From the manufacturer
| Brand | Nespresso |
|---|---|
| Capacity | 560 Millilitres |
| Colour | Liquorice Black |
| Product dimensions | 42.9D x 14.2W x 31.4H centimetres |
| Special feature | Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Travelling |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1260 watts |
| Voltage | 120 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 560 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 42.9D x 14.2W x 31.4H centimetres |
| Item Weight | 4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Brand Name | Nespresso |
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Coffee Machine, Vertuo Pods Welcome Pack |
| Model Name | Vertuo Pop Coffee |
| Model Number | ENV90.B |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 11729 |
| Item Type Name | De'Longhi Nespresso Vertuo Pop ENV90.A, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 4 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Welcome Set Included, Liquorice Black |
| Best Sellers Rank | 26,495 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Liquorice Black |
| Style | Espresso Machine |
| Material | Aluminium |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 1260 watts Voltage 120 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type capsules Power AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 560 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.9D x 14.2W x 31.4H centimetres Item Weight 4 Kilograms Number of Items 1 |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 1260 watts Voltage 120 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type capsules Power AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 560 Millilitres Item Dimensions D x W x H 42.9D x 14.2W x 31.4H centimetres Item Weight 4 Kilograms Number of Items 1 |
| Brand Name | Item details Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Coffee Machine, Vertuo Pods Welcome Pack Model Name Vertuo Pop Coffee Model Number ENV90.B Manufacturer De'Longhi Part Number 11729 Item Type Name De'Longhi Nespresso Vertuo Pop ENV90.A, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 4 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Welcome Set Included, Liquorice Black Best Sellers Rank 26,495 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Liquorice Black Style Espresso Machine Materials & Care Material Aluminium Is the item dishwasher safe? No |
| Item details | Brand Name Nespresso Country of Origin Hungary Included Components Coffee Machine, Vertuo Pods Welcome Pack Model Name Vertuo Pop Coffee Model Number ENV90.B Manufacturer De'Longhi Part Number 11729 Item Type Name De'Longhi Nespresso Vertuo Pop ENV90.A, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 4 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Welcome Set Included, Liquorice Black Best Sellers Rank 26,495 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour Liquorice Black Style Espresso Machine |
| Materials & Care | Material Aluminium Is the item dishwasher safe? No |
| Other Special Features of the Product | Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso |
| Recommended Uses For Product | Travelling |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1260 watts |
| Voltage | 120 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | capsules |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 560 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 42.9D x 14.2W x 31.4H centimetres |
| Item Weight | 4 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Brand Name | Nespresso |
|---|---|
| Country of Origin | Hungary |
| Included Components | Coffee Machine, Vertuo Pods Welcome Pack |
| Model Name | Vertuo Pop Coffee |
| Model Number | ENV90.B |
| Manufacturer | De'Longhi |
| Part Number | 11729 |
| Item Type Name | De'Longhi Nespresso Vertuo Pop ENV90.A, Capsule Coffee Machine, Single-Serve Pod Coffee Machine, 4 Cup Sizes, Centrifusion Technology, Welcome Set Included, Liquorice Black |
| Best Sellers Rank | 26,495 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 31 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Liquorice Black |
|---|---|
| Style | Espresso Machine |
| Material | Aluminium |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | No |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
