Product Description
KARACA Hatır Hüps Electric Turkish Coffee Maker
Turkish coffee with milk, roasted Turkish coffee, milk coffee varieties or hot chocolate, whatever you want to drink; Karaca Hatır Hups Turkish Coffee Machine is with you! Karaca Hatır Hups, which is the first and only in the world, can prepare your coffee according to your mood, as well as cook 5 cups of coffee at once.
Hatır Family
Hatır Köz
Add To Basket
Hatır Hüp
Buying Options
Hatır Hüps
Buying Options
Hatır Mod
Buying Options
Hatır Barista
Buying Options
Hatır Plus
Buying Options
119
4.2 out of 5 stars
342
3.8 out of 5 stars
119
4.2 out of 5 stars
36
4.4 out of 5 stars
2
3.5 out of 5 stars
52
Price
USD 33.77
USD33
.
77 — — — — —
Cup Capacity
5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee
Automatic Shutdown
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Anti-Overflow System
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Milk Beverage Preparation
✘ ✘ ✔ ✔ ✔ ✔
Coffee Machines Drink Options
Turkish Coffee Turkish Coffee Turkish coffee&coffee /w milk Turkish coffee&coffee /w milk Turkish coffee&coffee /w milk filter coffee&coffee with milk
Automatic Heat Adjustment
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Watt
535W 535W 535W 735W 735W —
Light warning system
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Voice warning system
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Milk heating
✘ ✘ ✘ ✔ ✔ ✔
| Brand | KARACA |
|---|---|
| Capacity | 300 Millilitres |
| Colour | Pearl White |
| Product dimensions | 10D x 10W x 10H centimetres |
| Special feature | Auto Shut-Off, Portable |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off, Portable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Turkish Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Brewing Coffee |
| Recommended Uses For Product | Personal Use, Entertaining Guests, Milk-based Drink Preparation |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 535 watts |
| Voltage | 230 Volts (AC) |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Ground |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 300 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 10D x 10W x 10H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
| Exterior Finish | Metallic |
| Brand Name | KARACA |
| Included Components | Measuring Spoon |
| Model Name | 153.09.01.4101 |
| Model Number | 153.09.01.4101 |
| Manufacture Year | 2019 |
| Manufacturer | KARACA |
| Part Number | 153.09.01.4101 |
| Item Type Name | Turkish Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers |
| Colour | Pearl White |
| Style | Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off, Portable Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Brewing Coffee Recommended Uses For Product Personal Use, Entertaining Guests, Milk-based Drink Preparation Operation Mode Fully Automatic Wattage 535 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Filter Type Reusable Measurements Capacity 300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 10D x 10W x 10H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Metallic Item details Brand Name KARACA Included Components Measuring Spoon Model Name 153.09.01.4101 Model Number 153.09.01.4101 Manufacture Year 2019 Manufacturer KARACA Part Number 153.09.01.4101 Item Type Name Turkish Coffee Machine Best Sellers Rank 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers Style Colour Pearl White Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off, Portable Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Brewing Coffee Recommended Uses For Product Personal Use, Entertaining Guests, Milk-based Drink Preparation Operation Mode Fully Automatic Wattage 535 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Filter Type Reusable Measurements Capacity 300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 10D x 10W x 10H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count Materials & Care Material Plastic Exterior Finish Metallic |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Shut-Off, Portable Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Brewing Coffee Recommended Uses For Product Personal Use, Entertaining Guests, Milk-based Drink Preparation Operation Mode Fully Automatic Wattage 535 watts Voltage 230 Volts (AC) Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 10D x 10W x 10H centimetres Number of Items 1 Unit Count 1.0 count |
| Materials & Care | Material Plastic Exterior Finish Metallic |
| Brand Name | Item details KARACA Included Components Measuring Spoon Model Name 153.09.01.4101 Model Number 153.09.01.4101 Manufacture Year 2019 Manufacturer KARACA Part Number 153.09.01.4101 Item Type Name Turkish Coffee Machine Best Sellers Rank 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers Style Colour Pearl White Style Modern |
| Item details | Brand Name KARACA Included Components Measuring Spoon Model Name 153.09.01.4101 Model Number 153.09.01.4101 Manufacture Year 2019 Manufacturer KARACA Part Number 153.09.01.4101 Item Type Name Turkish Coffee Machine Best Sellers Rank 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers |
| Style | Colour Pearl White Style Modern |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off, Portable |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Turkish Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Brewing Coffee |
| Recommended Uses For Product | Personal Use, Entertaining Guests, Milk-based Drink Preparation |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 535 watts |
| Voltage | 230 Volts (AC) |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Ground |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 300 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 10D x 10W x 10H centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Exterior Finish | Metallic |
| Brand Name | KARACA |
|---|---|
| Included Components | Measuring Spoon |
| Model Name | 153.09.01.4101 |
| Model Number | 153.09.01.4101 |
| Manufacture Year | 2019 |
| Manufacturer | KARACA |
| Part Number | 153.09.01.4101 |
| Item Type Name | Turkish Coffee Machine |
| Best Sellers Rank | 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers |
| Colour | Pearl White |
|---|---|
| Style | Modern |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
