From the manufacturer
International coffee
Get that holiday feeling at home. Siemens coffeeWorld has 32 coffee varieties from around the globe.
Intuitive, easy navigation
Easily browse and swipe through the menu on your coffee machine on the large iSelect touch display.
coffeeWorld iSelect
Click to play video
Balanced Functionality
The iAroma System's heater, ceramic grinder and water pump create a high-quality coffee experience.
Finely-Ground Beans Full of Flavour
The durable ceramic grinder ensures ideal bean-grinding conditions for maximum flavour.
Optimal Brewing Temperature
No more cold coffee. The intelligent water heater ensures an ideal brewing temperature every time.
Smart Water Pump
The water pump adjusts the water flow and amount to provide precisely the right water pressure.
All components work together in a balanced way
Freshly ground beans are brewed at the optimal temperature with exactly the right amount of water.
iAroma System Ceramic Grinder Intelligent Heater Smart Water Pump High-Tech Brewing
Siemens EQ700
Comparison
Cappuccinatore
Milk Solution
Integrated
18 (+ 32 via app)
No of programmes
18 (+ 32 via app)
5" iSelect Display
Touch Screen
5" iSelect Display
One touch, two cups
10
No of favourites
15
Home Connect
Cup Warmer
Siemens EQ700
Learn More
Siemens EQ700
Learn More
Siemens EQ900
Learn More
Siemens EQ6 Plus
Learn More
Previous page
Siemens Original Accessories
Siemens coffee machine accessories help extend the lifespan of your coffee machine and provide optimum hygiene for the finest aromas. Enjoy delightful coffee moments for years to come.
Next page
| Brand | SIEMENS |
|---|---|
| Capacity | 2.4 litres |
| Colour | Eq.700 With Home Connect |
| Product dimensions | 46.7D x 30.9W x 38H centimetres |
| Special feature | Integrated Coffee Grinder, Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Integrated Coffee Grinder, Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Latte |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 220 |
| Human Interface Input | Buttons, Dial, Touchscreen |
| Power Source | Electricity |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 2.4 litres |
| Item Dimensions D x W x H | 46.7D x 30.9W x 38H centimetres |
| Item Weight | 9.69 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1 1 |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Metallic |
| Brand Name | SIEMENS |
| Included Components | 1 x water filter, 1 x test strip, 1 x welcome-Box, 1 x connection hose for milk frother, 1 x milk pipe, 1 x Brita filter insertion aid, Milk Frother |
| Model Name | EQ700 |
| Model Number | TP705GB1 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Siemens |
| Product Warranty | 2 year manufacturer. |
| Part Number | TP705GB1 |
| Item Type Name | Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 54,223 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Eq.700 With Home Connect |
| Style | 5" TFT display |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Integrated Coffee Grinder, Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Latte Recommended Uses For Product Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Human Interface Input Buttons, Dial, Touchscreen Power Source Electricity Filter Type Reusable Measurements Capacity 2.4 litres Item Dimensions D x W x H 46.7D x 30.9W x 38H centimetres Item Weight 9.69 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1 1 Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Metallic |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Integrated Coffee Grinder, Milk Frother Coffee Maker Type Espresso Machine Specific Uses For Product Cappuccino, Espresso, Latte Recommended Uses For Product Indoor Operation Mode Fully Automatic Wattage 1500 watts Voltage 220 Human Interface Input Buttons, Dial, Touchscreen Power Source Electricity Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 2.4 litres Item Dimensions D x W x H 46.7D x 30.9W x 38H centimetres Item Weight 9.69 Kilograms Number of Items 1 Unit Count 1 1 |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Metallic |
| Brand Name | Item details SIEMENS Included Components 1 x water filter, 1 x test strip, 1 x welcome-Box, 1 x connection hose for milk frother, 1 x milk pipe, 1 x Brita filter insertion aid, Milk Frother Model Name EQ700 Model Number TP705GB1 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Product Warranty 2 year manufacturer. Part Number TP705GB1 Item Type Name Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine Best Sellers Rank 54,223 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.0 4.0 out of 5 stars (90) 4.0 out of 5 stars Style Colour Eq.700 With Home Connect Style 5" TFT display |
| Item details | Brand Name SIEMENS Included Components 1 x water filter, 1 x test strip, 1 x welcome-Box, 1 x connection hose for milk frother, 1 x milk pipe, 1 x Brita filter insertion aid, Milk Frother Model Name EQ700 Model Number TP705GB1 Customer Package Type Standard Packaging Manufacturer Siemens Product Warranty 2 year manufacturer. Part Number TP705GB1 Item Type Name Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine Best Sellers Rank 54,223 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Bean-to-Cup Coffee Machines 4.0 4.0 out of 5 stars (90) 4.0 out of 5 stars |
| Style | Colour Eq.700 With Home Connect Style 5" TFT display |
| Other Special Features of the Product | Integrated Coffee Grinder, Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Espresso Machine |
| Specific Uses For Product | Cappuccino, Espresso, Latte |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 1500 watts |
| Voltage | 220 |
| Human Interface Input | Buttons, Dial, Touchscreen |
| Power Source | Electricity |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 2.4 litres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 46.7D x 30.9W x 38H centimetres |
| Item Weight | 9.69 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1 1 |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Metallic |
| Brand Name | SIEMENS |
|---|---|
| Included Components | 1 x water filter, 1 x test strip, 1 x welcome-Box, 1 x connection hose for milk frother, 1 x milk pipe, 1 x Brita filter insertion aid, Milk Frother |
| Model Name | EQ700 |
| Model Number | TP705GB1 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Manufacturer | Siemens |
| Product Warranty | 2 year manufacturer. |
| Part Number | TP705GB1 |
| Item Type Name | Bean to Cup Fully Automatic Freestanding Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 54,223 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 17 in Bean-to-Cup Coffee Machines |
| Colour | Eq.700 With Home Connect |
|---|---|
| Style | 5" TFT display |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.

