From the manufacturer
Nespresso Essenza Mini Krups, Intense Grey
With Essenza Mini, Nespresso has released its most compact machine to date without sacrificing flavor. The Nespresso Essenza Mini machine offers two programmable cup sizes, is intuitive and easy to use, and allows you to brew perfect coffee exactly the way you like. This surprisingly small machine allows you to get an extraordinary coffee in just a few minutes thanks to its high pressure pump and fast heating system. Each machine includes a welcome gift set with a selection of Nespresso capsules with scented profiles.
Removable water tank
Compact size
Eco mode: off in 3 minutes.
Two cup sizes
Simple and intuitive
Compact design
The Nespresso Essenza Mini machine features a curved lines design with rounded edges and a compact size that fits any space. And with its 2.3 kg weight it can be transported easily.
Espresso and Lungo
The Nespresso Essenza Mini machine offers two programmable cup sizes (Espresso and Lungo), is intuitive and easy to use, and features minimalist beauty and Nespresso quality to always create the perfect cup of coffee.
High pressure pump and fast heating
The 19 bar high pressure pump allows you to obtain the result of a barista, to perfectly extract the delicate and extraordinary aromas of each coffee capsule during the extraction process and create a dense and exquisite cream. The fast heating system allows you to reach the ideal temperature in less than 30 seconds.
Energy saving.
The Nespresso Essenza Mini machine includes an eco mode to reduce power consumption after 3 minutes of inactivity and an automatic shut-off function takes care of disconnecting the machine after 9 minutes of inactivity, thus consuming less power.
.
Welcome Gift Set
Each machine includes a welcome gift set with a selection of Nespresso capsules with scented profiles. Try our coffees and discover your favorites.
Quality Coffee
Nespresso applies demanding coffee selection criteria. We created hermetically sealed and recyclable aluminum capsules to preserve freshness and deliver exceptional flavor. The result is a wide range of coffees that suit all tastes and moments of the day.
Shared Value Creation
We are proud to seal our long-term commitment to sustainability and quality thanks to our partnership with the Rainforest Alliance. More than 80% of our coffee comes from AAA and over 40% of our coffee from Rainforest Alliance Certified (certified by the Rainforest Alliance).
| Brand | KRUPS |
|---|---|
| Capacity | 0.6 litres |
| Colour | Grey |
| Product dimensions | 3.3D x 8W x 13H centimetres |
| Special feature | Removable Tank |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Coffee Maker |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1200 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Output Pressure | 19 Bars |
| Coffee Input Type | Pods |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Power | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original |
| Filter Type | Reusable |
| Colour | Grey |
| Style | Espresso Machine |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Grey |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | KRUPS |
| Included Components | coffee maker |
| Model Name | Nespresso Essenza Mini |
| Model Number | XN110BRD |
| Global Trade Identification Number | 00010942221739 |
| Manufacturer | Groupe SEB |
| UPC | 010942221739 |
| Part Number | XN110BRD |
| Best Sellers Rank | 53,713 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 52 in Single Serve Coffee Machines |
| Capacity | 0.6 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 3.3D x 8W x 13H centimetres |
| Item Weight | 2.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Coffee Maker Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1200 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Buttons Output Pressure 19 Bars Coffee Input Type Pods Smart Home Compatibility Not Smart Home Compatible Power AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original Filter Type Reusable Style Colour Grey Style Espresso Machine Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Grey Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Removable Tank Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Coffee Maker Recommended Uses For Product Home, Office Operation Mode Semi-Automatic Wattage 1200 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Buttons Output Pressure 19 Bars Coffee Input Type Pods Smart Home Compatibility Not Smart Home Compatible Power AC adapter Compatible Coffee Pods Nespresso Original Filter Type Reusable |
| Style | Colour Grey Style Espresso Machine |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Grey Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details KRUPS Included Components coffee maker Model Name Nespresso Essenza Mini Model Number XN110BRD Global Trade Identification Number 00010942221739 Manufacturer Groupe SEB UPC 010942221739 Part Number XN110BRD Best Sellers Rank 53,713 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 52 in Single Serve Coffee Machines Measurements Capacity 0.6 litres Item Dimensions D x W x H 3.3D x 8W x 13H centimetres Item Weight 2.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 |
| Item details | Brand Name KRUPS Included Components coffee maker Model Name Nespresso Essenza Mini Model Number XN110BRD Global Trade Identification Number 00010942221739 Manufacturer Groupe SEB UPC 010942221739 Part Number XN110BRD Best Sellers Rank 53,713 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 52 in Single Serve Coffee Machines |
| Measurements | Capacity 0.6 litres Item Dimensions D x W x H 3.3D x 8W x 13H centimetres Item Weight 2.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 |
| Other Special Features of the Product | Removable Tank |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Coffee Maker |
| Recommended Uses For Product | Home, Office |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Wattage | 1200 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Output Pressure | 19 Bars |
| Coffee Input Type | Pods |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Power | AC adapter |
| Compatible Coffee Pods | Nespresso Original |
| Filter Type | Reusable |
| Colour | Grey |
|---|---|
| Style | Espresso Machine |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Grey |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | KRUPS |
|---|---|
| Included Components | coffee maker |
| Model Name | Nespresso Essenza Mini |
| Model Number | XN110BRD |
| Global Trade Identification Number | 00010942221739 |
| Manufacturer | Groupe SEB |
| UPC | 010942221739 |
| Part Number | XN110BRD |
| Best Sellers Rank | 53,713 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 52 in Single Serve Coffee Machines |
| Capacity | 0.6 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 3.3D x 8W x 13H centimetres |
| Item Weight | 2.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
