Product Description
KARACA Hatır Hüps Electric Turkish Coffee Maker
Turkish coffee with milk, roasted Turkish coffee, milk coffee varieties or hot chocolate, whatever you want to drink; Karaca Hatır Hups Turkish Coffee Machine is with you! Karaca Hatır Hups, which is the first and only in the world, can prepare your coffee according to your mood, as well as cook 5 cups of coffee at once.
Hatır Family
Hatır Köz
Add To Basket
Hatır Hüp
Buying Options
Hatır Hüps
Buying Options
Hatır Mod
Buying Options
Hatır Barista
Buying Options
Hatır Plus
Buying Options
119
4.2 out of 5 stars
342
3.8 out of 5 stars
119
4.2 out of 5 stars
36
4.4 out of 5 stars
2
3.5 out of 5 stars
52
Price
USD 33.77
USD33
.
77 — — — — —
Cup Capacity
5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee 5 Cups of Turkish Coffee
Automatic Shutdown
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Anti-Overflow System
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Milk Beverage Preparation
✘ ✘ ✔ ✔ ✔ ✔
Coffee Machines Drink Options
Turkish Coffee Turkish Coffee Turkish coffee&coffee /w milk Turkish coffee&coffee /w milk Turkish coffee&coffee /w milk filter coffee&coffee with milk
Automatic Heat Adjustment
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Watt
535W 535W 535W 735W 735W —
Light warning system
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Voice warning system
✔ ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Milk heating
✘ ✘ ✘ ✔ ✔ ✔
| Brand | KARACA |
|---|---|
| Capacity | 300 Millilitres |
| Colour | Red |
| Product dimensions | 60D x 10W x 10H millimetres |
| Special feature | Auto Shut-Off, Milk Frother |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off, Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Turkish Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Turkish Coffee |
| Recommended Uses For Product | Brewing Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 535 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Ground |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 300 Millilitres |
| Item Dimensions D x W x H | 60D x 10W x 10H millimetres |
| Item Weight | 1.46 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Brand Name | KARACA |
| Included Components | Cleaning Brush, Measuring Spoon |
| Model Number | 800.10.01.0272 |
| Manufacturer | KARACA |
| Item Type Name | Turkish Coffee Maker |
| Best Sellers Rank | 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers |
| Colour | Red |
| Style | Modern |
| Material | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Metallic |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off, Milk Frother Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Turkish Coffee Recommended Uses For Product Brewing Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 535 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Filter Type Reusable Measurements Capacity 300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 60D x 10W x 10H millimetres Item Weight 1.46 Kilograms Number of Items 1 Item details Brand Name KARACA Included Components Cleaning Brush, Measuring Spoon Model Number 800.10.01.0272 Manufacturer KARACA Item Type Name Turkish Coffee Maker Best Sellers Rank 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers Style Colour Red Style Modern Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Metallic |
| Other Special Features of the Product | Features & Specs Auto Shut-Off, Milk Frother Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Turkish Coffee Recommended Uses For Product Brewing Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 535 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Filter Type Reusable Measurements Capacity 300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 60D x 10W x 10H millimetres Item Weight 1.46 Kilograms Number of Items 1 |
| Features & Specs | Other Special Features of the Product Auto Shut-Off, Milk Frother Coffee Maker Type Turkish Coffee Machine Specific Uses For Product Turkish Coffee Recommended Uses For Product Brewing Coffee Operation Mode Fully Automatic Wattage 535 watts Human Interface Input Buttons Coffee Input Type Ground Filter Type Reusable |
| Measurements | Capacity 300 Millilitres Item Dimensions D x W x H 60D x 10W x 10H millimetres Item Weight 1.46 Kilograms Number of Items 1 |
| Brand Name | Item details KARACA Included Components Cleaning Brush, Measuring Spoon Model Number 800.10.01.0272 Manufacturer KARACA Item Type Name Turkish Coffee Maker Best Sellers Rank 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers Style Colour Red Style Modern Materials & Care Material Stainless Steel Exterior Finish Metallic |
| Item details | Brand Name KARACA Included Components Cleaning Brush, Measuring Spoon Model Number 800.10.01.0272 Manufacturer KARACA Item Type Name Turkish Coffee Maker Best Sellers Rank 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers |
| Style | Colour Red Style Modern |
| Materials & Care | Material Stainless Steel Exterior Finish Metallic |
| Other Special Features of the Product | Auto Shut-Off, Milk Frother |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Turkish Coffee Machine |
| Specific Uses For Product | Turkish Coffee |
| Recommended Uses For Product | Brewing Coffee |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Wattage | 535 watts |
| Human Interface Input | Buttons |
| Coffee Input Type | Ground |
| Filter Type | Reusable |
| Capacity | 300 Millilitres |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 60D x 10W x 10H millimetres |
| Item Weight | 1.46 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Brand Name | KARACA |
|---|---|
| Included Components | Cleaning Brush, Measuring Spoon |
| Model Number | 800.10.01.0272 |
| Manufacturer | KARACA |
| Item Type Name | Turkish Coffee Maker |
| Best Sellers Rank | 106,905 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) 5 in Turkish Coffee Makers |
| Colour | Red |
|---|---|
| Style | Modern |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Exterior Finish | Metallic |
Greater London: Express delivery within 1–9 hours (Order by 8:00 PM).
Rest of UK: Fast 1–2 business days delivery via Royal Mail.
Shipping Cost: FREE on orders over £30.00. Only £3.00 for smaller orders.
Pay safely with Visa or Mastercard via Stripe.
All transactions are encrypted and 100% secure.
