From the manufacturer
Nespresso Essenza Mini Krups Piano Black
With Essenza Mini, Nespresso has released its most compact machine to date without sacrificing flavor. The Nespresso Essenza Mini machine offers two programmable cup sizes, is intuitive and easy to use, and allows you to brew perfect coffee exactly the way you like. This surprisingly small machine allows you to get an extraordinary coffee in just a few minutes thanks to its high pressure pump and fast heating system. Each machine includes a welcome gift set with a selection of Nespresso capsules with scented profiles.
Removable water tank
Compact size
Eco mode: off in 3 minutes.
Two cup sizes
Simple and intuitive
Compact design
The Nespresso Essenza Mini machine features a curved lines design with rounded edges and a compact size that fits any space. And with its 2.3 kg weight it can be transported easily.
Espresso and Lungo
The Nespresso Essenza Mini machine offers two programmable cup sizes (Espresso and Lungo), is intuitive and easy to use, and features minimalist beauty and Nespresso quality to always create the perfect cup of coffee.
High pressure pump and fast heating
The 19 bar high pressure pump allows you to obtain the result of a barista, to perfectly extract the delicate and extraordinary aromas of each coffee capsule during the extraction process and create a dense and exquisite cream. The fast heating system allows you to reach the ideal temperature in less than 30 seconds.
Energy saving.
The Nespresso Essenza Mini machine includes an eco mode to reduce power consumption after 3 minutes of inactivity and an automatic shut-off function takes care of disconnecting the machine after 9 minutes of inactivity, thus consuming less power.
.
Welcome Gift Set
Includes a welcome gift set with a selection of Nespresso capsules with scented profiles. Try our coffees and discover your favorites.
Highest quality coffee
Nespresso applies demanding coffee selection criteria. We've created hermetically sealed and recyclable aluminum capsules because it's the way to preserve freshness and deliver exceptional flavor.
Shared Value Creation
We are proud to seal our long-term commitment to sustainability and quality thanks to our partnership with the Rainforest Alliance. More than 80% of our coffee comes from AAA and over 40% of our coffee from Rainforest Alliance Certified (certified by the Rainforest Alliance).
cpsia_subject_specific_additional_warning Warning: Not suitable for children under 36 months Toy Safety Our recommended age: Manufacturer's minimum age: not_suitable_under_36_months header_for_buffet Warning Warning. Not suitable for children under 36 months.
| Brand | KRUPS |
|---|---|
| Capacity | 0.6 litres |
| Colour | Black |
| Product dimensions | 3.3D x 8W x 13H centimetres |
| Special feature | Manual |
| Other Special Features of the Product | Manual |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Lungo Coffee, expreso |
| Recommended Uses For Product | Travelling |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 230 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Capsule |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 0.6 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 3.3D x 8W x 13H centimetres |
| Item Weight | 2.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Material | Plastic |
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | KRUPS |
| Included Components | Removable jug |
| Model Name | Intenso Krups Essenza Mini |
| Model Number | XN110810 |
| Customer Package Type | manufacturer's package |
| Global Trade Identification Number | 00010942221715 |
| Manufacturer | GROPE |
| UPC | 010942221715 |
| Part Number | XN1108 |
| Item Type Name | Capsule Coffee Maker, 1260 Watts, Black, 0.6 Liter |
| Best Sellers Rank | 53,713 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 52 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
| Style | Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Manual Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Lungo Coffee, expreso Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 230 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Capsule Power AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 0.6 litres Item Dimensions D x W x H 3.3D x 8W x 13H centimetres Item Weight 2.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 Materials & Care Material Plastic Is the item dishwasher safe? No Item details Brand Name KRUPS Included Components Removable jug Model Name Intenso Krups Essenza Mini Model Number XN110810 Customer Package Type manufacturer's package Global Trade Identification Number 00010942221715 Manufacturer GROPE UPC 010942221715 Part Number XN1108 Item Type Name Capsule Coffee Maker, 1260 Watts, Black, 0.6 Liter Best Sellers Rank 53,713 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 52 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Black Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Manual Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Lungo Coffee, expreso Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 230 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Capsule Power AC adapter Filter Type Reusable Measurements Capacity 0.6 litres Item Dimensions D x W x H 3.3D x 8W x 13H centimetres Item Weight 2.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 Materials & Care Material Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Manual Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Espresso, Lungo Coffee, expreso Recommended Uses For Product Travelling Operation Mode Fully Automatic Wattage 1450 watts Voltage 230 Volts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Capsule Power AC adapter Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 0.6 litres Item Dimensions D x W x H 3.3D x 8W x 13H centimetres Item Weight 2.5 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count coffee_filter_size #4 |
| Materials & Care | Material Plastic Is the item dishwasher safe? No |
| Brand Name | Item details KRUPS Included Components Removable jug Model Name Intenso Krups Essenza Mini Model Number XN110810 Customer Package Type manufacturer's package Global Trade Identification Number 00010942221715 Manufacturer GROPE UPC 010942221715 Part Number XN1108 Item Type Name Capsule Coffee Maker, 1260 Watts, Black, 0.6 Liter Best Sellers Rank 53,713 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 52 in Single Serve Coffee Machines Style Colour Black Style Modern |
| Item details | Brand Name KRUPS Included Components Removable jug Model Name Intenso Krups Essenza Mini Model Number XN110810 Customer Package Type manufacturer's package Global Trade Identification Number 00010942221715 Manufacturer GROPE UPC 010942221715 Part Number XN1108 Item Type Name Capsule Coffee Maker, 1260 Watts, Black, 0.6 Liter Best Sellers Rank 53,713 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 52 in Single Serve Coffee Machines |
| Style | Colour Black Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Manual |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Espresso, Lungo Coffee, expreso |
| Recommended Uses For Product | Travelling |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1450 watts |
| Voltage | 230 Volts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Capsule |
| Power | AC adapter |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 0.6 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 3.3D x 8W x 13H centimetres |
| Item Weight | 2.5 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| coffee_filter_size | #4 |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Is the item dishwasher safe? | No |
| Brand Name | KRUPS |
|---|---|
| Included Components | Removable jug |
| Model Name | Intenso Krups Essenza Mini |
| Model Number | XN110810 |
| Customer Package Type | manufacturer's package |
| Global Trade Identification Number | 00010942221715 |
| Manufacturer | GROPE |
| UPC | 010942221715 |
| Part Number | XN1108 |
| Item Type Name | Capsule Coffee Maker, 1260 Watts, Black, 0.6 Liter |
| Best Sellers Rank | 53,713 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 52 in Single Serve Coffee Machines |
| Colour | Black |
|---|---|
| Style | Modern |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
