres |
| Colour | Red |
| Product dimensions | 24.3D x 18.5W x 21.8H centimetres |
| Special feature | Boil dry protection function |
| Other Special Features of the Product | Boil dry protection function |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Kaffeemaschine |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Voltage | 18 Volts |
| Coffee Input Type | ground_coffee, coffee_bags |
| Power | Battery-powered |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 260 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 24.3D x 18.5W x 21.8H centimetres |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Aluminium |
| Exterior Finish | Red |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Makita |
| Included Components | 1 x Makita DCM501ZAR |
| Model Name | DCM501ZAR |
| Model Number | DCM501ZAR |
| Manufacturer | Makita |
| Product Warranty | 1 year manufacturer warranty with a further 2 years when registered within 30 days of purchase. |
| UPC | 088381871921 |
| Part Number | DCM501ZAR |
| Item Type Name | Makita DCM501ZAR 18v Coffee Maker |
| Best Sellers Rank | 100,780 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 39 in Filter Coffee Machines |
| Colour | Red |
| Style | Espresso Machine |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Boil dry protection function Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Kaffeemaschine Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Voltage 18 Volts Coffee Input Type ground_coffee, coffee_bags Power Battery-powered Filter Type Reusable Measurements Capacity 260 Millilitres Item Dimensions D x W x H 24.3D x 18.5W x 21.8H centimetres Item Weight 2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Aluminium Exterior Finish Red Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Boil dry protection function Coffee Maker Type Drip Coffee Machine Specific Uses For Product Kaffeemaschine Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Fully Automatic Voltage 18 Volts Coffee Input Type ground_coffee, coffee_bags Power Battery-powered Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 260 Millilitres Item Dimensions D x W x H 24.3D x 18.5W x 21.8H centimetres Item Weight 2 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Aluminium Exterior Finish Red Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details Makita Included Components 1 x Makita DCM501ZAR Model Name DCM501ZAR Model Number DCM501ZAR Manufacturer Makita Product Warranty 1 year manufacturer warranty with a further 2 years when registered within 30 days of purchase. UPC 088381871921 Part Number DCM501ZAR Item Type Name Makita DCM501ZAR 18v Coffee Maker Best Sellers Rank 100,780 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 39 in Filter Coffee Machines Style Colour Red Style Espresso Machine |
| Item details | Brand Name Makita Included Components 1 x Makita DCM501ZAR Model Name DCM501ZAR Model Number DCM501ZAR Manufacturer Makita Product Warranty 1 year manufacturer warranty with a further 2 years when registered within 30 days of purchase. UPC 088381871921 Part Number DCM501ZAR Item Type Name Makita DCM501ZAR 18v Coffee Maker Best Sellers Rank 100,780 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 39 in Filter Coffee Machines |
| Style | Colour Red Style Espresso Machine |
| Other Special Features of the Product | Boil dry protection function |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Drip Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Kaffeemaschine |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Voltage | 18 Volts |
| Coffee Input Type | ground_coffee, coffee_bags |
| Power | Battery-powered |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 260 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 24.3D x 18.5W x 21.8H centimetres |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Aluminium |
|---|---|
| Exterior Finish | Red |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | Makita |
|---|---|
| Included Components | 1 x Makita DCM501ZAR |
| Model Name | DCM501ZAR |
| Model Number | DCM501ZAR |
| Manufacturer | Makita |
| Product Warranty | 1 year manufacturer warranty with a further 2 years when registered within 30 days of purchase. |
| UPC | 088381871921 |
| Part Number | DCM501ZAR |
| Item Type Name | Makita DCM501ZAR 18v Coffee Maker |
| Best Sellers Rank | 100,780 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 39 in Filter Coffee Machines |
| Colour | Red |
|---|---|
| Style | Espresso Machine |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
