From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 9 Fluid Ounces |
| Colour | Liquorice Black Starter Pack |
| Product dimensions | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Special feature | Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Double Espresso, Espresso, Flat White, Gran Lungo cup, Iced recipes, Latte, Mug, Ristretto |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1350 watts |
| Voltage | 120 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Capsule |
| Power | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 9 Fluid Ounces |
| Item Dimensions D x W x H | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Item Weight | 4.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Milk Frother |
| Model Number | ENV90.BAE |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 11743 |
| Item Type Name | De'Longhi Nespresso Vertuo Pop and Aeroccino 3 ENV90.BAE, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 4 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Milk Frother Included, Liquorice Black |
| Best Sellers Rank | 26,495 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Liquorice Black Starter Pack |
| Style | Modern |
| Material | Plastic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Double Espresso, Espresso, Flat White, Gran Lungo cup, Iced recipes, Latte, Mug, Ristretto Operation Mode Fully Automatic Wattage 1350 watts Voltage 120 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Capsule Power AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Reusable Measurements Capacity 9 Fluid Ounces Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.6W x 25H centimetres Item Weight 4.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Double Espresso, Espresso, Flat White, Gran Lungo cup, Iced recipes, Latte, Mug, Ristretto Operation Mode Fully Automatic Wattage 1350 watts Voltage 120 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Capsule Power AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 9 Fluid Ounces Item Dimensions D x W x H 42.6D x 13.6W x 25H centimetres Item Weight 4.7 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Brand Name | Item details Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Milk Frother Model Number ENV90.BAE Manufacturer De'Longhi Part Number 11743 Item Type Name De'Longhi Nespresso Vertuo Pop and Aeroccino 3 ENV90.BAE, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 4 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Milk Frother Included, Liquorice Black Best Sellers Rank 26,495 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Liquorice Black Starter Pack Style Modern Materials & Care Material Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Milk Frother Model Number ENV90.BAE Manufacturer De'Longhi Part Number 11743 Item Type Name De'Longhi Nespresso Vertuo Pop and Aeroccino 3 ENV90.BAE, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 4 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Milk Frother Included, Liquorice Black Best Sellers Rank 26,495 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour Liquorice Black Starter Pack Style Modern |
| Materials & Care | Material Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Double Espresso, Espresso, Flat White, Gran Lungo cup, Iced recipes, Latte, Mug, Ristretto |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1350 watts |
| Voltage | 120 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Capsule |
| Power | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Vertuo Coffee (Mug), Nespresso Vertuo Double Espresso, Nespresso Vertuo Espresso, Nespresso Vertuo Gran Lungo |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 9 Fluid Ounces |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 42.6D x 13.6W x 25H centimetres |
| Item Weight | 4.7 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Milk Frother |
| Model Number | ENV90.BAE |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 11743 |
| Item Type Name | De'Longhi Nespresso Vertuo Pop and Aeroccino 3 ENV90.BAE, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 4 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Milk Frother Included, Liquorice Black |
| Best Sellers Rank | 26,495 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Liquorice Black Starter Pack |
|---|---|
| Style | Modern |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
