From the manufacturer
Cold brew – it’s coffee, yet completely different. The distinction lies in temperature, as no hot water is used during preparation. The EQ700 transforms your preferred roast into a flavourful experience, highlighting the fruity notes of your coffee. Enjoy over ice for an extra burst of freshness.
Experience International Coffee Specialities
Discover over 35 coffee specialities from around the globe and bring the holiday feeling home.
Discover Coffee with a Cool Twist
Enjoy an extra burst of freshness with a distinctive flavour thanks to the cold extraction process.
Brewed Slowly for a Rich, Full-Bodied Taste
With extended brewing time, this method delivers a deep, rich and aromatic flavour.
Automatic steam cleaning of the milk system
The fully automatic steam cleaning system activates after each milk beverage, guaranteeing hygiene.
Effortless Control with the 5" iSelect Display
The intuitive touch and slide functionality makes using your machine easy, with seamless handling.
coffeeWorld Cold Brew Slow Brew autoMilk Clean iSelect Display
Click to play video
Personalise and save
Save your perfect coffee with Favourites
Add your ideal coffee to Favourites so it’s ready to brew just the way you like it, anytime.
Explore new flavours
More coffee specialities, more inspiration
Unlock new recipes, more drinks and use the coffeePlaylist to serve your guests' favourites.
Control with your voice
Just say the word — coffee is coming
With smart voice control, your fully automatic espresso machine starts brewing on command.
Fast and simple setup
Connect your machine in seconds
Scan the code to connect your machine and access personalised settings and remote features.
Connected living
Control Siemens kitchen devices in one app
Use the Home Appliances app to control your Siemens coffee machine, oven, dishwasher and more.
Customise your drink Discover more variety Remote control Easy QR connection One app, all appliances
Siemens EQ700
Comparison
5" iSelect Screen
Display
6.8” iSelect Display
Cappuccinatore
Milk Solution
Integrated frother
30+
No of Beverages
30+
320g
Bean Capacity
270g and 250g
Home Connect
Barista Mode
Automatic Cleaning
Siemens EQ900 plus
Learn More
EQ6 Plus TE653M11GB
Learn More
EQ500 TQ518GB3
Learn More
EQ300 TF301G19
Learn More
Original Siemens Accessories - Made to Fit
Experience convenient handling, excellent hygiene, extended machine life and the finest coffee aromas with Siemens Value Care products, specifically designed to complement your Siemens appliance.
Extend Your Machine’s Lifespan with Descaling
Siemens descaling tablets use a unique blend of three acids specifically formulated for your machine, removing limescale and protecting components from corrosion, ensuring long-term performance.
Easy Cleaning to Ensure Balanced Aromas
Siemens cleaning tablets effectively remove coffee oil residues and enhance your machine’s lifespan, provide fast and reliable cleaning and ensure the continued creation of balanced aromas.
Prolonged Enjoyment and Full-Bodied Flavour
The BRITA INTENZA water filter with the Original INTENZA Aroma Ring reduces limescale build-up and customises water quality to suit local water hardness, allowing for prolonged optimal usage.
Enhanced Longevity and Coffee Enjoyment
The EQ Series espresso care set includes cleaning tablets to remove coffee oil, descaling tablets to eliminate limescale and the BRITA INTENZA filter to reduce water hardness.
| Brand | SIEMENS |
|---|---|
| Capacity | 2.4 litres |
| Colour | Morning Haze |
| Product dimensions | 46.7D x 30.9W x 38H centimetres |
| Special feature | 10 Favourites, 10 coffee specialist programmes, 11 classic coffee programmes, Cold Brew function, Home connect app for 35 international beverages 10 Favourites, 10 coffee specialist programmes, 11 classic coffee programmes, Cold Brew function, Home connect app for 35 international beverages |
| Other Special Features of the Product | 10 Favourites, 10 coffee specialist programmes, 11 classic coffee programmes, Cold Brew function, Home connect app for 35 international beverages |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha |
| Recommended Uses For Product | Business, Home |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | beans |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 2.4 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 46.7D x 30.9W x 38H centimetres |
| Item Weight | 9.69 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | SIEMENS |
| Country of Origin | Slovenia |
| Included Components | 1 x connection for milk frother, 1 x milk pipe, 1 x test strip, 1 x water filter and 1 x insertion aid, 1 x welcome box |
| Model Name | EQ700 |
| Model Number | TP715GB1 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacture Year | 2024 |
| Manufacturer | Siemens |
| Part Number | TP715GB1 |
| Item Type Name | Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 54,212 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Morning Haze |
| Style | 5" TFT display |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs 10 Favourites, 10 coffee specialist programmes, 11 classic coffee programmes, Cold Brew function, Home connect app for 35 international beverages Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha Recommended Uses For Product Business, Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type beans Filter Type Brita Measurements Capacity 2.4 litres Item Dimensions D x W x H 46.7D x 30.9W x 38H centimetres Item Weight 9.69 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? Yes |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product 10 Favourites, 10 coffee specialist programmes, 11 classic coffee programmes, Cold Brew function, Home connect app for 35 international beverages Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha Recommended Uses For Product Business, Home Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Volts Human Interface Input Touchscreen Coffee Input Type beans Filter Type Brita |
| Measurements | Capacity 2.4 litres Item Dimensions D x W x H 46.7D x 30.9W x 38H centimetres Item Weight 9.69 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Matte Is the item dishwasher safe? Yes |
| Brand Name | Item details SIEMENS Country of Origin Slovenia Included Components 1 x connection for milk frother, 1 x milk pipe, 1 x test strip, 1 x water filter and 1 x insertion aid, 1 x welcome box Model Name EQ700 Model Number TP715GB1 Customer Package Type Standard Packaging Manufacture Year 2024 Manufacturer Siemens Part Number TP715GB1 Item Type Name Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine Best Sellers Rank 54,212 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.0 4.0 out of 5 stars (90) 4.0 out of 5 stars Style Colour Morning Haze Style 5" TFT display |
| Item details | Brand Name SIEMENS Country of Origin Slovenia Included Components 1 x connection for milk frother, 1 x milk pipe, 1 x test strip, 1 x water filter and 1 x insertion aid, 1 x welcome box Model Name EQ700 Model Number TP715GB1 Customer Package Type Standard Packaging Manufacture Year 2024 Manufacturer Siemens Part Number TP715GB1 Item Type Name Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine Best Sellers Rank 54,212 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.0 4.0 out of 5 stars (90) 4.0 out of 5 stars |
| Style | Colour Morning Haze Style 5" TFT display |
| Other Special Features of the Product | 10 Favourites, 10 coffee specialist programmes, 11 classic coffee programmes, Cold Brew function, Home connect app for 35 international beverages |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Iced Coffee, Latte, Mocha |
| Recommended Uses For Product | Business, Home |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Human Interface Input | Touchscreen |
| Coffee Input Type | beans |
| Filter Type | Brita |
| Capacity | 2.4 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 46.7D x 30.9W x 38H centimetres |
| Item Weight | 9.69 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Matte |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Brand Name | SIEMENS |
|---|---|
| Country of Origin | Slovenia |
| Included Components | 1 x connection for milk frother, 1 x milk pipe, 1 x test strip, 1 x water filter and 1 x insertion aid, 1 x welcome box |
| Model Name | EQ700 |
| Model Number | TP715GB1 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacture Year | 2024 |
| Manufacturer | Siemens |
| Part Number | TP715GB1 |
| Item Type Name | Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 54,212 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Morning Haze |
|---|---|
| Style | 5" TFT display |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
